Akadálypálya Párizs felé (3.rész) – Spanyolország
A Párizsban rendezendő Nyári Játékokra történő kijutás több okból nevezhető bonyolult akadálypályának. Egyrészről a magyar nemzeti csapat 1980-ban, tehát 44 éve szerepelt utoljára Olimpián, utolsó alkalommal pedig 40 esztendeje, 1984 májusában, a távoli Havannában sikerrel megvívott selejtezőn harcolta ki az indulás lehetőségét. Igaz, a keleti blokk bojkottja miatt végül nem mutathatta meg tudását Los Angelesben válogatottunk, s azóta nem nagyon jártunk ilyen közel olimpiai részvételhez. És ebből is fakad a másik nehezítő körülmény, miszerint Székely Norbert csapatának ellenfelei kivétel nélkül magasabb polcon szerepelnek nálunk a nemzetközi női kosárlabdában, papíron kizárólag erősebbnek gondolt riválisokon túljutva lehetnek ott Párizsban Lelik Rékáék. No de félre a barokkos körmondatokkal, következzen a lányaink előtt tornyosuló harmadik probléma, az Eb-ezüstérmes Spanyolország bemutatása!
A spanyol női válogatott kapcsán a legfontosabb információ egyértelműen az, hogy a mi lányainknak róluk van messze a legtöbb testközeli élménye, lévén a két nemzeti csapat az elmúlt 8 hónapban háromszor is összecsapott, így a soproni csörte már a negyedik egymás elleni derbi lesz, alig több mint fél év alatt!
Bármily meglepő, a világranglista 4. Spanyolország női válogatottja mindösszesen 1963 óta létezik, ám viszonylagos fiatalsága, és a kezdeti kevéssé eredményes időszakok ellenére az elmúlt 3 évtized egyik legjelentősebb európai kosárlabda nagyhatalmává vált. A "La Familia" becenéven futó hölgykoszorú legnagyobb sikerei között találunk több, egészen pontosan négy megnyert Európa-bajnokságot (1993, 2013, 2017 és 2019), vb-ezüstöt és bronzrémeket, no meg természetesen a 2016-os Rio de Janeiróban megkaparintott olimpiai 2. helyet is.
A csapatot jelenleg Miguel Mendez vezeti, aki korábban ült az UMMC Jekatyerinburg kispadján is, de ami ennél is sokkalta fontosabb, a felnőttek előtt már a spanyol utánpótlás-válogatottakkal is bizonyított.
A spanyolok kerete főként rutinos játékosokból tevődik össze, sokuk Európa-bajnoki címeket és olimpiai részvételt is fel tud mutatni. A selejtezőre kihirdetett 12 fős keret a következő:
- Raquel Carrera (Valencia Basket)
- Queralt Casas (Valencia Basket)
- Maite Cazorla (ZVVZ USK Praha, Csehország)
- María Conde (ZVVZ USK Praha, Csehország)
- Irati Etxarri (Spar Girona)
- Laura Gil (Perfumerías Avenida)
- Megan Gustafson (London Lions, Nagy-Britannia)
- Mariona Ortiz (Casademont Zaragoza)
- Cristina Ouviña (Valencia Basket)
- Leonor Rodríguez (Perfumerías Avenida)
- Alba Torrens (Valencia Basket)
- Andrea Vilaró (Perfumerías Avenida)
A régebbi nevek közül az EB-elődöntőben a mieinknek 27-et hintő Torrens és az ex-Sopron játékos Casas neve csenghet ismerősen, az állandó új nevek sorából pedig egyértelműen a Prágában légióskodó Cazorla, Conde duó, illetőleg a korábban a szekszárdi Final Four alkalmával EuroCup MVP-nek választott, még mindig alig 22 esztendős Carrera számít húzónévnek. Mendez mester a soproni erőfelmérőre néhány új játékost is bevet: Irati Etxarri, Andrea Vilaró, Mariona Ortiz és persze a honosított, amerikai születésű Megan Gustafson is ott lesz a spanyol válogatottban. Ahogy arra a korábban már megemlített "La Familia" becenév is utal, sokak szerint az a legfőbb kérdés, hogy ilyen rövid felkészülési idő elegendő-e a csapategység megalkotására, az újak beépítésére, figyelembe véve azt is, hogy a tavalyi Euroliga-gólkirálynő, idén a London Lionsban, első profi évében – 2019/20 – pedig a CSATA DSE-ben villogó Gustafson soha nem játszott sem társaival, sem új hazája bajnokságában.
Persze emiatt főjön csak Mendez feje, mi pedig bízzunk abban, hogy a spanyol válogatott elleni mérkőzésnek még mindig a párizsi repülőjegy megváltása lesz a tétje Magyarország női nemzeti csapat számára vasárnap, 17:30-kor!
Megjegyzés: Cikkünk alapjául a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének hivatalos honlapján, a hunbasket.hu oldalon megjelent, Spanyolország válogatottját bemutató írás szolgált.
(Photos: fiba.basketball)