Vasárnap ért véget a szegedi Európa-kupa, ahol erős mezőnyben remek versenyeket lthattunk a magyaroktól. Voltak, akik válogatottként szerepeltek, mások klubjukat képviselték. A mezőnyből a legnagyobb csapat klasszisai sem hiányozhattak, a Powerslide Matter World is felvonultatta versenyzőit, de Olaszországból is érkeztek kitűnő görkorcsolyázók, és itt volt a VKDSE Szombathelyt képviselő osztrák Vanessa Bittner, aki többszörös junior Európa-bajnok, és jégen is remek eredményeket mutathat fel. Az Európa-kupa mellett megrendezésre került a Dóm kupa utánpótlás verseny is, ahol a legkisebb korosztályok képviselői mérhették össze tudásukat.
A kadet lányok sprintversenyén a magyar válogatottat képviselő, amúgy a szegedi Tornádó Sportegyesületnél edző Gardi Dominika szerezte meg az aranyérmet. Az idén májusban 14 éves sportoló a 300m-en elsőként ért célba, 500m-en a második helyet tudta megszerezni. Ellenfele, az olasz Giada Santucci a rövidebbik távon mögötte végzett, ám a második versenyen meg tudta előzni. Az érmek szempontjából viszont, pontegyenlőség esetén, sprinttávoknál a rövidebbik versenyszám befutási sorendjét kell figyelembe venni, így Dominika, vagy, ahogy társai hívják, Domka állhatott fel a dobogó legfelső fokára.
„A sprinttávok a kedvenceim, nagyon örülök az elért eredményemnek – hallhattuk tőle a díjátadás után. – Az eső miatt nem volt könnyű verseny, az ellenfelek is erősek voltak. Mivel most újították fel a pályát, még mi sem vagyunk teljesen hozzászokva, ezért az sem volt igazán nagy előny, hogy az edzőpályánkon rendezték a kupát. Később ez majd több segítséget jelenthet. A futamokon egyébként igyekszünk segíteni egymásnak, most Blanka támogatott jobban engem, mert ő 300m-en 5. lett, így nem volt esélye a győzelemre.” Sántha Blanka a két futam összesítésében az 5. helyet szerezte meg.
A junior B lányoknál is magyar győzelemnek örülhetett a közönség. Monostori Eszternek, aki szintén a Tornádó team tagja, a 300-on elért második helyezés, és az 500m-s győzelem elegendőnek bizonyult az arany megszerzéséhez. A nagy esélyes, többszörös junior Európa-bajnok osztrák Vanessa Bittner, aki a VKDSE Szombathely versenyzője, a hosszabik távon összeakadt klubtársával és mindketten nekiestek a palánknak. Bittner így a 7. helyen tudott célbaérni, ami a 300m-es győzelemmel együtt a bronzéremre volt jó. Az ezüstöt egykori csapattársa, a szintén osztrák Julia Ankrich vághatta zsebre, aki a Latella Powerslide színeiben indult.
A fiúknál Latella Powerslide-os osztrák győzelem született, míg az ezüstérem a svájci Oliver Grobé lett. Itt is volt ok az örömre a hazai szurkolóknak is, hiszen Hülber Dániel remek 300m-es első helyével a gyengébb, 500m-en elért 6. helyével is odaért a dobogóra.
Junior A kategóriában a fiúknál lehettünk magyar sikerek tanúi, az aranyérmet egy első és egy második hellyel Dékány Bence szerezte meg. Mögötte a cseh Adam Adlté lett az ezüst, míg az egyébként esélyesnek számító Molnár Márk, a Szombathelyi Sportiskola növendéke végül a bronzérmet mondhatja magáénak. Mivel elesett 300m-en, és a 7. idővel gurult át a célvonalon, 500m-en győzelem kellett ahhoz, hogy dobogóra állhasson.
A senior nőknél cseppet sem meglepő módon a Powerslide Matter World kolumbiai versenyzője, Luisa Agudelo végzett az élen. A férfiaknál azonban a cseh Matej Pravda igencsak meglepte a Powerslide sztárjait, egy első és egy harmadik idővel ő állhatott a dobogó legfelső fokára, míg a nagy esélyes német Felix Rijhnen végül az ezüstöt szerezte meg. A bronzérem a szlovén Nejc Mavsar nyakába került. A nagy csapat másik versenyzője, Scott Arlidge összetettben az 5. helyen fejezte be az Európa-kupát.
A hosszú távú versenyek is nagy izgalmakat tartogattak a kilátogatók számára. A kadet lányoknál Sántha Balnka tisztán, két első hellyel nyerte meg a kategóriát, miután a 3000m pontozásos versenyen elkönyvelt győzelmét követően az 5000m kiesésesen is elsőként ért a célba. Mögötte a Tornádo Team versenyzője, Deák Dóra lett a második egy 3. és egy 5. idővel, a magyar válogatottat képviselve, a bronzot pedig a lengyel Aleksandra Symkiewicz vihette haza.
Nem meglepő módon a fiúknál az olasz Matteo Casadei végzett az élen, megnyerve mindkét távot, mögötte azonban némiképp meglepetésre egy fiatal magyar tehetség, a Szombathelyi Sportiskola növendéke nyakába akasztották az ezüstöt. Bejczi Botond, aki Molnár Márkhoz hasonlóan a VKDSE Szombathelyt hagyta ott a másik klub kedvéért, ’99-es születésűként még csak junior C korú, de tehetsége miatt a kadetek között nevezték, így idősebb társaival szemben nyújtott csodás teljesítményt.
„Remekül éreztem magam a versenyen. Nem volt könnyű, erősek voltak az ellenfelek is. Örülök, hogy junior C-sként a kadetek között is megálltam a helyem – fogalmazta meg érzéseit az élete első Európa-kupáján versenyző tehetség. – Nagyon jó, hogy olyan nagy nevek is eljöttek ide Magyarországra, mint a Powerslide versenyzői. Már több versenyen is találkoztam velük, és mindig figyelem, ahogy koriznak, nagyon sokat lehet tőlük tanulni" – folytatta. „A rövid távokat szeretném többet gyakorolni még, mert nem sikerültek most annyira jól. Idei fő célom, hogy kijussak az Európa-bajnokságra, és szeretnék országos bajnokságot is nyerni.” – fejtette még ki a fiatal kora ellenére igen öntudatosan.
A junior B lányoknál a várakozásoknak megfelelően Vanessa Bittner aratott toronymagas győzelmet, aki a verseny után klubváltásáról mesélt. „Azért hagytam ott a Latella Powerslide csapatát, mert számomra a téli, jeges gyorskorcsolya is rendkívül fontos, kedvenc versenyszámom a maraton. Ezt azonban volt klubom nem tolerálta, így váltottam. Persze most is Ausztriában edzek, Innsbruckban.” – mondta a junior Európa-bajnok versenyző.
A junior A fiúknál, a kadet lányokhoz hasonlóan kettős magyar győzelem született. Két első hellyel Molnár Márk vihette haza Szombathelyre az aranyérmet, a Tornádós Dékány Bencének ezúttal az ezüst jutott, miután az 5000m pontozásos és a 10 000m eliminációs versenyen is a második helyen végzett. A harmadik hely a szlovák Michal Slottáé lett.
Bence a második versenyszám után csalódott lehetett. Begörcsölt a vádlija, így nem sokkal a futam vége előtt feladni kényszerült a versenyt. Már néhány körön keresztül lehetett látni, hogy korcsolyázás közben előrehajolva próbál nyújtani, majd egyszer csak a pálya közepére dobta magát, ahol kezelésbe vették az elsősegélyesek. „Még sosem történt velem ilyen. Egyáltalán nem voltam fáradt, bírtam volna végig, akár még nyerhettem is volna.” – jegyezte meg. Mivel azonban ez a kieséses verseny végén történt, a saját korosztályából rajta és Márkon kívül senki nem volt már versenyben, így második helyen végzett. Dicséretes teljesítmény azonban, hogy az ápolást követően nemcsak hogy végigkorcsolyázta az 500m-t, hanem meg is tudta nyerni.
