Egyéb sportok

A magyar sportélet emblematikus alakja ma 75 éves

A magyar sportélet egyik legsokoldalúbb, pályafutása során több funkciót is betöltő vezetője, aki hétfőn lesz 75 éves.

"1957-ben Párizsban éppen a születésnapomon lettünk csapatban világbajnokok, ami azóta egyetlenegy magyar férfi tőrválogatottnak sem sikerült, így utólag tovább nőtt az akkori aranyérem értéke – indokolta válaszát az MTI-nek. – Aznap eszembe sem jutott, hogy születésnapom van, csak a versenyre koncentráltam. Nem mi voltunk az esélyesek, előzetesen a dobogó közelébe helyeztük magunkat. Ám mivel két egyéni világbajnok is volt a csapatunkban, Gyuricza József és Fülöp Mihály, akikkel én itthon azonos szinten vívtam, hol ők nyertek ellenem, hol én győztem le őket, megfordult a fejünkben, hogy ilyen erős csapattal nyerni is lehet. És milyen a sors? A döntőbe jutásért hazai páston 9:7-re győztük le az Évszázad vívójának választott d’Oriola vezette franciákat, méghozzá úgy, hogy Gyuricza, Fülöp és én is három-három asszót nyertünk, Tilli Endre győzelem nélkül maradt, vagyis valóban hárman nyertük meg a sorsdöntő mérkőzést. A döntőben aztán Czvikovszky Ferit tette be ötödik embernek Bay Béla bácsi, és ez remek húzásnak bizonyult, mert ő vívott szinte a legjobban. Akkor azt hittük, hogy ezt a fiatal csapatot évekig nem lehet majd megverni, ám külső körülmények és csapatösszeállítási bakik miatt többet nem jött össze az aranyérem."   

""

Kamuti úgy véli, a legfájóbb az 1960-as olimpia, és az 1959-es budapesti vb eredménye volt.  

 "Rómában a döntőbe jutásért egy megnyert mérkőzést vett el tőlünk a bíró, aztán a bronzéremért már leeresztett csapatként léptünk pástra, míg a budapesti vb-n a nagy elvárás megbénított minket, betegségek is hátráltatták a szereplésünket, így szereztük meg az óriási csalódást jelentő bronzérmet. Sokan megkérdezik tőlem, nem fáj-e, hogy nem lettem olimpiai bajnok egyéniben, és "csak" az ezüstig jutottam. Bevallom, jobban fáj, hogy nem lettem egyéni világbajnok, ugyanis arra több esélyem volt, hiszen több vébén indultam, mint olimpián."   

""

Kamuti Jenő ma sem szakadt el egykori sportágától, nem csak azért, mert a vívószövetség örökös tiszteletbeli elnöke, hanem azért sem, mert öt unokája közül négy vív, és igen tehetségesek az utódok, bár lehet, hogy Emmából öttusázó lesz, mivel nagyon jól úszik is. Mint mondja, Szilágyi Áron londoni aranyérmének azért örült nagyon, mert a fiatal kardozó nem egyszerűen megnyerte az olimpiát, hanem mutatós, szép vívással érte el a sikert, a magyar iskola minden szépségét bemutatta.   

A legeredményesebb magyar vívók táborába tartozó Kamuti Jenő már 13 évesen a Budapesti Lokomotív, majd 1957-től a Budapesti Vasutas Sport Club (BVSC) színeiben versenyzett. A tőrvívásban és a párbajtőrvívásban egyaránt "otthon volt", 1957 és 1976 között a két fegyvernemben összesen százhatvanszor szerepelt a magyar válogatottban. "Monsieur Olimpiának" is nevezik, hiszen személye valósággal összeforrt az olimpiai mozgalommal: 1960 és 1976 között sportolóként öt alkalommal szerepelt ötkarikás versenyen, a következő évtizedekben pedig sportvezetőként, sportdiplomataként és orvosként volt részese az olimpiai játékokkal kapcsolatos szervezeteknek, eseményeknek.   

Bár nem egyszer csak egy hajszál választotta el az olimpiai aranyéremtől, a dobogó legfelső fokára nem állhatott fel. Húszévesen, 1957-ben tagja volt a párizsi világbajnokságon aranyérmet nyert magyar tőrcsapatnak. Ezüstből viszont bőven kijutott neki, ezért hívják "ezüstembernek" is: tőr egyéniben az 1968-as mexikóvárosi és az 1972-es müncheni olimpián végzett másodikként, e fegyvernemben az 1961-es és 1967-es világbajnokságokról egyéni ezüstöt hozott el, tőrcsapatban négyszer lett világbajnoki második (1961, 1962, 1966, 1970). Idehaza hatszor volt országos egyéni tőrbajnok, kétszer párbajtőrbajnok, tőrben öt egyéni Universiade-győzelem is fűződik a nevéhez.   

