Amerikai sportok

A Super Bowl előtt: mik az NFL legfontosabb szabályai?

Ma este rendezik meg az NFL és a világ egyik legnagyobb sporteseményét a XLVIII. Super Bowlt. Minden évben sokan vannak, akik baráti társaságokhoz csatlakozva megnéznék ezt az eseményt, de nem értik azt, hogy mi történik a pályán. A Sport365.hu szerkesztősége igyekszik összefoglalni a legfőbb szabályokat annak érdekében, hogy minél többen érthessék meg a szabályokat és mi miért történik a mérkőzés közben.

A játékidő az amerikai futballban 4×15 percen át tart, kisebb-nagyobb megszakításokkal. A két félidőt külön választják, hiszen mind a kettő külön kezdőrúgásokkal kezdődik, addig a második és a negyedik negyed onnan kezdődik, ahol az előtte lévő véget ért. Legalábbis abban a mezőny pozícióban.

Itt érünk el oda, hogy mire is épül fel ez a játék. A pályán a labdarúgáshoz hasonlóan, csapatonként 11 játékos tartózkodhat. Minden csapatnak van három része, egy támadó, egy védekező és egy speciális.
A támadók igyekeznek különböző játékmódokon túljutni a védelem még elnevezésileg is mondott falán. Erre 10 yardokra lebontva négy lehetősége van a támadóknak. A határ vonalat, amit át kell lépni, azt hívják First Down-nak, vagyis ismét elsőre próbálkozhatnak a támadók, újabb 10 yardra. Azonban ez lehet kevesebb is és több is. Van úgy, hogy a védelem, a játék kezdetétől hátrébb tudja terelni és földre vinni a játékosokat. De van, hogy futó, vagy passzjátékokkal előrébb lehet lépni. Ezeket szaknyelven szokták említeni a közvetítésekben. Először a próbálkozást szokták említeni, hogy első, második, vagy harmadik…, utána azt a távolságot, amit meg kell tenni ahhoz, hogy ismét elsőnek próbálkozhass. Ez alaphelyzetben a már említett 10 yard, de az egyéb esetekről később kitérünk a büntetéseknél. Ha háromszor nem sikerül átlépnie a támadóknak a First Down vonalat, akkor három lehetőségük van, ebből kétszer jöhetnek a már korábban említett speciális egységek.

Az első az úgy nevezett punt. Ekkor az éppen támadó csapat véglegesen lemond a labda birtoklásáról (még akkor is, ha elsőnek puntolnák el) és igyekszik minél messzebb rúgni a játékszert, hogy minél távolabbról jöhessen az ellenfél, amely akár rossz helyezkedéseknek köszönhetően jobban is visszahordhatja a labdát, esetleg végig viheti a pályán pontot szerezve. A második lehetőség a mezőnygól rúgása, ha a szakmai stáb úgy értékeli, hogy a rúgójátékos berúghatja a póznák közé, amelynek alul van a keresztléce, a labdarúgókapuval ellentétben. Itt az a jó, ha fölé megy a rúgás.

A harmadik lehetőség a legkockázatosabb, ugyanis ha negyedikre is nekimennek a támadásnak és sikertelenül végződik a próbálkozás, akkor az ellenfél onnan indíthatja az offenzívát, ahol mi helyezkedtünk el, ez lehet akár a saját 1 yardos vonalunk is, bár onnan inkább jobb puntolni a labdát.

Milyen pontszerzések lehetségesek?
Három fajta pontszerzés létezik az amerikai futballban. Az első és a legtöbb pontot hozó, az a touchdown. Ez akkor történik meg, ha érvényes játékkal juttatják be a labdát a gólterületre a csapatok. De hogy mi az érvényes játék, erre később kitérünk. A rövidített nevén TD 6 pontot ér a támadók részére, azonban ekkor választhatnak a csapatok, hogy melyik extra pontot választják. Az első verzió egy mezőnygól elvégzése 2 yardra a végzónától. Ez a legegyszerűbb verzió, amely 1 plusz pontot ér. Amennyiben 2 yardról ismét igyekeznek bevinni a játékszert a gólterületre, az a Touchdown mellé két pontot hoz a csapatnak. 