A sors furcsasága, hogy míg Bence inkább hosszabb távokon szokott remekelni, addig Márk első sorban a rövid számokat szereti, ezúttal mégis fordítva alakult számukra a verseny. A szombathelyi fiú el is fáradt a 10 000m végére, de ez nem akadályozta meg az aranyérem megszerzésében. Jelenleg a Szombathelyi Sportiskola, a Savariaskate növendéke, de korábban a VKDSE csapatát erősítette. „Minden szempontból nagyon jó a jelenlegi klubomnál” – jelentette ki a 17 éves sportoló, aki tanulmányairól sem feledkezik meg. „Jogot szeretnék majd tanulni, de itt Szombathelyen erre nincs lehetőségem. Azonban ezen még ráérek gondolkozni, hiszen szerencsére csak jövőre érettségizek, akkor majd eldőlnek a dolgok.” –fűzte hozzá.
A magyar utánpótlásról és a verseny szervezéséről, a hangulatról a Powerslide sztárjai is elismerően nyilatkoztak. Az 1000m világcsúcstartója, az új-zélandi Scott Alridge szerint a magyar utánpótlás versenyzők nagyon tehetségesek, főként a lányokat emelte ki. „Technikailag a saját korukban igen magas szinten vannak, ami fontos, hiszen ebben a korban kell megalapozni a technikai tudást, a gyorsaságot később szokták fejleszteni mindenhol.” – magyarázta. „Még nem olyan erős a magyar görkorcsolya, mint más kelet-európai országokban, például a cseheknél, de a fiatal korosztály tehetséges, és fejlődik.” – fejtegette tovább véleményét a kétszeres világbajnok.
Korábban is versenyzett már Magyarországon, mégis ezt a hétvégét tartja legkedvesebb itteni élményének. „Jó volt itt versenyezni. Érezzük, hogy már formában vagyunk, egyre jobbak vagyunk” – mondta nem csak magáról, de csapattársait is beleértve. „Számunkra ez remek felkészülési verseny a nagyobb kupákra, például Gross-Greauban, vagy Wörglben. Egyébként erős mezőny volt itt, a csehek például minket is nagyon megleptek.” – folytatta, Matej Pravdára és Matej Krupkára gondolva. „ Számomra egyébként a fő célt ebben a szezonban már nem annyira a versenyek jelentik. Több, mint 20 éve versenyzek, 4 évesen kezdtem korcsolyázni. Most már ideje más irányba is tekinteni. A Powerslide ad el különböző sporteszközöket, én a görkorcsolya részleg munkáját segítem. Furcsa, mert sosem volt még rendes állásom, mindig sportoló voltam, de élvezem.” – mesélte mosolyogva Arlidge, aki augusztusban lesz 29 éves.
A 21 éves német Felix Rijhnennek is tetszett a szegedi verseny. „A rossz idő, és a csúszás ellenére is simán lefutott minden, köszönhetően a szervezők remek munkájának. A sorozatos programváltozások sem voltak zavaróak, gyakori az ilyen máshol is, de sokkal rosszabb szokott lenni ennél.” – mondta. „Például az Eb-n előfordult már, hogy a hotelben voltam, de felhívtak, hogy negyed óra múlva kezdődik a futamom.” – emlékezett vissza, majd kitért arra is, hogy mit szeretne ebben a szezonban elérni. „Eb-t ugyan még sosem nyertem, mégis az elsődleges célom ebben az idényben, hogy kvalifikálni tudjak az idei világbajnokságon a jövő évi világjátékokra.” – szögezte le a senior hosszú táv győztese. „Jégen is versenyzek, szeretnék bekerülni a német világkupa-csapatba is a következő szezonban. Persze azért fontosabb számomra a görkorcsolya, jobban szeretem, sokkal szórakoztatóbb. Igaz, hogy nem olimpiai sportág, de nem ez a sport lényege.”
A Dóm-kupán versenyző kisgyerekeknek is óriási élmény volt egy eseményen versenyezni ekkora sztárokkal. Voltak, akik alkoholos filccel szaladgáltak, és igyekeztek aláíratni bukósisakjukat, akivel csak tudták, mások torkuk szakadtából kiabálva szurkoltak egymásnak, idősebb tesóknak. Amikor ők versenyeztek, ha elestek, felkeltek, és folytatták a versenyt, mint a nagyok, akik sportszerű magatartásukkal is példát mutattak nekik.