Árulóból hős, Eb-bronz, orosz bajnok lett a Fradi: a magyar kézilabda 2012-ben
Férfi Európa-bajnokság
A szerbiai Európa-bajnokságra való felkészülés során a férfi-válogatott legyőzte Szlovákiát, Bahreint és meglepetésre Németországot is. Az Eb első mérkőzésén 6000 magyar szurkoló előtt egy fantasztikus mérkőzésen döntetlent játszott az oroszokkal az újvidéki csarnokban, majd újabb pontot szerzett, ezúttal egy időntúli hétméteressel a világbajnoki bronzérmes sapanyolokkal szemben. Ekkor már lehetett tudni, hogy az előzetesen halálcsoportnak nevezett négyesből komoly esély van a továbbjutásra. Következett a mindent eldöntő mérkőzés a franciák ellen, és az egész Európa-bajnokság egyik legjobb meccsén a mieink 25-23-ra megverték a világbajnokot. Sajnos a középdöntőben két vereség érkezett, kikaptunk Izlandtól, és Szlovéniától is, a zárómeccsünkön pedig újabb döntetlent játszottunk, ezúttal a horvátokkal.A magyar válogatott így a nyolcadik helyen végzett, teljesítve az előre megjelölt minimális célt.
Olimpia, férfi válogatott
Az olimpiai felkészülés remekül sikerült, hiszen a magyar válogatott legyőzte a szerbeket, és otthonukban a franciákat is. Mindkét ellenfelünk dícsérte a csapat kiváló védekezését. Kezdésnek Dél-Koreát sikerült megverni, egy elég nehéz mérkőzésen, majd a horvátok elleni találkozón a rengeteget hibázó magyar együttes sajnos megérdemelt vereséget szenvedett. A szerbeket immár tétmeccsen is sikerült legyőzni, a 26-23-as magyar siker a továbbjutást jelentette. A negyeddöntőben következett az Izland elleni összecsapás, melyre valószínűleg mindig emlékezni fogunk, őrületes drámában, kétszeri hosszabbítás után 34-33-ra győztek a mieink, igazi csodameccs volt, eufórikus pillanatokat élhettünk át kéziseinknek köszönhetően. Sajnos az elődöntőben egy felejthető meccsen a semmivel sem jobb svédek egy góllal nyertek, így nekünk maradt a bronzmérkőzés, ami szintén nem jött össze, simán kikaptunk a horvátoktól, de a negyedik hely felülmúlta a várakozásokat, minden dicséretet megérdemelt az alakulat.
A Nagy László-sztori
A magyar kézilabdasportot előbb megrázta, majd lecsendesítette Nagy László története, az események alakulását lehetetlen objektíven megítélni, maradjon hát az időrendi sorrend, aztán a végén mindenki eldöntheti, hogy ugyan mi szükség volt az egész kínlódásra, miért nem lehetett "kicsivel" egyszerűbben intézni ezt az egészet. A barcelonai átlövő februárban jelezte, hogy nem kíván pályára lépni a magyar válogatottban, a játékos korábban február 15-ig kapott határidőt a magyar szövetségtől a döntésre. Nagy nyilatkozata nyilvánvalóan előkészítette a terepet a sportoló spanyol állampolgárságához, és az idő is szorítani kezdte, hiszen döntenie kellett arról is, hogy szeretne-e spanyol színekben szerepelni a londoni olimpián. Közben érdekes mellékszálként Szegeden az elmúlt ötven év legjobb kézilabdázójának választották Nagyot.
Májusban robbant a bomba, miszerint Nagy Lásztló ősztől az MKB Veszprémben folytatja pályafutását, ezzel egy időben a spanyol AS sportnapilap állami szervekre hivatkozva nyilvánosságra hozta, hogy az átlövő megkapta a spanyol állampolgárságot. Később kiderült, hogy az utóbbi információ kacsa, így eldőlt, hogy Nagy Laci biztosan nem spanyolként lép pályára az olimpián.A hispán szövetségnél meglepődtek az ügy alakulásán, állításuk szerint a kézilabdás korábban jelezte, hogy a spanyol válogatottban akar szerepelni, ezért várja ki a három évet, amíg magyarként nem játszik mérkőzést.
