NBA: elhullottak a nagyok, Harden Jordan és Chamberlain nyomdokaiban

Az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) 4. játéknapján a Los Angeles Lakers, a Boston Celtics és a Miami Heat is vereséget szenvedett.

Az előző idény legrosszabb csapata, a Charlotte Bobcats győzelemmel kezdte a 2012/2013-as szezont. Michael Jordan csapata hazai pályán fektette két vállra az Indiana Pacers-t, pedig a Bobcats nem kezdte túl jól a mérkőzést. Mike Dunlap vezetőedző első NBA összecsapásán a Charlotte az első két negyedet elveszítette 4 egységgel, majd a harmadik felvonásban 8 pontot vert a vendégcsapatra. Az utolsó játékrészt, ugyan a Pacers nyerte meg 19-16-ra, de az összecsapás a Bobcats 90-89-es győzelmével zárult. Érdekesség, hogy az utolsó két percben egyik csapat sem dobott pontokat! A hazai alakulat a győzelmével megszakította a 23 mérkőzéses nyeretlenségi sorozatát. Az összecsapás legjobbja Kemba Walker volt, aki karriercsúcsot jelentő 30 ponttal fejezte be a találkozót.

Lance Stephenson 15 pont, 6 lepattanó, 4 assziszt

Az Orlando Magic is győzelemmel mutatkozott be az új idényben. A floridai együttes hazai pályán verte meg a Denver Nuggets együttesét. A találkozót parádésan kezdte a Magic, ugyanis az első két negyedben 21 pontos előnyre tett szert. A harmadik felvonásban felcsillant a remény a Nuggets előtt, ugyanis Danilo Gallinari-ék 11 egységet ledolgoztak a hátrányukból. A lendület nem tartott ki az utolsó negyed végéig, ugyanis a negyedik 12 percet 3 ponttal a Magic húzta be, így 102-89-re győzedelmeskedett hazai környezetben. Shaquille O'Neal és Tracy McGrady után Glen Davis lett a Magic történelmének a harmadik olyan játékosa, aki a szezonnyitón 29, vagy több pontot, illetve 10, vagy több lepattanót szerzett. A találkozón az Orlando török sztárjának, Hedo Turkoglunek eltörött a keze.

NBA
4. játéknap
Orlando Magic 29 29 20 24 102
Denver Nuggets 18 19 31 21 89
Glen Davis 29 pont, 10 lepattanó, 2 blokk
Danilo Gallinari 23 pont, 8 lepattanó, 4 assziszt, 1 blokk

A Boston Celtics nem kezdte parádésan a 2012/2013-as idényt, ugyanis a második összecsapását is elveszítette. A massachusettsi alakulat az NBA előző játéknapján, hazai pályán szenvedett egy igen komoly vereséget a Milwaukee Bucks-tól. A hazai együttes sorsa, már az első félidőben eldőlt, ugyanis a wisconsini alakult az első negyedet 7, míg a másodikat 9 ponttal nyerte meg. A harmadik felvonásban a Bucks 2 egységgel növelni tudta az előnyét. Az utolsó 12 percben a Celtics 7 pontot letudott dolgozni a hátrányából, de az összecsapást meglepően simán 99-88-ra bukta el. A Celtics egymás után a második szezonját kezdte két vereséggel, erre utoljára az 1995-96-os és az 1996-97-es idényben volt példa. Amennyiben a következő mérkőzését is elbukja, akkor az 1969-70-es és az 1970-71-es idény után másodszor kezd sorozatban két szezont 0-3-as mérleggel.

NBA
4. játéknap
Boston Celtics 18 12 28 30 88
Milwaukee Bucks 25 21 30 23 99
Rajon Rondo 14 pont, 4 lepattanó, 11 assziszt
Brandon Jennings 21 pont, 2 lepattanó, 13 assziszt

Második találkozóját is megnyerte a Houston Rockets. A texasi alakulat az Atlanta Hawks otthonában győzedelmeskedett. Az első két negyedet 9 egységgel húzta be a Houston, majd a harmadik játékrészben a georgiai alakulat 2 pontot ledolgozott a hátrányából. A negyedik negyedben 28-28-ra végzett a két alakulat, így a Rockets 109-102-re nyert a Philips Arena-ban. A mérkőzés és az elmúlt két forduló legjobbja, James Harden volt. Az Oklahoma City Thunder-től szerződtetett huszonhárom esztendős dobóhátvéd karriercsúcsot jelentő 45 ponttal fejezte be a mérkőzést. Harden az első két mérkőzésén 82 egységet jegyzett és az NBA történelmében csak Michael Jordan és Wilt Chamberlain dobott nála több pontot csapataik első két összecsapásán. Omer Asik franchise rekordot döntött a Rockets-ben. A huszonhat esztendős center 0 ponttal, de 19 lepattanóval zárta a találkozót. A texasi csapat színeiben még soha senki nem szerzett ennyi lepattanót úgy, hogy egy kosarat sem dobjon.

