Vízilabda

A magyar vízilabda legjei: Gyarmatitól Kásásig

Nem túlzás kijelenteni azt, hogy a vízilabda magyar sportág. A férfi válogatott az újkori olimpiák történelmében kilencszer szerezte meg az aranyérmet, kétszer az ezüstérmet, háromszor pedig a bronzérmet. A világbajnokságokon kétszer végzett az első helyen. A kontinenstornákon, pedig 12 alkalommal nem talált legyőzőre. Megpróbáltunk összeállítani egy Top 5-ös listát.

Nagyon nehéz kiemelni egy-két játékost, hiszen senki sem nyer véletlenül olimpia-bajnoki címet, de az összes válogatott játékos közül kiemelkedik Gyarmati Dezső, aki háromszoros olimpiai-bajnoknak, kétszeres Európa-bajnoknak és hétszeres magyar bajnoknak vallhatja magát. Játékos pályafutását követően kipróbálta magát edzőként is. Szövetségi kapitányként 1976-ban aranyéremig, 1980-ban bronzéremig vezette a válogatottat az olimpián. 2004 óta a Nemzet Sportolója.

A legendás vízilabdázót egy aktív játékos követi a sorban. A második helyre Kásás Tamást helyeztük. A harmincöt esztendős játékos Gyarmati Dezsőhöz hasonlóan háromszoros olimpia-bajnoknak vallhatja magát. Az Évtized Vízilabdázójának megválasztott „Kása” egyszer sem nyert magyar bajnoki címet, igaz Olaszországban a Posillipo Napoli és a Pro Recco játékosaként kilencszer szerezte meg a bajnoki aranyat, nem mellesleg háromszor nyerte meg a Bajnokok Ligáját.

A harmadik helyre a szintén háromszoros olimpiai-bajnok Kárpáti György került. A Ferencváros „Gyurikája” 1945-től egészen visszavonulásáig 1969-ig volt a zöld-fehérek játékosa. A csapattal öt bajnoki címet szerzett. A MOB-érdeméremmel kitüntetett sportoló a vízilabda mellett úszásban is kitűnő eredményeket ért, ugyanis az Universiadén egy-egy ezüstérmet és bronzérmet nyert. Edzőként dolgozott a magyar, illetve az ausztrál válogatottnál. 1976-ban Gyarmati Dezső segédjeként aranyérmet szerzett a montreali ötkarikás játékokon. Érdekesség, hogy Gyarmati és Kárpáti is részese volt a Melbourne-i vérfürdőnek (1956 Melbourne, Szovjetunió ellen).

A negyedik helyre „Tonó”, azaz Faragó Tamás került. Az olimpiai-bajnok, világbajnok, kétszeres Európa-bajnok játékos 285 alkalommal szerepelt a magyar válogatottban. A Vasassal kilencszer nyert bajnokságot, négyszer Magyar-kupát, 1979-ben és 1984-ben, pedig BEK trófeát szerzett. Faragó edzőként is sikeres volt, ugyanis a női válogatottal világbajnoki és Európa-bajnoki címet szerzett. 2001-ben megkapta a magyar állam által adományozható legmagasabb kitüntetést, a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét.

Mindenki ismeri Gerendás György nevét. A világklasszis játékosból lett edző 1976-ban tagja volt  Gyarmati Dezső válogatottjának, amely Montrealban megnyerte az olimpiát. Két világbajnoki ezüstérme mellett 1977-ben Európa-bajnok, 1979-ben pedig Világkupa győztes lett. Játékos pályafutását 1990-ben fejezte be, ekkor a Possilipo Napoli vízilabdázója volt. Edzőként két évig dolgozott a Possilipónál, majd 1992-től 2004-ig a BVSC tréner volt. 2004 óta a ZF-Eger vezetőedzője. 2011-ben bajnoki címet szerzett a Heves megyei csapattal. Gerendást forrófejűsége miatt többször is megbüntették már.