Június elején pedig szenzációs bejelentésre került sor, miszerint Nagy László újra a magyar válogatottban szerepel. Június 4-én edzésre jelentkezett a tatai edzőtáborban. A válogatott játékosai jól fogadták visszatért társukat, és Vetési Iván, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke is elégedett volt az események ilyetén alakulásával, nyilatkozata szerint az ügy lezárult, nincs miért tovább bonyolítani a dolgokat. Hogy ne legyen teljesen tiszta minden, arról a Barcelona gondoskodott, a katalán klub július elején bejelentette: Nagy László kitölti szerződésének idejét a spanyoloknál, azaz egy évig továbbra is gránátvörös-kékben fog kézilabdázni. A Barcelona hivatalos honlapja szerint az átigazolási összegel kapcsolatosan nem sikerült megegyezniük a Veszprémmel. Kis csend után kiderült, hogy Nagy László az őszi szezont mégis a Veszprémben kezdi. A londoni olimpián Nagy csattanós választ adott a kétkedőknek, talán az egy, svédek elleni mérkőzést leszámítva a magyar csapat vezére volt, a válogatott a negyedik helyen zárta az ötkarikás játékokat. A sztori tehát happy end-el végződött, persze a szegediek nem bocsájtották meg egykori kedvencüknek a legnagyobb riválishoz való szerződését, és ezt a két csapat mérkőzésén egy botrányt kavart transzparenssel is jelezték. Dióhéjban ennyi a történet, úgy látszik Nagynak megbocsájtotta a közvélemény a hercehurcát.
Magyar bajnokság
A férfiaknál a szokásos Veszprém-Szeged versenyfutásba idén sem tudott beleszólni más csapat, meglepetésre a Csurgó és a Balatonfüred került még be a legjobb négybe, utóbbiak eléggé megnehezítették a címvédő veszprémiek dolgát. A döntő előtt kiderült, Mocsai lajossal nem hosszabbítanak Veszprémben, az új edző a spanyol Carlos Ortega lesz. A finálé első mérkőzését az MKB nyerte, a Szeged azonban a hazai visszavágóján egy góllal legyőzte a vendégeket. A harmadik meccsen a Veszprém elsöpörte a Szegedet, bajnoki címmel búcsúzott tehát a bakonyi együttes Mocsai Lajostól. A bronzérmet a Balatonfüred gárdája szerezte meg.
A női bajnokság sem tartogatott nagy meglepetést, az alapszakaszt biztosan nyerő Győr játszotta a bajnoki döntőt az alapszakasz második helyét biztosan megszerző Ferencvárossal, a legjobb négy közé a két zöld-fehér alakulaton kívül az Érd és a Siófok együttese jutott be, megelőzve a komolyabb tradíciókkal bíró Székesfehérvár és a DVSC csapatát. A rettenetesen buta időpontban megrendezésre kerülő (a Győr és az FTC is nemzetközi kupadöntőre készülve volt kénytelen magyar bajnoki döntőt játszani) finálé első mérkőzésén a budapesti csapat meglepetésre az 50. percben még vezetett Győrben, de a hazaiak végül megnyerték az összecsapást. A visszavágón a Győr nyerni tudott a Népligetben, miután az utolsó mérkőzését játszó Pálinger Katalin kivédte Zivkovic időntúli hetesét. A Rába-partiak megszerezték kilencedik bajnoki címüket, a KEK-ben vitézkedő Ferencváros azonban megmutatta, egyre komolyabban kell őket venni. A Siófok szerezte meg, miután 2-1 arányban múlta felül az Érd csapatát. Május 23-án sajnos elhunyt Elek Gyula, a Ferencváros női kézilabdacsapatának legendás edzője, akinek vezetésével a zöld-fehérek négy magyar bajnokságot, és egy KEK-et nyertek. Augusztus végén az edzőlegenda előtt tisztelegve Elek Gyuláról nevezték el az FTC népligeti sportcsarnokát.
Bajnokok Ligája
Három magyar csapat indulhatott a kézilabda Bajnokok Ligájának 2012-13-as kiírásában, a férfiaknál a Veszprém és a Szeged, a nőknél a Győr kvalifikálta megát a legrangosabb sorozatban. A Veszprém korántsem hibátlan teljesítménnyel verekedte át magát a csoportkörön, a Csehov elleni idegenbeli vereségnél bizony még a kiesés szele is meglegyintette a bakonyikat, de az Atlético elleni hazai rangadón eldőlt, hogy az MKB továbbjut a nyolcaddöntőbe. Ahol beleszaladt a bivalyerős Ademar León együttesébe, és a spanyol odavágón 31-28-ra ki is kapott Mocsai Lajos csapata. Veszprémben drámai mérkőzésen esett ki a magyar sztárgárda, a mérkőzés vége előtt 5 másodperccel még az MKB állt továbbjutásra, de végül "csak" 27-25-re nyert, így búcsúzott a további küzdelmektől. A Pick Szegednek nem sikerült a továbjutás a csoportból, bár többször is fantasztikus meccset játszottak, ezek közül is kiemelkedik a Montpellier elleni mérkőzésük, a szegediek 38-35-re győzték le a világsztárokkal teletűzdelt francia együttest.
