Amerikai sportok

A tét nagy: a győztes bejut a Super Bowlba

NFL

Az egyik szemünk sír, a másik nevet. Nevet, mert két hét múlva Super Bowl, sír, mert a 2010-es szezon utolsó három mérkőzése következik és az is előfordulhat, hogy legközelebb 2012 végén láthatunk, majd újra amerikai-futball mérkőzést. Visszatérve a két főcsoportdöntőre, ahol négy gigász méri össze az erejét. Az AFC-ben a Pittsburgh Steelers a New York Jets-cel, küzd meg, míg az NFC-ben a Chicago Bears a rekordbajnok Green Bay Packers látja vendégül. A mérkőzések beharangozóját az NFC döntőjével kezdjük:

Chicago Bears – Green Bay Packers mérkőzés érdekessége, hogy a győztes, a Bears magyar származású legendájáról George Halasról (1920-tól haláláig 1983-ig volt a csapat, szó szerint mindenese) elnevezett kupát nyerheti meg. A Chicago számára, tehát nem csak a Super Bowlba való bejutás, de az NFC bajnokának járó kupa „hazahozatala” miatt is komoly teher van a vállán. A kétszeres NFC bajnok Bears utoljára 2006-ban nyerte meg a főcsoportot, akkor 39-14-re győzte le a New Orleans Saints-et. A szintén kétszeres bajnok Green Bay Packers, utoljára 1997-ben szerezte meg a trófeát, a San Francisco 49ers 23-10-es legyőzésével. Az Aaron Rodgers vezette Wisconsin-i csapat, a Wild Card hétvégén a Philadelphia Eaglest (21-16), az elődöntőben, pedig az Atlanta Falconst (48-21) győzte le. A főcsoport második helyén rájátszásba jutó Chicago az elődöntőben a címvédő Saintset két vállra fektető Seattle Seahowksot (35-24) ütötte ki és jutott be a döntőbe. A két harmadik összecsapása lesz ez a mostani szezonban. A harmadik játékhéten a 20-17-re nyert a Chicago, az utolsó fordulóban, pedig 10-3-ra a Packers nyert. Érdekesség, ha az utolsó mérkőzésüket megnyerte volna a Bears, akkor a Green Bay nem jutott volna be a rájátszásba. A két csapat rivalizálása a legrégebbi a ligában. Első mérkőzésük 1921. november 27-én volt, akkor a Bears 20-0-ra nyert. Az eddigi 180 találkázójukból 91-gyet a Chicago, 83-at a Green Bay nyert meg, 6-szor, pedig döntetlenre végeztek.

Pittsburgh Steelers – New York Jets összecsapás győztese a Lamar Hunt kupát emelheti, majd magasba. A Pittsburgh Steelers-nek ez lesz a 15. főcsoport döntője. Eddig hét alkalommal hódította el a Lamar Hunt kupát, utoljára 2008-ban nyerték meg a főcsoportot a Baltimore Ravens 23-14-es legyőzésével, akkor Ben Roethlisbergerék meg sem álltak a Super Bowl győzelemig ( 27-23 Arizona Cardinals). A New York Jets negyedik AFC döntőjére készül, ezidáig egyszer sem tudta megnyerni a főcsoportot. Utoljára, a tavalyi évben próbálkozhatott, akkor az Indianapolis Colts verte meg 30-17-re. A Jets rájátszásbeli menetelésével bebizonyította, hogy igen is esélyes a végső győzelemre. A Wild Card körben Nick Folk utolsó másodpercekben értékesített mezőnygóljával ejtette ki az Indianapolis Colts-ot (17-16). A következő körben Rex Ryan fiai 28-21-re verték meg a mérkőzésen darabokra hulló New England Patriots-ot. A Pittsburgh az elődöntőben az ősi rivális Baltimore Ravenst győzte le 31-24-re úgy, hogy a félidőben, még 21-7-re a Ravens vezetett. A két csapat idei második mérkőzése lesz mostani. A Jets két megrázó (Pats 45-4, Miami Dolphins 10-6) vereség után nyert 22-17-re a Heinz Fielden.