Kamuti Jenő 1963-ban – még sportolói pályafutása derekán – orvosi diplomát szerzett a Budapesti Orvostudományi Egyetemen, 1967-ben letette a sebész szakorvosi vizsgát. Aktív sportpályafutását befejezve a Semmelweis Kórházban dolgozott, majd a MÁV Kórház és Rendelőintézet osztályvezető sebész főorvosa, 1996-től 2001-ig pedig kórházigazgató főorvosa volt. A vívással és a versenyzéssel "öregfiúként" sem szakított: háromszor is aranyérmet szerzett tőrben a veterán vívók Európa-bajnokságán.   

Már versenyző korában tudatosan készült arra, hogy később se szűnjön meg kapcsolata a versenysporttal. Különböző tisztségeiben mindent elkövetett, hogy segítse szeretett sportágát, a vívást, valamint az egész magyar sportéletet. 1989 és 1996 között elnöke volt a Magyar Vívó Szövetségnek, miközben 1992-től 1996-ig betöltötte a Nemzetközi Vívó Szövetség (FIE) főtitkári, 1996-tól pedig a FIE orvosi bizottságának elnöki tisztségét. 1996-tól 2005-ig elnöke volt az Európai Vívó Szövetségnek (CEE), s tagja a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) orvosi bizottságának.   

""

Kamuti Jenő 1989 óta vesz részt a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnökségének munkájában, 2005 decemberében a MOB főtitkárának választották meg. "Olimpián és nagy világversenyen sokszor voltam második, most végre győztem… A célom a harmóniát és a békességet visszaállítani a MOB-ban. Ez a munkakör nem politikai kérdés, hanem erkölcsi kötelesség számomra" – mondta megválasztása után. A tisztséget 2009-ig töltötte be.  

1976 óta irányítja a Magyar Fair Play Bizottságot. 1997-től a Nemzetközi Fair Play Bizottság alelnöke volt, 2000 óta e bizottság elnöke, legutóbb 2012 áprilisában hosszabbították meg megbízatását újabb négy évre. 2009 óta Kamuti Jenő az Európai Vívó Szövetség (CEE) örökös tiszteletbeli elnöke, s ugyanebben az évben lett a Nemzetközi Vívó Szövetség (FIE) örökös tiszteletbeli alelnöke. Idehaza a közelmúltig szakmai alelnökként tevékenykedett a Magyar Vívó Szövetségben, idén Londonban ő volt a magyar olimpiai vívócsapat vezetője.   

Sportolói pályafutásának elismeréseként az UNESCO 1977-ben Fair Play-díjjal tüntette ki Kamuti Jenőt. A kiváló sportember 2003-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozata kitüntetést. 2012 januárjában a Minden Idők Legjobb Magyar Sportolói elnevezésű szervezet beválasztotta a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének tagjai közé, beiktatására ez év márciusában került sor.

"Ez az egy arany nem szabad, hogy feledtesse a gondokat, mert nagy bajban van a magyar vívás. A világ elment mellettünk, és nagyon kevés a versenyzőnk. Ennek az aranynak húzóerőnek kell lennie, azt kell bizonyítania, hogy mindenki előtt ott a lehetőség, élni kell vele" – tette hozzá.  

"" 

A vívás mellett a fair play, a sportszerűség népszerűsítése a legfontosabb Kamuti Jenő életében. A londoni a 20. olimpia volt, beleértve a téli és az ifjúsági olimpiákat is, amelyen részt vett – ez akár "világcsúcs" is lehet. Versenyzőként öt olimpián szerepelt, a többin más hivatalos minőségben tevékenykedett. A 20 olimpia tapasztalata alapján mondhatja, és örül annak, hogy Londonban az olimpia visszatért a kiindulási ponthoz: újból játékoknak lehetett nevezni, míg az utóbbi években olimpiák voltak, hiszen a játékosság, az önfeledt boldogság, mások sikerének elismerése jóformán elveszett belőle. Mint véli, egyre inkább tért nyert a pénz, az elüzletiesedés, illetve a doppingveszély, valamint a terror-fenyegetettség. Londonban mindenhol mosolygós arcokat látott, az önkéntesek figyelték az embereket, kinek kell segíteniük, és a küzdelmek is sportszerűek voltak. Ezt az egymásra figyelést tapasztalta már a 2012-es innsbrucki ifjúsági téli olimpián is, ezért bízik benne, hogy ebben az irányban halad tovább a sport, az olimpizmus, igaz – amint azt hozzáteszi – ezért tenni is kell.