AtlétikaParis 2024

A transznemű paralimpikon elődöntőig jutott Párizsban

Kép forrása: Getty Images

A transznemű atléta, Valentina Petrillo nem jutott be a T12 katergória 400 méteres döntőjébe a párizsi paralimpián, miután elődöntőjében harmadik lett. Ennek ellenére indulása így is megosztotta a paralimpiai társadalmat.

Az 51 éves olasz sprinter hétfőn a női T12-es kategóriában a látássérült sportolók közt versenyzett.

Előfutamában a második helyen végzett 58,35 másodperces idővel, így bejutott az elődöntőbe. Ott azonban hiába futott 57,58-as egyéni csúcsot, csak harmadik lett, így nem került be a fináléba.

A játékok előtt a BBC Sportnak nyilatkozva Petrillo, aki 2019-ben váltott nemet, azt mondta, hogy párizsi részvétele „a befogadás fontos szimbóluma”.
A hétfői futása után pedig így nyilatkozott:

„Nagyszerű a hangulat a stadionban, ez egy valóra vált álom. Mától kezdve nem akarok többet hallani a diszkriminációról, a transzneműekkel szembeni előítéletekről.”

Petrillo indulása azért érdekes, mert jelenleg a sportban nincs egységes álláspont a transzneműek befogadása iránt.

Jelentős különbségek vannak például a World Athletics és a World Para Athletics politikája között.

A World Athletics megtiltotta a transznemű nőknek, hogy női kategóriában versenyezzenek nemzetközi versenyeken. A World Para Athletics szabályai szerint viszont az a személy, akit jogilag nőnek ismernek el, abban a kategóriában versenyezhet, amelyre a fogyatékossága alkalmas.

Így indulhatott Párizsban Petrillo, mivel a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) lehetővé teszi a nemzetközi sportirányító testületek számára, hogy meghatározzák saját irányelveiket.

Petrillo előtt volt már transznemű sportoló a paralimpián. Ingrid van Kranen holland diszkoszvető.  Ő kilencedik lett a 2016-os riói játékokon.

Petrillo indulása tehát azért ellentmondásos, mert nincsen egységes álláspont a szövetségeknél és a sportolók közt sem.

A 2020-as tokiói ezüstérmes ukrán Okszana Boturcsuk, aki bejutott a keddi döntőbe, azt mondta:

„Én ezt nem tartom igazságosnak. Általában véve nem vagyok a transzneműek ellen, de ebben a helyzetben nem értem és nem támogatom.”

A Venezuelai Paralimpiai Bizottság elnöke szerint  „borzasztó egyenlőtlenség ez a helyzet. amely a női sportolókat (vagyis nőnek született sportolókat) nagy hátrányba hozza”.

Johan Marin, az IPC főtitkár viszont úgy nyilatkozott:

 „Teljesen ellenezzük a diszkriminációt, az egyenlőtlenséget és a kirekesztést bármely személy vagy csoport ellen bármely társadalmi szférában. Ezért az egyéni jogok tiszteletben tartásának, a befogadásnak és az egyenlőségnek mindig érvényesülnie kell.”

Marin szerint a „legtisztességesebb és legésszerűbb dolog” az lenne, hogyha egy nyílt kategóriát hoznának létre a transznemű sportolók számára.

Valentina Petrillo 2015 és 2018 között 11 országos címet nyert a látássérült sportolók férfi T12-es kategóriájában. Majd a felesége támogatásával 2018-ban operáltatta magát nővé, 2019 januárjában pedig hormonterápiába kezdett.

Hazájában több mint 30 női sportoló írt alá egy petíciót, amelyet elküldtek az Olasz Atlétikai Szövetség elnökének, valamint az Esélyegyenlőségi és Sportminisztériumnak, amelyben megkérdőjelezték Petrillo női versenyeken való részvételi jogát.