A szexi tréner elárulja, hogy miért olyan népszerű a rúdfitnesz
Kővágó Henrietta többszörös magyar bajnok fitnesz-versenyző az utóbbi években nem akármilyen sportnak hódol, rúdfitneszezik. Henivel a sportágról és eddigi eredményeiről beszélgettünk. Exkluzív interjú.
– Mi a különbség a rúdtánc és a rúdfitnesz között?
– Mindkét kifejezés a rúdsportot takarja, többféleképpen nevezik, de a lényeg ugyanaz. Azonban az irányzatokban van különbség: van tornászosabb – a polesport, van, ami inkább művészi, ez a poleart és van egy úgynevezett pole-exotic vagy classique, ami a magassarkús, a nagyon szexi vonal. Én leginkább a poleart irányzatot képviselem.
– Annak ellenére, hogy nem az exotic irányzatot követed mégis elképesztően nőies és szexi vagy mind a hétköznapokban mind pedig a fotóidon is.
– A sportág eleve nagyon nőies, de szerencsés vagyok, mivel már hároméves korom óta esztétikai sportágakat űzök. Ritmikus sportgimnasztikával kezdtem, utána táncoltam, majd szinkronúszó voltam és tornásztam. Engem mindig a tipikusan nőies sportok vonzottak, amik az esztétikumra mennek.
"Kicsit félve szoktam válaszolni, amikor megkérdezik, mit sportolok. Habár a rúdtáncot – vagy ahogy jobban tetszik, rúdfitneszt – már egyre kevésbé nézik ferde szemmel, azért sajnos még így is éri előítélet szeretett sportágamat. Aztán minden alkalommal rájövök, irtó menő, amit csinálok, illetve, amit rajtam kívül több ezren csinálnak!"
– Mi az eddigi legmeghatározóbb sportsikered?
– 2013 és 2015 között aktív fitneszversenyző voltam. Az IFBB-nél versenyeztem, ahol többszörös magyar bajnok és Fitbalance győztes lettem. A legnagyobb nemzetközi elismerésem az Európa-bajnoki hatodik helyezés volt. Rúdfitneszben is értem el sikereket: 2017-ben PoleArt Hungary verseny amatőr kategóriájában győztem, 2019-ben pedig az IPSF Artistic magyar bajnokság semipro 2. helyét szereztem meg.
– Mikor kezdtél el rúdfitnesszel foglalkozni?
– Egészen korán beleszerettem a sportba, már a fitnesz előtt. Tizenhat évesen látogattam el először egy rúdtánc órára, csak akkor még édesapám nem engedte, hogy ezzel a sporttal foglalkozzak. Később, amikor abbahagytam a fitneszversenyzést 2015-ben, akkor éreztem, hogy kell valami új. Akkor belevágtam. Úgy éreztem, hogy ez ideális kiegészítés a kondihoz. Arra nagyon gyorsan rájöttem, hogy brutális erőnlétre lehet vele szert tenni.
"A rúdfitneszben egyszerre van jelen az erő és a nőiesség. A rúdtánc, illetve rúdsport nem a szerencsétlen és ízléstelen tekergést jelenti a rúd körül, hanem olyan saját testsúlyos edzésnek minősül, amely nagyon komoly testtudatot és koordinációt fejleszt. Az egyik legcsajosabb mozgásforma, és kiváló közösségépítő tevékenység."
– A fotókon látszik, hogy nem olyan egyszerű ezeket a pózokat megtartani, néha mintha lebegnél a levegőben. Mi a helyzet a kék-zöld foltokkal, mennyire hagy rajtad nyomot az edzés?
– Amikor újat tanulok, véraláfutásos leszek, hetekig meglátszik a gyakorlat nyoma például a térdhajlatban, vagy bárhol ahol erősen nyomódik a bőr, és borzasztóan fáj. De viszonylag hamar hozzászokik a bőröm, és egy idő után már nem látszik. Vannak, akiknek érzékenyebb a bőrük, nekik azért rosszabb.
– Ha jól tudom, rúdtánc oktatással is foglalkozol. Sőt a kovagohenrietta.hu oldalon egészséges és sportos életmód témakörben cikkeket is publikálsz.
– Korábban oktattam kezdőket, azonban a stúdió, ahol edzőként dolgoztam, tulajdonosváltáson esett át, ezért átmenetileg abbahagytam, elfogyott a lendületem. Jelenleg személyi edzőként és rehabilitációs trénerként dolgozom, illetve akrobatikus rock’n’roll versenyzőknél a fejlesztő stretchingért vagyok felelős, ezzel hozzátéve az amúgy is elképesztő teljesítményükhöz. Rúdsportolóknak kiegészítő erőnléti edzéseket és nyújtást szeretek leginkább tartani, de lehetséges, hogy hamarosan újra oktatni fogom a trükköket. Meglátjuk, mit hoz a jövő év!
– Kell-e sportolói múlt ahhoz, hogy valaki elkezdje a rúdtáncot, akinek megtetszik?
– Bárki elkezdheti. Nyilván különböző szintekben kell gondolkodni, mert akinek korábbi sportmúltja van, nagyobb eséllyel válik topversenyzővé a rúdsportban is. De hobbi vagy akár középhaladó szinten bárki végezheti a rúdfitneszt. Valójában sem a kortól sem a testsúlytól, sőt még a nemtől sem függ.
Fotók: Máté Zoltán