Ha nem sikerül három játékból a legnagyobb pontszerzést elérni, akkor jöhet a mezőnygól, amelyet leginkább 20-30 yardra a végzónától szoktak elvégezni a csapatok. Ha ez a kapufák között vágódik be, akkor 3 pontot adományoz az elvégző csapatnak.

Ezek mellett nem csak a támadók, hanem a védők is szerezhetnek pontokat. A safety nevű szabály (ne lepődjetek meg, ha mondják ezt a szót, hiszen az egyik védőposztot is így hívják) akkor történik meg, ha a védők az ellenfél támadóját nem engedik ki a saját végzónájából. Ekkor 2 pontot szerez a védekező csapat.

""

Az érvényes pontszerzéseket a játékvezetők azzal jelzik, hogy a magasba tartják egyenesen mind a két kezüket. A safetynél pedig a fejük fölött összeérintik. A kétes pontszerzéseket a videóbíró segítségével visszanézik.

Milyen az érvényes játék?
Az amerikai futballban két játék lehetséges. A futó és a passzoló. Amikor futnak, akkor a labda végig játékban van, ott halad előre ahol éppen van. (mármint játék szempontból) Ha beviszik a gólterületre, akkor már az is érvényes, ha a játékszer csak csípi a gólvonal síkját.

""

Passzjátéknál azonban bonyolultabb szabályok érvényesek. Az elkapás során mind a játékos mind a két lábának a pályán kell lennie. Ha az egyikkel elhagyja a játékteret, mikor birtokába kerül a labda, akkor érvénytelen a játék. Azonban ha a pályán belül kapja el a játékszert és futni kezd a célterület felé, akkor már a futókra érvényes szabály vonatkozik rájuk. Azonban ekkor a labdának nem kötelező a pálya síkjában lenni, elég az is, ha a játékos két lába az elkapás során a pályán van, mint Santonio Holmes touchdownjánál a 2009-es Super Bowlon. (egyetemi szabályok szerint elég csak egy lábbal érinteni a talajt) A passzjáték leginkább a rögbihez hasonló, egy apró különbséggel, hogy itt egy előre passzolási lehetőség van, a többit az angol születésű sporthoz hasonlóan csak hátra, vagy oldalra lehet megtenni. Előre is csak addig passzolhatsz, amíg át nem léped a játék kezdeti vonalát, a line of scrimmeage-et.

Egy játék addig tart, amíg a játékost földre nem viszik. Ez akkor történik meg, ha a labdát birtokló térde vagy könyöke nem érinti a talajt, de csak szigorúan akkor, ha az ellenfél érintésétől történt ez. Ha csak simán elveszíti az egyensúlyát, vagy megbotlik egy fűszálban, akkor még felállhat és tovább mehet. (egyetemi szabályok szerint ha bármilyen körülmények között elesik a játékos vége a játéknak, a profik között nem)

""

Szabálytalanságok:
Amilyen durvának látszik ez a sportág, itt is történhetnek szabálytalanságok, amelyeket a játékvezetők sárga zászlók tett helyszínére dobásával jeleznek.

Már a kezdésnél előfordulhatnak ilyenek, hiszen a játék előtti bemozdulásokat szigorúan veszik. A támadók hibájánál hibás kezdést, vagyis false startot ítélnek. A védőknél a bemozdulás az offside, vagyis les, de ha meg is indul a védő, akkor a semleges zóna megsértése. Ezen büntetések 5 yardot engednek az ellenfeleknek. Ha a támadók hibáznak ennyit mennek hátra, ha a védők, akkor előre.

""

Futójátékoknál elengedhetetlen a blokkolás, hogy utat csináljanak. De ha az emberünk túljut rajtunk, akkor nem húzhatjuk őt vissza. Ez minősül a fogás, vagyis holding szabálytalanságnak, ez 10 yard büntetést eredményez.

Az irányítókra is vonatkozik egy szabály. Amennyiben nem lépnek ki a zsebből (1-2 lépés oldalra a játék kezdetének helyétől) és olyan helyre dobják a labdát, akkor szintén 5 yardos büntetés jár. Ha ez a saját gólterületen belül történik, akkor automatikus safety a védőknek, mint a 2008-as Super Bowlon Tom Brady esetében.