NBA
4. játéknap
Atlanta Hawks 21 23 30 28 102
Houston Rockets 28 25 28 28 109
Louis Williams 22 pont, 4 lepattanó, 5 assziszt
James Harden 45 pont, 7 lepattanó, 2 assziszt

A Chicago Bulls tönkreverte a Cleveland Cavaliers csapatát. Az illinoisi együttes mindegyik negyedben felülmúlta az ellenfelét, így magabiztosan 115-86-ra nyerte meg a találkozót. A Cavs-nek a Bulls ellen nem megy, ugyanis LeBron James távozása óta az ohiói alakulat egyszer sem tudta megverni a ”Bikákat”, így sorozatban már a tízedik mérkőzésüket veszítették el. A Cleveland utoljára 2010. március 19-én tudta legyőzni a chicagói együttest. Érdekesség, hogy egyik alakulat sem vigyázott a labdára, ugyanis a Cavaliers és a Bulls is 17-17 alkalommal adta el a játékszert. A Chicago Derrick Rose sérülése miatt nehéz szezonkezdésre számított, de a csapat eddig minkét összecsapását megnyerte.

NBA
4. játéknap
Cleveland Cavaliers 16 19 21 30 86
Chicago Bulls 32 28 23 32 115
Anderson Varejao 12 pont, 5 lepattanó, 2 assziszt
Nate Robinson 16 pont, 5 lepattanó, 12 assziszt

A New York Knicks a Sandy hurrikán miatt csak pénteken mutatkozott be az új idényben. A manhattani alakulat a címvédő Miami Heat együttesét látta vendégül a Madison Square Gardenben. A Knicks parádésan kezdte az összecsapást, ugyanis az első negyedben 16 pontot vert a regnáló bajnokra, amely a második játékrészben 5 egységet letudott dolgozni a hátrányából. A harmadik játékrészben a New York-i alakulat eldöntött az összecsapást, ugyanis 7 ponttal növelni tudta az előnyét. Mivel az utolsó negyedet is a Knicks húzta be, így 104-84-re győzedelmeskedett a regnáló bajnok ellen. A találkozón parádés teljesítményt nyújtó Carmelo Anthony a New York-i lakósságnak tisztelgett a csapat győzelmével. A Knicks NBA rekordot döntött meg, ugyanis a mérkőzésen 19 hárompontost dobott a csapat, ez a szezonnyitókat figyelembe véve a legtöbb a ligában. A korábbi rekordot az Orlando Magic tartotta 16 triplával.

NBA
4. játéknap
New York Knicks 33 22 26 23 104
Miami Heat 17 27 19 21 84
Carmelo Anthony 30 pont, 10 lepattanó, 2 assziszt
LeBron James 23 pont, 7 lepattanó, 5 assziszt, 3 blokk

A New Orleans Hornets két vállra fektette a Utah Jazz csapatát, de a szurkolók és a vezetőség sem örül teljes szívéből a győzelemnek, ugyanis az idei 1/1-es, Anthony Davis megsérült a találkozón. Az első félidőben a tizenkilenc esztendős erőcsatárnak véletlenül belekönyökölt a fejébe Austin Rivers, aki Davis csapattársa. A szupertehetségnek tartott Davis a második félidőre nem jött ki a pályára, igaz a Hornets pont a harmadik negyedben nyerte meg az összecsapást. A találkozó után bejelentették, hogy Davis enyhe agyrázkódást szenvedett, emiatt nem léphet pályára szombaton a Chicago Bulls elleni mérkőzésen.

NBA
4. játéknap
New Orleans Hornets 19 21 27 21 88
Utah Jazz 19 22 22 23 86
Ryan Anderson 19 pont, 6 lepattanó, 3 assziszt
Randy Foye 20 pont, 4 lepattanó, 1 assziszt, 2 blokk

Az Oklahoma City Thunder kijavította a San Antonio Spurs elleni botlását, ugyanis negyed sem veszítve, 106-92-re győzte le a Portland Trail Blazers-t. A mérkőzés legjobbja Kevin Durant volt, aki 23 ponttal és 17 lepattanóval fejezte be a mérkőzést. Az OKC-ben Russell Westbrook is remekelt, ugyanis 32 pontig jutott. 2008 óta számítva Westbrook-nak a mostani volt a 39. 30+ pontos mérkőzése. Az irányítók között ez a második legtöbb. Derrick Rosenak 41 ilyen összecsapás van. A Trail Blazers újonc irányítója, Damian Lillard remekül kezdte az első NBA idényét. Az első két mérkőzését 20 vagy több ponttal, illetve 7, vagy több assziszttal zárta, erre a liga történelmében csak két játékos volt képes: Oscar Robertson (1960) és LeBron James (2003).

