Magyar foci

Aki a holland bajnokhoz igazolt – interjú Vida Kristopherrel

""

Vida Kristopher másfél éve került el a Magyar Futball Akadémiáról Hollandiába, a Twente korosztályos csapatához. Most közel egy hónapos szabadságát tölti itthon, de fontosnak tartja a kapcsolatot a régi edzőivel és játékostársaival, ezért látogatott ki több alkalommal is a Bozsik Stadionba. Simon Miklós segítségével – aki Krisz edzője volt az akadémián -, egy ilyen alkalmat kihasználva találkoztunk Vida Krisztopherrel, akivel beszélgettünk a múltról, a kinti életéről, de szó esett a holland csapat akadémiájáról és természetesen a jövőről is. Az egész beszélgetés alatt, egy vidám, elégedett fiatalember ült velem szemben az akadémia előadó termében.

"Három évesen már fociztam – kezdte Kristopher. – Ide a Magyar Futball Akadémiára elég kacskaringós út vezetett. Fociztam a Vasasban, a Goldballban – ott 5 évet játszottam -, de megfordultam Fehérváron is. Majd sikerült ide a Honvédhoz igazolnom, amit úgy érzek nagy előre lépés volt számomra, mivel az itt eltöltött 2 évem alatt nagyon sokat fejlődtem. Az első évben a ’94 éveseknél edzettem, játszottam, a második évben pedig már a saját korosztályomban fociztam."

– Úsztál és fociztál egy időben, Mi döntött a labdarúgás mellett?
"Igen akár úszó is lehettem volna, hiszen úsztam is és közben fociztam. Az úszást kissé elhanyagoltam, választanom kellett és én a focit választottam. Nem bántam meg."

– Azt már tudjuk, hogy kerültél az MFA-ra, de hogyan jött képbe a Twente csapata?
"2010 decemberében egy válogatott mérkőzésen ott volt Szekér István, a Twente megfigyelője és Ő ajánlott be a holland csapathoz, hogy egy tehetséges szélsőt látott. A klub visszaigazolta, hogy minden rendben és egy próbajátékon megnéznének. Eltöltöttem 1 hetet a csapatnál, majd azt mondták, hogy megpróbálnak megegyezni a Honvéddal és 2011 nyarától le szeretnének igazolni. Sikerült megegyezni a két egyesületnek, így kerültem a holland együtteshez."

– Gondolom a szüleid egyik szeme sírt, a másik nevetett, amikor kiderült, hogy végül megköttetett ez a szerződés.
"Éppen a Balatonon voltunk, amikor hívott a menedzserem, hogy a Twente leigazolt és nyártól ott fogok futballozni. Innen az akadémiáról is csak hétvégeken jártam haza, tehát itt azért egy kicsit közelebb voltam, de örültek a szerződésnek. Az apukám nagyon örült, Ő mindig is azt mondta, hogy minél hamarabb kint éljek és focizzak. Minden nap skype-olunk, tartjuk a kapcsolatot folyamatosan, szóval így elviselhetőbb a távolság."

– Közel másfél éve vagy kint, milyen tervekkel vágtál neki a nagy kalandnak és milyen hatással volt rád a Twente amikor kiérkeztél? Ne feledjük, a holland bajnokhoz, célirányú igazolással, utánpótlás játékosként kerültél ki.
"Nagyon jó hatással volt. A környezet, az emberek ahogy fogadtak, nagyon jó volt, hogy már az első héten sikerült beilleszkednem a csapatba. Az U17-es csapatba mentem ki – ezt ott B1-nek nevezik -, és minden meccsen végig játszottam. Aztán ebben az évben jött az A1, azaz az itteni U19. A másod edzőm Paul Bosvelt, régi nagy holland játékos és nagyon jó edző. Most úgy néz ki, hogy egyre többet vagyok a második csapattal is. Már voltam kezdő, négyszer, ötször pedig már a padon is ültem. Második csapatunknál is elég nagy név az edző, Patrik Klujvert. Szóval már ott megismerkedhetek a nagy nevekkel a holland élvonalból."

– Az edzéseken mire helyezik az edzők a fő hangsúlyt és van-e olyan szisztéma, amely jellemző az összes utánpótlás csapatra?
"Hát igazából ez a játék. Nem ívelgetünk, egyszerűen csak mindent kijátszunk, az utolsó méterig, a ziccerig. Nagyon sok a labdás dolog. Edzésen például mindent labdával csinálunk, rengeteget gyakoroljuk a labdatartást és sok a játék. Ezt nevelik belénk, ezt a fegyelmezettséget, koncentrációt az utolsó percig és azt, hogy együtt tudjunk működni."

– Van egyéni képzés?
"Konkrétan egyéni nincs. Úgy mondom, talán edzések után, szabadrúgásokat, beadásokat lehet az edzőkkel gyakorolni, de konkrétan, úgy hogy egy nap, csak egy edző kijön valakivel, olyan nincsen."

– Hol játsszátok a mérkőzéseiteket?
"Az akadémián 7-8 pályánk van. Egy fő meccspályánk is van, a gyep gyönyörű és a talaja is nagyon jó minőségű, ezen játsszuk a mérkőzéseinket, még télen is."

