Egyéb sportok

"Amikor nem nyertem, nem azt mondtam, hogy valaki jobb volt, hanem azt, hogy én voltam rossz."

Lakatos Zsanett kajakosként kezdte, majd az elsők között volt, aki kenura váltott. 2012-ben C2-500-on Európa-bajnok lett Takács Kincsővel az oldalán, két évvel később pedig a világ tetejére is felértek. Nem sokkal ezután úgy döntött, egyesben is szeretne a legjobb lenni. Három éve váltott, és minden álma, hogy Tokióban az egyéni számban ő képviselje majd Magyarországot. Az általa bejárt útról, az olimpia halasztásáról, és a vírus által nehezített mindennapokról beszélgettünk.

– A női kenu 2021-ben debütál majd az olimpián. Mennyiben más ezzel a tudattal készülni?

Amikor elkezdtem kenuzni, akkor még nem volt a nőknél olimpiai szám a kenu. Mikor megtudtuk, hogy lesz, kaptam egy plusz löketet. Azért edzettem nap mint nap már kiskoromtól fogva, hogy képviselhessem a hazám. Én kijelentettem, azért váltottam egyesületet és edzőt, mert én egyest szeretnék menni, és most is az van előttem, hogy szeretnék ott lenni Tokióban.

– Mielőtt az Újpesthez kerültél, hosszú utat jártál be.

Valóban hosszú és kacskaringós utam volt. Több edzőnél eveztem, de most már harmadik éve ugyanazzal a szakemberrel, Martinkó Gáborral készülök. Szerintem jó döntés volt, hogy átigazoltam az Újpesthez. A 2017-es évet akár ki is kukázhattam volna, akkor a mínuszról kellett felálnom. A karantén alatt is folyamatosan egyeztetünk, és amit tudok, megcsinálom. Nekem pozitív, hogy jövőre lesz az olimpia, mi ezt így gondoljuk.

""
Zsanett egyesben szeretne ott lenni Tokióban.


– Mi az, amiben erősödni tudsz ebben az egy évben?

– Fejben nagyon sokat tudok fejlődni. Ősztől újra pszichológussal dolgozom. Az egyesületem segített abban, hogy kapjak egy szakembert magam mellé. Kalamár Hajnalka a pszichológusom, és nagyon jó, hogy bármikor hívhatom. Igazából a tavalyi vb után értetlenül álltunk az eredményemhez, mert nagyon jókat mentem edzésen.

"Tavaly, amikor nem nyertem (2019-ben Lakatos Zsanett 4. lett a hazai világbajnokságon), nem azt mondtam, hogy jobb volt valaki nálam, hanem azt, hogy én voltam rossz. Igazából még sírni se tudtam, mert kinevettem magam. Ez elég mély nyomokat hagyott bennem és ezt jobb kimosni az agyamból."

Úgy érzem, nagy szükségem volt a segítségre. Hajnalka nagyon jó ötleteket ad, és olyan feladatokat kapok, amivel mentálisan fejleszthetem magam. A karantén alatt is tartjuk a kapcsolatot. Örülök neki, hogy van egy ilyen támaszom.

– Három éve dolgozol Martinkó Gáborral. Miben fejlődtél a legtöbbet ez alatt az idő alatt?

– Technikában és erőben is sokat fejlődtem. Még sosem dolgoztam olyan edzővel, aki ennyire odafigyel a miliméterekre. A hajóbeállításnál, a lapátméretnél és a vízfogásnál is minden apró dolgot figyelembe vesz.

ECA Canoe Sprint European Championship 2013 – C2 Women 500m FINAL A

ECA Canoe Sprint European Championship 2013 – C2 Women 500m FINAL A

2013-ban még párosban nyert Eb-t.

– Pontosan miként hat rád a halasztás?

– Mikor februárban elmentünk Dél-Afrikába, eszünkbe sem jutott, hogy ez fog történni, viszont amikor jöttünk haza, akkor erősen gondolkodtunk azon, hogy vajon mi és hogyan lesz. A hazautazást követően az olimpia halasztásának ténye 2-3 naponta felvetődött bennünk.

