Egyéb sportok

Armstrong hét hőstette: mind kuka! – videók, nyilatkozatok az évszázad doppingügyéről

""
 
Mint ismert, péntek reggel látott napvilágot, hogy az amerikai doppingellenes ügynökség (USADA) mind a hét Tour de France-győzelmétől megfosztja Lance Armstrongot, mivel a legendás kerékpáros nem hajlandó tovább védeni magát az ellene felhozott doppingvádakkal szemben, így a testület értelmezése szerint elismeri, hogy tiltott szereket használt.
 
A kerékpárosvilág természetesen nem hagyta szó nélkül a döntést, íme néhány vélemény az ügy kapcsán:
 
Gilbert Duclos-Lassalle, korábbi Paris-Roubaix és Paris-Nice-győztes kerekes:
 
"Ezzel egyszerűen elkéstek. Nem mondom, hogy doppingolt és azt sem, hogy nem, szimplán úgy érzem, az elmarasztalással késtek. Ezek a doppingügyek túl sokáig tartanak, ez pedig szégyen a kerékpársportra és a Tour de France-ra nézve is."
 
Samuel Dumoulin, a Cofidis sprintere:
 
"Armstrong elvesztette mind a hét Tour-győzelmét. Ez bármit is megváltoztat? Ez ismét csak a kerékpársport rombolása. Elkéstetek!"
 
Pierre Bordry, a francia antidopping ügynökség korábbi elnöke:
 
"Az amerikai ügynökség hosszú és hatékony küzdelmet folytatott. Üdvözlöm a bátorságukat és eltökéltségüket. Armstrongnak egy csomó eszköze volt arra, hogy megvédje magát, de nem tette. Ez egy szükséges lépés volt."
 
Jean-Pierre de Mondenard, világszerte doppingellenességéről ismert orvos:
 
"Az igazi kérdés az, mi is a dopping elleni harc. Karrierje utolsó éveiben Armstrongnál nagyjából 500 doppingtesztet végeztek, ezek mind negatívak lettek. Most az USADA segítségével kiderült, végigdoppingolta a karrierjét. A valóságban az egész doppingellenes harc hamis. A 2012-es Tour után bejelentették, hogy csak egy pozitív eset volt és minden rendben van. Hát nem! Nem látják a fától az erdőt. A dopping ellen a rendőrség a legjobb fegyver."
 
Luc Leblanc, korábbi világbajnok:
 
"Az USADA-nak elég bizonyítéka van ahhoz, hogy felelősségre vonja Armstrongot. Ok, de ha ez így van, akkor ezt más sportágakban miért nem teszik meg? Mondjuk az amerikai futballban, ahol egy rakás játékostól vehetnék el ilyen erővel a trófeáit…"
 
Bernanrd Hinault, a franciák ötszörös Tour-győztes legendája:
 
"Kib…ul nem érdekel! Ez nem az én problémám, hanem olyasmi, amit 10-15 éve orvosolni kellett volna, de nem történt meg."
 
Johan Bruyneel, a RadioShack-Nissan csapatvezetője, Armstrong korábbi főnöke:
 
"Hihetetlen módon csalódtam ma az USADA-ban és úgy általában a kerékpársportban amiatt, hogy a helyzet eljuthatott odáig, hogy Lance belefáradt abba, hogy harcoljon az USADA kampánya ellen. Sosem vonta ki magát a fair küzdelmekből az élete során, ez a döntése pedig mutatja, mennyire igazságtalan döntés született."
 
Steven de Jongh, a Team Sky sportigazgatója:
 
"Lance eredményeinek eltörlésével nem lesz sokkal hitelesebb a győztesek listája."
 
Kathy LeMond, a háromszoros Tour-győztes Greg LeMond felesége:
 
"Végre."
 
Jan Ullrich:
 
"Tudom, hogy az a sorrend számít, ahogy a célvonalon áthaladtunk. Befejeztem a pályafutásom és mindig is azt mondtam, nagyon büszke vagyok a második helyeimre is."
 
Végezetül íme Lance Armstrong mind a hét párizsi befutó, amely után Lance Armstrong állhatott fel a Tour de France dobobójának legfelső fokára. Jelen állás szerint tehát úgy tűnik, hogy egy teljes pályafutás és életmű dőlt romba azzal, hogy az USADA elvette a legendás kerékpáros mind a hét Tour-sikerét. 
 
1999, az első Tour-siker:
 

 
2000, Armstrong és Pantani csatája a Mont Ventoux-n:
 
 
2001 és a legendás Alpe D’Huez-i szökése:
 
 
2002, támadás és parádés szakaszgyőzelem a Plateau de Beille-en:
 
 
2003 és az emlékezetes kanyarlevágás Beloki bukása után:
 
 
2004, és minden idők egyik legnagyobb sprintgyőzelme:
 
 
2005, az utolsó Tour-siker:
 
 
ARMSTRONG-ÜGY
A doppingbotrány kronológiája:
2004. július 2.: 
Közvetlenül a 2004-es Tour de France előtt jelent meg az "L.A. Confidental" című könyv, amelyben két újságíró, David Walsh és Pierre Ballester komoly doppingvádakat fogalmazott meg Lance Armstrong ellen. 
   