– Hány éves kortól kerülnek a játékosok az akadémiára?
"Az akadémiai rendszerbe úgy tudom 9-10 éves kortól kerülnek be a játékosok."

– A felnőtt csapat stílusa, játékrendszere felismerhető-e az utánpótlás csapatoknál?
"Igen. Például a formáció minden egyes korosztálynál ugyanaz, s úgy gondolom, hogy próbálják belénk nevelni azt a játékot, amit az első csapat játszik, mivel hogy ők is szeretnék azt, hogy aki az akadémiáról kikerül, az egyszer be tudjon mutatkozni az első csapatban. Ott tudni kell, hogy merre kell mozogni."

– Hogy zajlik az akadémián az élet? Hogyan telik egy napod?
"Vendégcsaládnál lakom, szóval ott kint nem olyan kollégium van, mint itthon, mindenki családoknál van elszállásolva, akiket megbízott a klub. Igazából úgy kezdődik a nap, hogy reggel iskolába megyek, még egyenlőre csak nyelviskolába, ez a második évem. Ha ezt befejeztem, akkor megyek egy normális holland iskolába, mely kötődik a Twentéhez. Iskola után, kb. du.3-kor végzünk, jön egy busz, amely összeszedi a különböző iskolákból az összes utánpótlás játékost. Egy nagy busszal megyünk edzésre, majd felveszem a szerelést az akadémián, aztán irány a pálya. Két órás edzésünk van, 4-től, 6-ig. Este 7 óra körül érek haza. A vendégcsalád csinál valami finom holland vacsorát, utána tanulás vagy Skype a szüleimmel."

– Nyugat-Európában, a kluboknál jellemző, hogy az akadémiai játékosokat családoknál helyezik el. Milyen a te "családod" , hogy tudtál beilleszkedni és hogy érzed magad?
"Hát ezt nem lehet elmondani, nagyon jó. Teljesen mintha a saját gyermekük lennénk, úgy kezelnek. Egy idősebb házaspárnál – a gyermekeik már "kirepültek" a családi fészekből – lakom két játékostársammal együtt, így ötfős a "család". Közvetlenek, mindenben segítenek, ha megkérem őket, és nagyon jól főznek."

– Milyen egy meccsnap?
"Már előző este megkezdem a készülődést. Mindent szépen összepakolok rendbe be a táskába. Ha otthon játszunk, akkor kicsit tovább lehet aludni, ha viszont vendégségbe megyünk, akkor igencsak korán kell elindulni, mivel akárhová megyünk, minimum 2 órás úttal számolunk. Ha otthon játszunk, akkor fél 3-kor játsszuk az összes mérkőzést, elkészülök, gála szerelésbe öltözöm, majd a barátom jön kocsival, 13 órakor van a gyülekező és 14,30-kor kezdünk."

– Mennyi néző előtt játsszátok az utánpótlás meccseiteket?
"Tavaly a B1-nél, nagyon kevés néző előtt, kevesebben mint pl. itthon a Bozsikban, viszont az U19-nél már sokkal többen vannak, körben állják a pályát. Főleg amikor a második csapat a PSV-vel játszott vagy hasonló színvonalú csapatok ellen mérkőzik, ezer néző is kijön, de van amikor többen is."

– Melyik volt eddig a legnagyobb meccsed?
"A legnagyobb U19-es meccsem ebben az évben, egy edzőmeccs volt amelyet Schalke U19-es csapata ellen játszottunk."

– Nem szabad elfelejtenünk, hogy korosztályos válogatott is vagy. Nyilván kint is más szemmel néznek azokra, akik a korosztályos nemzeti csapatban szerepeltek, szerepelnek. Hogy állsz a válogatottsággal?
"Az Európa-bajnokságon szerepeltem, mind a három mérkőzésen játszottam, sajnos nem sikerült akkor továbbjutnunk. Ebben az évben egyszer, Csehországban voltam tagja a válogatottnak."

– Téli szabadságon vagy itthon. Mikor kell vissza menned és milyen felkészülés vár rád?
"Január 6-án megyek vissza Hollandiába, addig, azt mondták, hogy finoman mozogjak, nehogy megsérüljek, csak egy kicsi mozgást, kondi karbantartást csináljunk. Igazából január 3-án kezdődnek az edzések, viszont az edzőtől a külföldi játékosok még megkapták azt a néhány napot. Így csak vasárnap kell visszamenni. Hétfőn edzés, kedden pedig már edzőmérkőzést játszunk, szóval pörögnek az események."

– Már nagyon vártak a szüleid az ünnepekre?
"Mindenki nagyon örült és várta, hogy végre hosszabb időre hazatérjek. Majdnem egy hónapot töltök itthon. Kellemesen telnek a napok, többször jártam kint a Bozsikban. A nagymamánál finom húsleves és rántott húsos vacsora vár. Ezek mind nagyon jó dolgok."

– Mit vársz 2013-tól?
"Egy jó évet, szeretnék felkerülni a második csapathoz, teljesen ott edzeni és ott játszani a meccseket….és még egy debütálást szeretnék elképzelni…"