"Egy hónapig voltam otthon, a múlt héten tudtunk először evezni. Ezek nem átlagos edzések, hiszen nagyon szigorú szabályokat kell betartanunk, és az edzőnk sem lehet ott velünk, csak a stégről irányíthatja a munkánkat."

Azt gondolom, hogy nem csak nekem, hanem nagyon sok embernek jót tesz a halasztás, hiszen minden évben 2 válogatót kell nyernünk ahhoz, hogy egy Eb-re, vagy egy Vb-re kijussunk. Ha csak egyiken sikerül a legjobbnak lennünk, akkor még egy szétlövés van. Mentálisan nagyon sok időbe telik, mire ezt kipiheni az ember. Fizikailag ugyanúgy edzünk most is, de mentálisan sokkal lazább, és egy löketet kapunk hozzá, hogy tényleg élvezzük azt, amit csinálunk.

""
A kenus erőnléte sokat fejlődött az elmúlt években.

– Akkor számodra pozitív ez az egész. Mi az, ami viszont mégis nehéz ebben a helyzetben?

A türelem. Sajnos, vagy nem sajnos, de egy olyan lány vagyok, akinél ha robban a bomba, az nagyon nagyot tud szólni. Most a kialakult helyzetben úgy vagyok vele, hogy nem fair a "maradj otthon".

"Egészen pontosan arra gondolok, hogy vannak olyan klubok, akik ezt nem tartják be, és végig tudtak edzeni, akár napi kétszer is. Én egy hónapja nem végezhettem vízi munkát. Nemhogy evezni nem tudtam, de még rendesen erősíteni sem tudtam."

Amit itthon csinálok, az csak arra jó, hogy a testem és az izmaim ne felejtsék el a módszert, és az újrakezdésnél ne legyen izomlázam. Ez a legnehezebb, hogy bírjam még ezt. Én budapesten lakom egy panellakásban, ahol elég nehéz edzőtermet kialakítani, hogy legalább az erőm fenn tudjam tartani. Szerencsére erre is találtunk megoldást, én is nézegetek a neten, hogy mit tudok csinálni, és az edzőmmel is folyamatosan egyeztetünk. A gyógytorna pedig most nagyobb szerepet kap, ami jól erősíti a mélyizmokat.

""
Lakatos Zsanett Szegeden 4. lett.

– A sportág fejlődésére lehet-e valamilyen negatív hatással a vírushelyzet?

– Nem hinném, hogy bármiféle negatív hatással lenne a járvány, mivel a magyar kajak-kenuzás az elitbe tartozik világszinten. Inkább azt mondanám, hogy az lesz a nehéz, hogy a szponzorokat meg tudjuk tartani és dűlőre tudjunk jutni velük. Mivel egy versenysportágról beszélünk, az eredmények alapján kapjuk a támogatásokat. Ha viszont azt nézzük, hogy az olaszoknál vagy a spanyoloknál mi a helyzet, akkor mi még nagyon jó helyzetben vagyunk.

– Ha visszakanyarodunk az olimpiához, szerinted mennyire lesz erős jövőre a mezőny hazai-, és világszinten?

-Ez egy érdekes kérdés. Nemzetközileg nem tudom, mert minden évben bukkannak fel újak.

"Mivel idén kimarad a teljes versenyszezon, nem fogjuk tudni, hogy van-e új versenyző, illetve kik azok, akik gyorsultak."

Viszont ahhoz, hogy egy világkupán indulhassak – ami felér a pótkvalifikációval-  először itthon kell nyernem. Már itthon is nagyon nehéz lesz. De a nemzetközi mezőnyben sem lesz egyszerű. Mivel  a Vk-n sprinteket megyünk és az első kettőben kell lenni, szinte biztos, hogy csak centiken vagy millimétereken fog majd múlni a kijutás.

Borítókép és képek: Prémium Média & Sport Management Zrt. és Lakatos Zsanett