NBA
4. játéknap
Oklahoma City Thunder 26 23 25 32 106
Portland Trail Blazers 21 21 24 26 92
Kevin Durant 23 pont, 17 lepattanó, 7 assziszt, 2 blokk
LaMarcus Aldridge 22 pont, 15 lepattanó, 3 assziszt

A Minnesota Timberwolves is sikerrel vette az első mérkőzését. A minneapolisi alakulat a Sacramento Kings együttesét verte meg hazai pályán. Az első negyedet 10 egységgel nyerte meg a Timberwolves, majd a következő két játékrészben 5 pontot ledolgozott a hátrányából a Kings. Az utolsó 12 percben, azonban bedarálta az ellenfelét a Minnesota, amely 7 ponttal megnyerte a negyedik negyedet, így 92-80-ra győzedelmeskedett a Target Centerben. A hazai csapatban nem léphetett pályára Kevin Love, akinek a dobó kezét októberben műtötték meg. Az erőcsatárnak előreláthatólag hat hetet kell kihagynia.

NBA
4. játéknap
Minnesota Timberwolves 28 22 20 22 92
Sacramento Kings 18 23 24 15 80
Jose Juan Barea 21 pont, 4 lepattanó, 5 assziszt
Isaiah Thomas 20 pont, 2 lepattanó, 2 assziszt

A Detroit Pistons a Phoenix Suns elleni mérkőzés első negyedében 4 pontos előnyre tett szert. A hazai együttes a második felvonásban magára talált és 12 egységet vert a michigani alakulatra. A harmadik játékrészben döntetlenre végzett a két alakulat. Mivel az utolsó negyedet csak 5 ponttal tudta megnyerni a Pistons, így a Suns 92-89-es sikerével zárult a találkozó. Az arizonai alakulatnak ez volt az első győzelme a Steve Nash-éra után. Érdekesség, hogy a Pistons sorozatban hat mérkőzést játszik idegenben, ez a szezonban a leghosszabb idegenbeli sorozat.

NBA
4. játéknap
Phoenix Suns 24 30 17 21 92
Detroit Pistons 28 18 17 26 89
Marcin Gortat 16 pont, 16 lepattanó, 3 blokk
Brandon Knight 13 pont, 5 lepattanó, 10 assziszt

A Los Angeles Lakers harmadik mérkőzését is elveszítette a szezonban. A sárga-lilákat hazai pályán verte meg a Los Angeles Clippers. Az első negyedben a ”vendégcsapat” 5 pontos előnyre tett szert. A második felvonásban egyik alakulat sem szerzett előnyt magának, majd a nagyszünet utáni első játékrészben a Clippers 10 egységet vert a Lakers-re, amely az utolsó felvonást ugyan megnyerte 28-23-ra, de a mérkőzés után a kisebbik Los Angeles-i alakulat örülhetett. A Lakers-t, még a 40 pontos Kobe Bryant sem tudta megmenteni, igaz a legendának egyik csapattársa sem tudott segíteni. Pau Gasol (10 pont, 14 lepattanó) és Dwight Howard (13 pont) sem élete mérkőzését játszotta, míg Steve Nash lábsérülés miatt nem léphetett pályára. Érdekesség, hogy a Lakers történelmében csak négyszer fordult elő az, hogy a csapat elbukja az első három mérkőzését!

NBA
4. játéknap
Los Angeles Lakers 23 24 20 28 95
Los Angeles Clippers 28 24 30 23 105
Kobe Bryant 40 pont, 6 lepattanó, 1 assziszt
Chris Paul 18 pont, 6 lepattanó, 15 assziszt

A Memphis Grizzlies két vállra fektette a Golden State Warriorsot. Az első negyed után 8 ponttal vezetett a Grizzlies, majd a hazai alakulat a második 12 percben 4 egységet ledolgozott a hátrányából. A második félidőt remekül kezdte a Memphis, ugyanis a harmadik játékrészt 8 ponttal nyerte meg. Az utolsó negyedben a Warriors 2 ponttal közelebb férkőzött a Grizzlies-hez, amely 104-94-re nyerte meg az összecsapást és megszerezte első győzelmét az új idényben.