Paris 2024

A párizsi dobogó selfie-k nyomában

Kép forrása: Quinn Rooney/Getty Images

Az idei párizsi Olimpián az éremátadások szerves részévé vált a „Győzelmi Selfie” elkészítése. A háttérben szponzori szerződés áll.

Legutóbb talán éppen Milák Kristóf 100 pillangón nyert aranyérmét követően láthattuk a Párizsban kialakított procedúrát. Érmek a nyakban, emlékplakettek a kézben, a győztesnek szóló himnusz eljátszva. Ekkor jön a kinyújtott kar, ami egy készüléket tart, és máris csattan az élményt megörökítő „önarckép”, a selfie, vagy ahogy sokan hívják a csoportos verziót, az „ussie”.

A pillanatot megörökítő készülék nem más, mint a Samsung Galaxy Z Flip 6 névre keresztelt mobiltelefon. A jelenleg egy szabad szemmel is jól látható összegért – nagyjából fél millió forintért – megvásárolható készülékből mind a 17 ezer olimpikon kapott egyet, az olimpiai „startcsomag” részeként.

Ráadásul egyedi, Olimpiai-kiadású masina járt a sportolóknak: pezsgő színben, Olimpiai Ötkarikával a hátlapon, 100 GigaByte-os tárhellyel, internethozzáféréssel, ingyenes közlekedést biztosító kártyával és olimpiai applikációkkal megspékelve.

S hogy miért ekkora szó ez? Mert a korábbi olimpiákon senkinél nem lehettek olyan személyes tárgyak, mint mondjuk telefon. De a Samsung támogatói mivoltának köszönhetően a következő szabályt hozta a szervezőbizottság:

„Az egyéni érmesek mindegyikénél, illetve az érmet nyerő csapatokból nem több, mint két embernél lehet készülék, hogy maguk is meg tudják örökíteni az életre szóló, örök élményt.”

A brazilok olimpiai aranyat szerző gördeszkása, Rayssa Leal is megosztotta gondolatait a szponzor által biztosított lehetőségről.

„Zseniális dolognak tartom, hogy a saját olimpiai aranyálmom megvalósulását a saját szemüvegemen keresztül oszthattam meg a szurkolóimmal, a családommal, a barátaimmal, no és az egész világgal, méghozzá a saját szemszögemből. Emelte ennek a felejthetetlen pillanatnak a fényét, hogy a dobogón már újra barátokként, nem ellenfelekként fotózkodhattunk, a „Győzelmi Selfie” révén.”

Igazán ikonikusnak nevezhető, politikai-diplomáciai súllyal is bíró kép is készült már Párizsban. Méghozzá az asztaliteniszezők vegyespáros-díjátadóján, amikor Észak-Korea, Dél-Korea és Kína érmet szerző sportolói szerepeltek egyazon fotón.

(Fotó: Jung Yeon-je, AFP)

És olyan is akadt, amely szimplán csak szívet melengető. A japánok csapattal aranyérmes lovasa, Yoshi Oiwa készített egy selfie-t az érem megszerzéséből hozzá hasonlóan, vagy nálánál is nagyobb részt vállaló lovával, MGH Grafton Street-tel. Aki mintha maga is mosolyogna.