A politikus ezt pénteken közölte az MTI-vel azután, hogy kérdésére a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. összeállította, a portfóliójába tartozó cégek tavaly és tavalyelőtt mennyit fordítottak erre a célra.
A képviselő a vagyonkezelőtől kapott listát az MTI-nek is elküldte. Eszerint a legtöbb támogatást a paksi futballcsapat kapta az MNV Zrt. tulajdonosi körébe tartozó cégektől. Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. 2011-ben 189 millió forintos reklámszerződést kötött a helyi labdarúgócsapattal, amelynek működését további 61 millió forinttal támogatta. Három másik MVM-cég 25-25 millióval támogatta a Paks NB I-es szereplését, az MVM Zrt. pedig 75 millió forintos reklámszerződést kötött a klubbal.
A 2011-es 400 millió után tavaly 319 millió forintot kapott a paksi futballcsapat az MVM-csoporthoz tartozó cégektől az összesítés szerint. A második legtöbb támogatást a Szerencsejáték Zrt. fizette ki: tavalyelőtt 125 millió forinttal segítette a kecskeméti futballcsapatot, míg a Ferencvárosnak 2011-ben százmillió, tavaly pedig 250 millió forintot juttatott.
Az összesítés alapján számos állami cég, köztük több Volán-társaság támogat futballcsapatokat kisebb – százezres vagy néhány milliós – összeggel. A MÁV Zrt. tavaly 163 millió forintot juttatott a vasutas sportegyesületeknek, ezzel azonban nemcsak a működési költségeikhez járult hozzá, hanem a tömegsportot is támogatta.
Oláh Lajos közölte: azután fordult az MNV Zrt.-hez, hogy a Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek korábban címzett kérdésére nem kapott kielégítő választ. Hozzátette azonban, arra továbbra sem derült fény, hogy az önkormányzati tulajdonú cégek mennyivel támogatják a magyar futballt és hogy mekkora az adóátengedés mértéke.
A DK-s politikus szerint a jelenleginél átláthatóbb támogatási rendszerre lenne szükség: a vállalatok által kifizetett pénzeknek jobb helye lenne a Magyar Labdarúgó Szövetség költségvetésében, mert ott hatékonyabban, igazságosabban tudnák szétosztani őket. A politikus tudatta, hogy az ügyben kérdéssel fordult Orbán Viktor kormányfőhöz.