Egyéb sportok

A nap embere: Gyurta megkapta Fair Play-diplomáját

""

A múlt évi ötkarikás játékokon 200 méter mellen első, vb- és Eb-győztes magyar úszó az olimpiai sikere után jelentette be, hogy a londoni arany másolatának átadásával is tisztelegni kíván a tragikus hirtelenséggel tavaly április végén, 26 éves korában elhunyt riválisa, a norvég Alexander Dale Oen emléke előtt. Az ígéretet tett követte, s az időközben megszületett ereklyével idén januárban Norvégiába utazott, ahol egy gála keretében találkozott Dale Oen szüleivel és öccsével, Robinnal.

Az, hogy Gyurta a tettéért nemzetközi fair play díjat kap, már januárban eldőlt, amint arról akkor Kamuti Jenő, a CIFP elnöke tájékoztatta az MTI-t. A kiváló úszó itthon a magyar fair play bizottság trófeáját vehette át áprilisban.

"Hatalmas megtiszteltetés számomra, hogy itt lehetek, ebben az épületben, ahol olyan sokat tesznek egy jobb világért" – mondta a Magyar Úszó Szövetség közleménye szerint a díj átvétele után angol nyelven Gyurta Dániel, s hozzátette, amikor a felajánlását tette Alexander Dale Oen családjának, akkor eszébe sem jutott, hogy ezért külön elismerést kaphat. "Ez a díj sokat jelent, de nem elsősorban miattam fontos: ez is egy üzenetet hordoz, hogy igenis lehet és kell úgy sportolni, hogy a vetélytársak nem egymás megsemmisítésére törekednek, hanem nemes versengés során döntik el, ki a jobb. Őszintén remélem, a sport, a sportolók példát mutatnak, és így magunk is hozzájárulhatunk egy jobb világ megteremtéséhez. Nagyon köszönöm ezt a kitüntetést, hadd mondjam így: Alex nevében is."

Az UNESCO-palotában rendezett párizsi gálán életműdíjjal ismerték el a kétszeres olimpiai bajnok Lord Sebastian Coe, a londoni olimpia szervezőbizottsága elnökének tevékenységét.

A Nemzetközi Fair Play Bizottságot 1963-ban hozták létre – a többi között az UNESCO, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete – közreműködésével, így szerdán a fennállás 50. évfordulóját is ünnepelték. A párizsi székhelyű testületet 2000 óta irányítja Kamuti Jenő.

A fair play díjakat minden évben három kategóriában osztják ki. Elismerés jár sportszerű cselekedetért, a fair play szellemiségének terjesztéséért, illetve a fair play jegyében vezetett sportkarrierért, életvitelért. Az idén először a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökének díját is átadták az ifjúsági korosztály arra érdemes képviselőjének.

A MÚSZ közleménye szerint az eseményen jelen volt Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság tiszteletbeli elnöke, NOB-tag, illetve Bogyay Katalin, Magyarország UNESCO-nagykövete, az UNESCO-közgyűlés elnöke is.

SPORT
A díjazottak, fair play cselekedet, Pierre de Coubertin nemzetközi fair play trófea:
Jochen Wollmert – német paraasztaliteniszező
a Fenerbahce U15-ös labdarúgócsapata
diploma:
Tomas Barroso – portugál kosárlabdázó
Fabio De Giacco – olasz labdarúgó
Gyurta Dániel – magyar úszó
Radoslaw Stanczuk – lengyel kerekesszékes vívó
a fair play népszerűsítése, Willi Daume nemzetközi fair play trófea:
Carlos Goncalves – portugál kosárlabdázó, kosárlabdaedző
diploma:
Kahraman Bapcum – labdarúgó, sportújságíró
Classroom Champions – amerikai, kanadai szervezet
Pavel Dacjuk – orosz jégkorongozó
A.S.B.L. Maison Blanche – luxemburgi nonprofit szervezet
Holland Olimpiai Bizottság és Holland Sportkonföderáció, valamint Holland Labdarúgó, illetve Gyeplabda Szövetség közösen
sportkarrier és élet a fair play jegyében, Jean Borotra nemzetközi fair play trófea:
Lord Sebastian Coe – brit atléta, sportvezető
diploma:
Pietro Cappellari – olasz atléta, atlétaedző
Zbigniew Pietrzykowski – lengyel ökölvívó, bokszedző
a NOB elnökének díja ifjúsági kategóriában:
Hrisztiana Pavlu – ciprusi kajakos