2004. október 1.:
Michele Ferrari sportorvos egy év börtönbüntetést kapott, mert bebizonyosodott róla, hogy csalásokban vett részt. Az olasz doktor sokáig Armstronggal is együtt dolgozott. Ferrarit ugyanakkor bizonyítékok hiányában felmentették az alól a vád alól, hogy kerékpárosokat látott volna el doppingszerekkel.
   
2005. április 1.:
Mike Anderson, Armstrong korábbi menedzsere egy bírósági tárgyaláson azt állította, hogy 2004-ben "tiltott szert" talált a kerékpáros fürdőszobájában. Armstrong rágalmazás miatt kártérítési pert indított Anderson ellen.
   
2005. július 24.:
Armstrong rekordot jelentő hetedik alkalommal diadalmaskodott a Tour de France országúti kerékpáros körversenyen, s ezután befejezte kerékpáros pályafutását. 
   
2005. augusztus 23.:
A L’Equipe francia sportnapilap arról közölt írást, hogy Armstrong 1999-ben adott vizeletmintáiban bizonyítottan eritropoetin (EPO) elnevezésű tiltott teljesítményfokozóra bukkantak. Az EPO-t először 2001-ben tudták kimutatni. 
   
2006. május 31.:
A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) által összehívott bizottság felmentette Armstrongot az 1999-es doppingvádak alól. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) az UCI jelentését "majdhogynem nevetségesnek" nevezte.
   
2008. szeptember 9.:
Armstrong bejelentette, hogy 2009-ben visszatér a kerékpársportba.
   
2008. október 2.:
A Francia Doppingellenes Ügynökség (AFLD) azt tanácsolta Armstrongnak, hogy az 1999-ből megőrzött hat vizeletmintáját vetesse alá újabb teszteknek. A kerékpáros nem fogadta el a javaslatot.
   
2010. május 20.:
Floyd Landis, Armstrong korábbi csapattársa közölte, hogy pályafutása nagyobb részében folyamatosan doppingolt. A Tour de France 2006-os győztese – akit utóbb megfosztottak címétől – ezzel összefüggésben Armstrongot is doppingolással vádolta. Utóbbi visszautasította az állításokat.
   
2010. május 26.:
Landis kijelentései után az amerikai hatóságok közölték, kiszélesítik az Armstrong elleni nyomozást, s abban a kérdésben is vizsgálatot indítottak, hogy a kerékpáros főszponzorától, az US Postaltól kapott támogatást nem fordította-e doppingszerek beszerzésére.
   
2011. február 16.:
Armstrong bejelentette, hogy véglegesen visszavonul.
   
2011. május 20.:
Tyler Hamilton, Armstrong másik korábbi csapattársa Floyd Landishez hasonlóan komoly doppingvádakat fogalmazott meg Armstrong ellen. "Láttam a hűtőszekrényében az EPO-t. Sőt, egyszer annak is szemtanúja voltam, ahogyan beadta saját magának" – nyilatkozta Hamilton.
   
2012. február 4.:
Az államügyészség beszüntette a nyomozást Armstrong ellen a doppingvádakkal kapcsolatban.
   
2012. február 9.:
A Nemzetközi Triatlon Szövetség (WTC) bejelentette, hogy együttműködési megállapodást kötött Armstronggal, aki ha hat versenyen rajthoz áll, egymillió dollárt kap rákellenes alapítványán, a "Livestrong"-on keresztül. Az első viadalra az idén októberben kellett volna elutaznia Armstrongnak. 
   
2012. június 12.:
Az amerikai doppingellenes ügynökség (USADA) súlyos doppingvádakat fogalmazott meg Armstronggal szemben. A sportembert doppingolással, illetve doppingszerekkel való kereskedéssel vádolták, az USADA többek között azt állította, Armstrong 2009-es és 2010-es vérmintáin manipuláció nyomai mutathatók ki. Armstrongot azonnali hatállyal minden sporttevékenységtől eltiltották.
   
2012. június 14.:
A WTC közölte: az Armstrong ellen folyó eljárás miatt a sportoló nem indulhat triatlonversenyeken, így a június 24-i nizzai Ironman-en sem állhatott rajthoz.
   
2012. augusztus 20.:
Egy texasi bíróság jogosnak ítélte az USADA által megfogalmazott vádakat. Armstrongnak ezután döntenie kellett, hogy bírósági meghallgatáson kívánja-e bizonyítani ártatlanságát, vagy elfogadja az esetlegesen életre szóló eltiltást.
   
2012. augusztus 24.:
Armstrong közleményben jelentette be, hogy a továbbiakban nem harcol az ellene felhozott vádak ellen. Az USADA így megfoszthatja mind a hét Tour-győzelmétől, s örökre eltilthatja a versenyzéstől.