Egyéb sportok

A nemzetközi felháborodás miatt "maradt életben" a birkózás a hazai főtitkár szerint

 A Magyar Birkózó Szövetség főtitkára szerint nem elsősorban a sportágban és annak vezetésében bekövetkezett változások, hanem a hatalmas nemzetközi összefogás és nyomás miatt kapott esélyt a birkózás arra, hogy visszakerüljön az olimpiai műsorba.

Mint ismeretes, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság végrehajtó bizottsága úgy döntött, hogy a nyolc jelentkezőből a fallabdát, a közösen pályázó baseballt és softballt, valamint a birkózást tartja alkalmasnak a 2020-as olimpiai részvételre.
 
A testület szerdán Szentpéterváron zárt ajtók mögött hallgatta meg az olimpia programjából februárban elhagyni javasolt birkózás, valamint a hét új jelentkező – a vusu, a sportmászás, a görkorcsolya, a fallabda, a karate, a wakeboard, továbbá a baseball/softball – 20-20 perces prezentációját, és ezután foglalt állást.
 
A birkózás már a voksolás első körét követően biztosította helyét a szűkített listán, ugyanis a lehetséges 14 szavazatból nyolcat begyűjtött.
 
A döntés azt jelenti, hogy a megnevezett három sportág maradt versenyben a NOB szeptemberi, Buenos Aires-i közgyűléséig, amelyen a tagok kiválasztják majd azt az egyet, amely bekerül a 2020-as olimpia műsorába.
 
A továbbjutottak közül a birkózás már az ókori játékokon, majd – az 1900-asat leszámítva – valamennyi újkori olimpián jelen volt, ám februárban a NOB vb úgy döntött, hogy a hét év múlva sorra kerülő eseményre – a londoni játékokon szerepeltek közül egyedüliként – nem garantálja a helyét.
 
A határozat sokként érte a sportág képviselőit, és szinte lavinaszerű változásokat indított el a nemzetközi szövetségben (FILA). Néhány nappal később megvonták a bizalmat az addigi elnök Raphakl Martinettitől, és ideiglenesen, majd másfél hete Moszkvában véglegesen is a szerb Nenad Lalovicot bízták meg az elnöki teendőkkel.
 
A közvélemény elsősorban a kívülállóknak kissé átláthatatlan szabályok megváltoztatását várta, míg a NOB olyan hiányosságokra hívta fel a FILA figyelmét, mint a női és a sportolói képviselet szinte teljes hiánya a szövetségben.
 
A FILA ezért az elmúlt időszakban nem csupán világméretű kampányt indított a birkózásért – az amerikaiak és az irániak is látványos gesztusokkal fogtak össze -, hanem az elvárt változtatásokat is végrehajtotta, mind szervezetileg, mind a szabályokat tekintve.
 
Gáspár Tamás, a Magyar Birkózó Szövetség főtitkára az M1 Ma reggel című műsorában elmondta, hogy NOB-döntésben fontosak voltak a sportágban bekövetkezett változások, de legalább ennyire döntő volt a nemzetközi nyomás.
 
"A nemzetközi világban hihetetlen felháborodás, lobbi indult el annak érdekében, hogy a birkózósport ott legyen a továbbiakban is." A korábbi világbajnok szerint a sportágnak olyan "lefedettsége" van a világban, hogy "ez a döntés elkerülhetetlen volt".
 
A főtitkár hozzátette, hogy a NOB végrehajtó bizottságának döntése megerősítette a sportágba vetett hitüket, és továbbra is hisz abban, hogy a birkózás elterjedtsége elég lesz arra, hogy a közgyűlés a birkózást választja be a három sportág közül a 2020-as olimpiai műsorba.