A spanyolok kisajátították az Európa Ligát – Mérlegen a Primera División, 3. rész
Nem kérdés, Spanyolország klubjai uralták idén az európai kupaküzdelmeket, hiszen a Bajnokok Ligája és az Európa Liga nyolc elődöntőse közül öt spanyol volt – a csúcsra viszont csak egyikük, az Atlético Madrid érhetett fel.
A spanyol labdarúgás két zászlóshajója, a Real Madrid és a Barcelona közel álltak ahhoz, hogy az idei BL-döntőt El Clásicóvá alakítsák, ám a Bayern München és a Chelsea keresztülhúzta számításaikat. A Real a Lyon, az Ajax és a Dinamo Zagreb csoporttársaként kezdte meg a küzdelmeket a D-kvartettban és meglehetősen simán, százszázalékos mutatóval jutott tovább, 10 pontot verve a csoportmásodik Lyonra.
A Barcának sem okozott gondot a csoportkörből való továbbjutás: ők az AC Milan, a Viktoria Plzeň és a BATE Boriszov előtt nyerték meg a H-csoportot, veretlenül. Itt jegyezzük fel, hogy a másik két BL-be jutott hispán csapatnak, a Valenciának és a Villarrealnak nem volt ilyen szerencséje, s már a csoportküzdelmek után véget ért számukra a megmérettetés. Sőt, a Villarrealnak az egész európai kupaszereplés, hiszen tökutolsóként végeztek az A-csoportban a Bayern, a Napoli és a Manchester City mögött. Ez már előrevetítette, hogy nagy a baj a "Sárga tengeralattjáró" körül, amely a hazai bajnokság végeztével a Primera Divisiónból is kipottyant. A Valencia az Európa Ligában folytathatta, ahol aztán egészen sokáig menetelt, de erről majd később.
A BL legjobb 16 csapata között a Barcelona a Leverkusent 10-2-es összesítéssel (3-1, 7-1) ütötte el a továbbjutástól, a Real Madrid pedig a nehéz moszkvai kirándulást (1-1) követően otthon harcolta ki magabiztosan (4-1) a továbbjutást a CSZKA Moszkva ellenében. A negyeddöntőben a Real a szezon meglepetéscsapatán, a ciprusi APOEL-en könnyedén, a Barcelona a Milanon némiképp nehezebben jutott túl, ezután pedig kiderült, hogy a két csapat csak a müncheni döntőben futhat össze.
A fél világ El Clásicót várt a döntőre, kevesen számoltak a Bayern Münchennel és a Chelseavel. Pedig, mint később kiderült, illet volna. A hazai pályán rendezett döntőbe készülődő Bayern ugyanis egy végletekig izgalmas párharc során végül tizenegyesrúgásokkal múlta felül a Madridot, míg a Chelsea fantasztikus védelmének és küzdeni tudásának köszönhetően ejtette ki a Barcelonát az elődöntőben. Az álomdöntő tehát nem jött össze, a Bajnokok Ligáját pedig végül a Chelsea nyerte meg, története során először.
Folytassuk az Európa Ligával. Arról fentebb már szóltunk, hogy a Valencia a BL-ben kezdte meg szereplését, ahol az E-csoportba kapott besorolást, a Chelsea, a Bayer Leverkusen és a Genk mellé. 2 győzelemmel, 2 döntetlennel és 2 vereséggel nem sikerült továbblépnie, de legalább az egyszer 7-0-ás kiütésben is részesített Genket sikerült megelőznie a "Los Che" becenévre hallgató gárdának, amely így az Európa Liga legjobb 32 csapata között folytatta. Itt a Stoke City-t két 1-0-ás győzelemmel búcsúztatta, a nyolcaddöntőben és a negyeddöntőben pedig holland csapatokon, a PSV-n, illetve az AZ-n jutott túl 5-3-mas, illetve 5-2-es összesítéssel. Az elődöntőben az addig rendkívül könnyen jutó Atlético Madrid várt a Valenciára.
A colchonerók a Strømsgodset és a Vitória Guimarães ellen sikerrel vett selejtezők után az Udinese, a Celtic és a Rennes fémjelezte I-csoportot nyerték meg, egyetlen vereségüket az Udinesétől elszenvedve. Utólag nagyon büszkék lehettek a friuliak erre a győzelmükre, hiszen ez volt az Atlético egyetlen veresége a sorozatban. Az egyenes kieséses szakaszban is magabiztos teljesítményt nyújtottak Diego Simeone tanítványai, akik a Laziót 4-1-es, a Beşiktaşt 6-1-es, a Hannovert pedig 4-2-es összesítéssel küldték haza. Elődöntőbe jutásukkal biztossá vált, hogy lesz spanyol döntős, hiszen a Valenciával kellett megmérkőzniük. Az első meccset 4-2-re, a másodikat 1-0-ra nyerte a madridi csapat, amely előtt így esély adódott arra, hogy két éven belül másodszorra nyerje meg az Európa Ligát.
A spanyol csapatok közül a Sevilla nemzetközi szereplése sikeredett a legrövidebbre, hiszen az andalúzok már az EL-selejtezők utolsó körében búcsúzni kényszerültek a további küzdelmektől, miután a német Hannover 96 otthonában 2-1-re kikaptak, Sevillában pedig csak egy 1-1-es döntetlenre voltak képesek.
Az Athletic Bilbaónak viszont selejteznie sem kellett, miután selejtezőbéli ellenfelét, a Trabzonsport az UEFA a török bundabotrányban vétkesnek találta és a BL-ből kizárt Fenerbahçe helyére léptette. Az Athletic tehát tulajdonképpen játék nélkül jutott a csoportkörbe, ahol a Red Bull Salzburg, a Paris Saint-Germain és a Slovan Bratislava mellé került az F-csoportba. A csoport megnyerése után a Lokomotív Moszkva állt a baszkok útjába, akiket ha csak idegenben lőtt góllal is, de sikerült kiejteniük, ezután pedig jött az igazi erőpróba: a Manchester United. Bár voltak olyan hangok, amelyek szerint a BL-ből idejekorán kiesett MU nem vette komolyan a párharcot, azért arra a klubra érdemes odafigyelni, amelyik idegenben 3-2-re, otthon pedig 2-1-re verve ejti ki a világ egyik legjobb csapatát. A sajtó ezután kezdte a végső győzelemre is esélyesként emlegetni a Bilbaót, amely a Schalke 04 és a Sporting Lisszabon testén keresztül be is jutott a döntőbe.
A spanyol házidöntőben aztán szegény baszkok nem tudtak mit kezdeni az Atlético zseniális kolumbiai gólvágójával, Radamel Falcaóval, aki két mesteri találatot akasztott Gorka Iraizoz kapujába, mellesleg a torna gólkirálya is ő lett 12 góllal. A hajrában még a brazil Diego is betalált, így végül 3-0-ra nyert az Atlético Madrid és 2010 után ismét Európa Liga-győztes lett. Tíz éven belül ez volt az ötödik alkalom, hogy spanyol csapat hódította el a második számú európai kupa serlegét.
A Bilbao a Barcelona elleni Spanyol Kupa döntő megnyerésével vigasztalódhatott volna, de ott újabb háromgólos vereségbe futottak bele Llorentéék, így ezüstös év maradt számukra a 2012-es.
Így nyerte meg az Atlético Madrid az Európa Ligát: