Forma-1 / Motorsport

Ausztál Nagydíj, időmérő edzés: Talmácsi a 22.

MotoGP:

Hazai pályán Casey Stoner szerezte meg a pole pozíciót az Ausztrál Nagydíj időmérő edzésén. Mellőle Lorenzo és Spies indulhat.

Az edzés kezdete előtt történt a legérdekesebb jelenet, ugyanis 5 perccel azelőtt, hogy a boxutca lámpája zöldre váltott volna, egy kenguru ugrált a pályán. A pilóták a péntekihez képes jó viszonyok közt versenyezhettek a szombati időmérőn, mivel bár szél és hideg szokás szerint volt, az eső ezúttal elmaradt.

A tréning elején a második szabadedzést magabiztosan megnyerő 2007-es világbajnok kezdte a legjobban. Az első 10 perc alapján úgy tűnt, hogy csak Rossi tudja felvenni vele a versenyt, azonban később Hayden és Edwards is egy másodpercen belüli lemaradással álltak már. Az edzés második negyedében Spies és Lorenzo ment jó időket, ezzel előbbi át is vette a vezetést, de nem sokáig, mert Stoner fél óra elteltével újra a pályára gurult és magabiztos előnnyel visszavette a vezetést.

Az igazi tüzijáték szokás szerint ismét az utolsó negyed órára maradt. Előbb Lorenzo vette át a vezetést, majd 10 perccel a vége előtt ismét Stoner került az élre. Az ausztrál a maradék időben még javított köridején, így simán maradt a pole pozícióban. A második Lorenzo, a harmadik Spies lett.

Három bukás is történt az időmérőn. Előbb Capirossi dobta el a Suzukit és így csak az utolsó helyen kvalifikálta magát, majd Barbera és Hayden is bukott.  Mindhármuknak sikerült saját lábon elhagyni a pályát, bár a spanyol bicegett ugyan. A visszatérő Dani Pedrosa a 14. helyről indulhat.

1. Casey Stoner (ausztrál, Ducati) 1:30:107 perc

2. Jorge Lorenzo (spanyol, Yamaha) 1:30:775

3. Ben Spies (amerikai,  Yamaha) 1:31:386

Moto2:

A tréninget végig uraló Scott Redding végül csak a 2. lett, míg a polet De Angelis szerezte meg. Talmácsi Gábor a 22. helyről rajtolhat holnap.

A MotoGP-s mezőnnyel eltérően a középső géposztály tagjai meglehetősen rossz időjárási körülmények közt vághattak neki a kvalifikációnak. A pénteki edzéshez hasonlóan erős volt a szél, hideg a levegő és nedves a pálya. Az első 10 percben a svájci Lüthi alkalmazkodott leginkább a körülményekhez és megszerezte a veetést.

A pálya állapota folyamatosan javult, ezért a köridők is egyre jobbak lettek. A pilóták váltogatták egymást a vezető helyen egészen a 20. percig, amikor Redding egy fantasztikus körrel (1:36) 1,5 másodperccel megverte az akkor vezető az élen álló Rolfót. Talma neve mellett ekkor egy 1:48-as idő szerepelt, ami a 32. pozícióra volt elég.

Az edzés 25. percében Iannone átvette a vezetést a brit versenyzőtől és Talmácsi is kezdett magára találni. Egy jó kört futva a magyar motoros felugrott a 10. helyre. Az utolsó 10 perchez érkezve Redding visszavette a vezetést és gyakorlatilag majdnem a kvalifikáció végéig meg is tartotta azt, de végül a san-marinoi De Angelisnek sikerült őt megvernie. Talma folyamatosan csúszott vissza és végül a 22. pozícióban zárt.

1. Alex De Angelis (San Marino-i, Motobi) 1:35:148 perc

2. Scott Redding (brit, Suter) 1:35:378

3. Stefan Bradl (német, Suter) 1:35:578

…22. Talmácsi Gábor (magyar, Speed Up) 1:36:515

125cc:

A legkissebb géposztályban az összetett pontversenyt is vezető spanyol Marc Marquez nyerte a száraz pályán megtartott kvalifikációt. Az első sorból rajtolhat még a német Sandro Cortese, valamint a világbajnoki cím további két fő esélyese Pol Espargaro és Nicolas Terol.

1. Marc Márquez  (spanyol, Derbi) 1:38:236 perc

2. Sandro Cortese (német, Derbi) 1:38:852

3. Pol Espargaro (spanyol, Derbi) 1:38:991