A Győri Audi-ETO KC az esélyeknek megfelelően egészen a döntőig menetelt, bár kezdésnek belefutottak egy vereségbe a dán Randers ellen, utána már nem volt megállás, csoportelsőként jutottak tovább, az elődöntőben ugyan idegenben három góllal kikaptak ugyan a Valceától, de a visszavágón felmosták román ellenfelükkel a veszprémi aréna padlóját, következhetett a Podgorica elleni dőntő. Az első mérkőzésen két góllal nyert az ETO, de a visszavágón utolérte őket az évtizede tartó átok, hetedik nemzetközi kupadöntőjüket is elbukták, miután a Morača csarnokban a fanatikus montenegrói drukkerek által hajtott Budocsnoszt szintén két góllal nyert, és idegenben lőtt több góllal megnyerték a serleget.
Az aktuális kiírásban a Győr és a Ferencváros is fantasztikus teljesítménnyel rukkolt elő, előbbiek megnyerték csoportjukat, míg a fővárosi zöld-fehérek másodikként jutott tovább.
Női KEK
A Ferencváros címvédésre készült a KEK-ben, az első meccsen a szerencsétlen sorsú osztrák csapatot, a Korneuburgot sodorta a zöld-fehér sas karmaiba az élet, akik nem kímélték ellenfelüket, és a Fradi az első mérkőzésen eldöntötte a továbbjutást. A nyolcaddöntő sorsolása után orosz vízumért állhattak sorba Tomoriék, nem sejtve, hogy nem ez lesz az első alkalom a tavasszal. A Rosztov Don elleni mérkőzésen a Ferencváros egy meglehetősen suta első félidő után fel tudott állni az orosz városban, sőt, vezetett is, de végül egy góllal kikapott. A dabasi visszavágón viszont nem volt kegyelem, a mérkőzés végén rászámolhatott riválisára a zöld-fehér együttes, 32-22-re diadalmaskodott az FTC. Újabb sorsolás, újabb orosz csapat, újabb mészárlás, ezúttal a Zvezda Zvenyigorod tanulta meg egy életre a Ferencváros nevét, a hazai 33-24-es győzelem után idegenben is győzni tudott Elek Gábor csapata. Az elődöntő sorsolásánál a magyar és az orosz drukkerek már a fejüket fogták, igaz, különböző okokból. Utóbbiak félelme beigazolódott, hiszen csapatuk is megtapasztalhatta a dabasi oroszlánbarlang hangulatát, nem is úszták meg, csak egy nyolc gólos vereséggel. A visszavágó végét a biztos továbbjutás láttán gyakorlatilag feladta a Fradi, így 38-35-ös orosz győzelemmel zárult a találkozó, de ez nem zavarta meg Szucsánszkiék örömünnepét.
A döntőben az előző kiírásban egy fantasztikus meccsen, egy fantasztikus Zácsik-hetessel búcsúztatott Viborg érkezett, és a dánok bizonyították, hogy más kategóriába tartoznak, mint az eddigi csapatok, nem íjedtek meg Dabason, de így is összejött a ferencvárosi siker, igaz, csak egy gólos. A visszavágón a nagyon fogadkozó északiak nem tudták leszakítani a Ferencvárost, akik egy végtelenül kiélezett hajrá után idegenben is győzni tudtak, és megvédték címüket a KEK-ben.
Női Európa-bajnokság
A legfrissebb élményeink minden kétséget kizáróan a szerbiai női Európa-bajnokságról lehetnek. Pedig kemény pofonnal indult a sorozat, hiszen a mieink a nyitómeccsen kikaptak a meggyengült horvátoktól, de az eredmények alakulása miatt egy németek elleni győzelem már a továbbjutást is jelenthette. Be is húzták lányaink a mérkőzést, az olimpiai bronzérmes spanyolok elleni siker pedig azt is jelentette, hogy a válogatott négy pontot visz magával a középdöntőbe. Görbicz Anita betegsége miatt (is) kikaptunk Montenegrótól, remélhetőleg több országot már nem termelnek ki a jugoszlávok, ez a kézilabda mellett a vizilabdásaink számára is jól jönne. Szintén szerencsésen alakult a többi eredmény, így a románokat kisebb válságba juttató győzelmünk után biztossá vált, hogy csapatunk éremért játszhat az Európa-bajnokságon.
Az elődöntőben a világklasszis norvégok ellen 15 percig tartotta magát a csapat, aztán bekövetkezett az évek óta megfigyelhető mentális összeomlás, az északiak könnyed, 30-19-es győzelemmel jutottak döntőbe, nekünk pedig jöhetett a szerbek elleni bronzmeccs, melyet hosszabbítás után sikerült megnyernünk, ezzel az utóbbi évek legnagyobb sikerét aratva válogatott szinten.