A hosszú megszakítások ellenére itt is van támadóidő, amelyet köteles betartani minden csapat. Amennyiben a kiírt 40 másodpercen túl kezdik meg a játékot, a játék késleltetése miatt 5 yarddal kerülnek hátrébb, hasonló mód, ha többen állnak fel a játékhoz.

""

A speciális egységeknél a visszahordásnál jöhetnek az illegális blokkok, amik szintén 10, durvább esetben 15 yardot eredményezhetnek.

Passzjátékoknál az elkapókhoz nem lehet hozzáérni, mind védő-, mind támadó oldalon. Ilyenkor a pass interference szabály következik. Ha ez megtörténik, az a vétkes csapat 15 yardjába kerül.

Durva szabálytalanságnak minősül, ha az ellenfél sisakrácsát kapják el. A facemask is 15 yardos büntetést von maga után.

A legsúlyosabb büntetés a kizárás, amely szándékos sérülés okozáskor, vagy verekedéskor fordul elő. Ilyenkor a csapat ismét 15 yardot kap, de a vétkes játékos nem térhet vissza a mérkőzésbe, de még csak a kispadon se foglalhat helyet.

De mennyi játékvezető is van? Összesen heten vannak, de ebből csak egynek van ítélési joga. A többiek asszisztensként dolgoznak a pálya többi részén és ha látnak valamit, a sárga zászló bedobásával jelzik a vezetőbírónak, aki meghozza az ítéletet. Ezt mikrofonon át a nagy közönséggel is tudatják. Emellett van egy videóbíró is, amely a vitás szituációkban dönthet. Ez véleményes pontszerzések és labdavesztések esetén kerül elő.

""

De ha mondjuk bizonytalanság lép fel az előrehaladással kapcsolatban, akkor az edzők is kérhetik a szolgáltatást piros zászló bedobásával.

Minden csapatnak 3-3 időkérési lehetősége van félidőnként. Amennyiben a videóbíró döntése nem az ő igazukat hozza, akkor egy időkérési lehetőséget elveszítenek, amely a meccset is befolyásolhatja.

Labdaszerzések:
Több különböző lehetősége van a védőknek, hogy labdát szerezhessenek. Az első és legtöbbször előforduló az ellenfél támadásainak kivédekezése.

Emellett előfordulhatnak olyan szituációk is, hogy a passzjáték célt téveszt és az elkapó helyett, az ellenfél védőjének a kezében landol. Ez az úgy nevezett labdaeladás, vagyis interception. Ilyenkor a védők a labdaszerzés után szintén visszahordhatják a labdát, sőt Touchdownt is szerezhetnek belőle. Az elkapásokra ugyanaz a szabály érvényes, mint a támadókra.

""

A harmadik labdavesztési lehetőség a fumble, amikor kiverik a támadójátékos kezéből a labdát. Ha ezt az ellenfél szedi össze, akkor ők jöhetnek.

Az óra ölése:
Mint már korábban írtuk, a csapatoknak 3-3 időkérési lehetősége van egy félidőben és ez stratégiai szempontból is fontos az óra lepörgetése szempontjából. Ugyanis ha passzjáték során földet ér a labda, vagy kilépnek a pályáról a játékszerrel, akkor az óra leáll. Ha a játék pályán belül ér véget, akkor tovább pörög az idő, amelyet a védekezőcsapat a labda földhöz dobásával állíthat meg, veszítve egy támadási lehetőséget.

Ha az éppen támadócsapat nyerésre áll, az ellenfélnek pedig nincs időkérési lehetősége, akkor a QB kneel következik, amikor az irányító csak egyszerűen letérdel, tovább pörgetve az időt.

""

Azonban az amerikai futballt teljesen uralják a reklámok, az NFL-ben külön a televíziós csatornák kérésére vezették be a Two Minute Warning szabályt. A második és negyedik negyed vége előtt két perccel a közvetítők elmennek reklámozni, az óra leáll, a csapatok meg kaptak egy extra időkérési lehetőséget.

Röviden ezek az amerikai futball legfontosabb szabályai, reméljük sikerült megszerettetnünk veletek. A Sport365.hu szerkesztősége jó szórakozást kíván mindenkinek az este rendezendő XLVIII. Super Bowlhoz, amelyet a Denver Broncos és a Seattle Seahawks vív egymással! Reméljük sokaknak megkönnyítettük a meccs élvezetét.