Forma-1 / Motorsport

A MotoGP következő állomása: Estoril

Estoril egy óceánparti üdülőváros, mindössze 15 km-re a fővárostól Lisszabontól. A 20. századig a halászatáról volt híres, azonban napjainkra már főként a turisták körében vált kedvelt célállomássá.

A pálya 1996-ig a Forma-1-es versenynaptárban is helyet kapott, azonban ezután kikerült a helyszínek közül. Ezután négy évnek kellett eltelnie, hogy újabb rangos nemzetközi versenyt rendezzenek Estorilban, de ekkor már MotoGP-t.

Az első itt megrendezett versenyen még 500cc-s gépekkel kőröztek a királykategóriában. Az első estorili futamot az ausztrál Gerry McCoy nyerte, megelőzve az abban az évben világbajnoki címet szerző Kenny Roberts JR.-t. A 250cc-sek közt az azóta már elhunyt kiváló versenyző, Daijiro Kato nyert, míg a 125cc-sek közt a spanyol Emilio Alzamora.

A jelenlegi MotoGP mezőnyből Valentino Rossi mondhatja magát a legsikeresebbnek ezen a pályán, ugyanis az eddig megrendezett 10 estorili futamból kilencszer tudott dobogós helyen célba érni, amiből ötször győzött is. Egyedül a tavalyi esztendőben nem sikerült neki felállni a pódiumra, akkor „csupán” a negyedik helyezést érte el.
Most is nagy szüksége lenne valami hasonló bravúros teljesítményre, ugyanis még harcban áll az összetettbeni második helyért a vb pontversenyben.

Nekünk magyaroknak is lehet jó emlékünk ezzel a pályával kapcsolatban, ugyanis Talmácsi Gábor a 2007-es esztendőben másodikként ért célba, Hector Faubel mögött. Akkor ez az eredmény bosszantónak tűnt, ugyanis Gábor csupán 0,13 másodperccel maradt el csapattársától, aki gyorsabb motorjának köszönhette győzelmét, de mint a szezon végén kiderült, ez a második hely is fontos lépés volt a világbajnoki cím megszerzéséhez vezető úton.