Tenisz

Australian Open kormos fekete pályákon?

A helyzet egyre borzalmasabb Ausztráliában. Senki nem látja a bozóttüzek végét, viszont minden szakember azt mondja, a neheze még csak most jön. Nem szeretnék pánikot kelteni, feleslegesen fokozni a drámát, de ma megnéztem egy térképet, ami elég sokkolóan mutatja a bozóttüzek alakulását, terjedését, fejlődését az elmúlt hónapokban.

Az alábbi linken található cikkben meg lehet nézni https://bit.ly/2R07jbq

Melbourne-ből figyelve az eseményeket, a torokszorító tragédiát hajlamosak vagyunk úgy tekinteni az egészre, mintha nem is itt történne, illetve hozzászokunk a horrorisztikus hírekhez, lassan immunissá válunk. Melbourne-t egyelőre csak annyiban érinti, hogy a levegő minősége sokkal rosszabb a szokásosnál, de nem veszélyes, nem elviselhetetlen. Igaz, nem csak itt nem áll, állt meg az élet. Sydney-ben, Perth-ben és Brisbane-ben folyamatosan pattog a labda. A játékosok nem panaszkodnak a füstre, teszik a dolgukat. Érdekes, de az Australian Opennel kapcsolatban nagyobb az aggodalom, mint a jelenlegi versenyekkel kapcsolatban, pedig azok közelebb vannak a veszélyes területekhez. A Tennis Australia vezetője, Craig Tiley folyamatosan hangsúlyozza, hogy a legfontosabb az egészség, szorosan együttműködnek az illetékes hatóságokkal, monitoringozzák a levegő minőségének alakulását, de a helyszín, a komplexum, a Melbourne Park, a 3 mozgatható tetejű stadionjával és a 8 fedett pályájával alkalmas arra, hogy megrendezzék a szezon első Grand Slam-versenyét akkor is, ha rosszabbodna a helyzet.

Itt úgy tartják, hogy a nyár Melbourne-ben csak egy dolgot jelenthet, hogy visszatér az Australian Open. Az mondjuk elég mellbevágó volt, hogy a teniszpályát, ahol játszani szoktunk, a hétfői esőt követően, amikor felszáradt, vastag fekete korom, por borította.

Ez itt a tennis love & game, tehát nem arra vállalkoztam, hogy Ausztrália nemzeti katasztrófájáról tudósítsak. Persze, jelenleg a kettő szorosan összefügg.Igazából nem is erről szerettem volna írni ma, ha már leültem a géphez, miközben visszatért a nyár és újra kisütött a nap.

Egyrészt óriási gratula Fucsovics Mártonnak, hogy a selejtezőből indulva már a legjobb 16 között van Dohában, miután brékhátrányból megfordította a döntő szettet az amerikai Tiafoe ellen.
Másrészt Doha. Az ATP Tour talán legerősebb 250-es versenye volt éveken át, rendszeresen több top 10-es teniszezővel a mezőnyben. Sokszor választották a játékosok kategóriájában a legjobbnak és a pénzdíja is bőven meghaladta a 250-es tornákon szokásosat.

Amióta kiderült, hogy az ATP új nagy dobása, az ATP Cup azonos időpontra került a dohai versennyel, azóta vártam, mi lesz ennek a vége. Azért ekkora békát ritkán nyelnek le önszántukból az üzleti életben mozgó pénzemberek. Ez pedig üzletről és pénzről szól, nem is kevésről.

Az ausztrálok jól jártak: tavalyig volt kettő 250-es versenyük (Brisbane, Sydney) az AO előtt, most megrendezhetik az ATP Cupot, ami egy 500-as és 1000-es torna közé kalibrálható, de inkább egy 1000-es szintje, sőt, bizonyos értelemben annál is nagyobb, és még Adelaide is felkerült a térképre egy 250-es erejéig. A sztárok sokkal előbb megérkeztek Ausztráliába, mint szoktak, több időt töltenek itt, jobban, hatékonyabban lehet őket használni promócióra.

Doha meg ott maradt top 10-es induló nélkül, igazából Stan Wawrinka az egyetlen, aki az ATP Cupon szerepelhetett volna, de Dohát választotta. Szerződése van a versennyel, ott is lakik, ezért egy percig sem habozott. Vannak viszont a dohai mezőnyben olyanok, akik lemaradtak az ATP Cupról és ezt igazságtalannak tartják, mert nincs esélyük annyi ranglista pontot gyűjteni ezen a héten, mint azoknak, akik jóval mögöttük vannak a ranglistán, de a hazájukban ők az első számú teniszezők. Dohában a győztes 250 pontot kap, az ATP Cupon akár 750 is összeszedhető és az ATP Cup pluszban jön a ranglista kiszámításánál (a 19. verseny lehet, ami beszámít), de az orosz Rublev, a francia Tsonga, a kanadai Raonic, a szerb Djere, az amerikai Tiafoe, a brit Edmund lemaradt erről a lehetőségről, miközben náluk hátrébb rangsoroltak itt vannak Ausztráliában.

Dohából 2022-ben valószínűleg ATP 500-as verseny lesz és más időpontra kerül, de az alapproblémára ez nem jelent megoldást! A jelenlegi szisztémában olyan játékosok nem tudnak indulni és játszani az ATP Cupon, akiknek ott lenne a helyük. Ez csak akkor nem lenne gond, ha az ATP Cup nem adna ranglista pontot. Így azonban ez teljesen ellentétes a profi tenisz szokásaival, elveivel.
Most nem ragozom tovább, de holnap megírom, szerintem mi lenne a megoldás, ami egyébként az ATP más, évtizedek óta húzódó kihívásaira is gyógyír lehet.

Forrás: facebook/Tennis love and game
Borítókép: Kelly Defina/Getty Images for Tennis Australia