A magyar Bear Grylls 29 métert úszott a jég alatt
A vasember 2008 óta minden évben valami komoly úszóteljesítményt tesz le az asztalra. A számos megmérettetés mellett egyetlen kihíváshoz tér vissza, ami jég alatti úszás.
Idén 1500 ember volt kíváncsi Bajzáth László extrém sportpróbájára vasárnap: „Hosszú volt a felkészülés, s nem könnyítette meg ezt a november-január közötti enyhe idő. Az elmúlt hetekben azonban fagyott , így léket vághattam a tó jegén, s 15-20 perces edzéseket tartottam a vízben, másfél perc vízbenléthez szoktattam a fejem.A 28 méteres táv első hallásra akár kevésnek is tűnhet, de ez egy kilenc emelet magas házat jelen – mondta el Bajzát László. – Hozzátette, a kiszállás után még melegít, nem szabad megállnia, majd a Zsóry felé veszi az irányt, ahol a vízben fokozatosan fölmelegszik. Nem szabad a csontokban hagyni a hideget. Köszönte mindenkinek, aki eljött, s külön hálás a szponzoroknak, akik támogatták akciójában, felkészülésben. Nagyon örült, hogy ennyien kilátogattak a tóhoz, s annak i,s hogy a bemutatót Mezőkövesden rendezhették meg, hiszen ilyen produkció sem az országban, sem Európában nem szokott lenni. Fölhívta a figyelmet arra, hogy példáját ne kövessék, hiszen nagyon veszélyes a produkció. A Kavicsos jegére sem szabad menni.” – mondta a kovesdisport.hu-nak.
Négy évvel ezelőtt, 2008-ban 10 métert úszott, 2009-ben 20 métert, míg idén már 29 métert úszott a jég alatt. Teljesítménye különlegessége, hogy védőfelszerelés és búvárruha nélkül tette mindezt a mezőkövesdi Kavicsos-tó jege alatt. Az ilyen vállalások alkalmával nagyon fontos a biztonság is, amit most a miskolci Neptun Speciális Mentőbúvárcsapat biztosított Bajzáth László számára.
A 2010-es jég alatti úszása, forrás: kovesdisport.hu
A jég alatti úszás mellett hosszú távokat is vállal, 2010 szeptemberében átúszta a Gibraltári-szorost is, amit 5 óra 47 perc tett meg a 28 Celsius-fokos hőmérsékletű vízben. Csaknem egy évet készült arra a megmérettetésre.
Az úszásra nemcsak fizikailag kellett felkészülnie, hanem be kellett szerezni a szükséges engedélyeket is hozzá, hiszen nemzetközi vizeken haladt. „Nagyon sok engedélyre volt szükség, egy évig tartott valamennyit megszerezni” – tette hozzá.
A 29 méteres jég alatti úszás története képekben a cikk alján! (forrás: kovesdisport.hu) |
Az őrült brit kalandor nyomában
Bajzáth teljesítményét nézve bizonyára sokaknak eszébe jut Edward Michael „Bear” Grylls brit kalandor, író, A túlélés törvényei című műsor vezetője. Bear jelenleg a Temze folyón, egy átalakított bárkában éli mindennapjait feleségével, Sharával, és három gyermekükkel: Marmaduke-kal, Jesse-vel és Huckleberry Edward Jocelyne Gryllsszel.
Wight szigetén nevelkedett, három évet szolgált a SAS-nél, amely a brit hadsereg különleges egysége. A katonai szolgálat során három helyen tört el a gerince egy dél-afrikai ejtőernyős baleset következtében. Balesete és súlyos sérülése ellenére Bear 1998-ban, 23 évesen, a legfiatalabb brit hegymászóként jutott fel a Mount Everest csúcsára. Ezzel kapcsolatos élményeiről a „The Kid Who Climbed Everest” (A srác, aki megmászta az Everestet) című könyvében számolt be.
A fenti sikert követően Bear újabb rekordot teljesített azzal, hogy az Everestet megjárt csoport tagjaival együtt jetskivel megkerülte az Egyesült Királyságot. Elsőként szelte át egyedül a fagyos észak-atlanti óceánt egy nyitott, felfújható csónakban. Erről a kalandról írta „Facing the Frozen Ocean” (A fagyos óceánnal szemben) című könyvét, amelyet az Egyesült Királyságban az Év sportkönyvének jelöltek, a Királyi Tengerészet pedig díjat ajánlott Gryllsnek a rekordot jelentő expedíció elismeréseként.
2005 júniusában Bear újabb világrekordot ért el, amikor 8000 méter magasban költötte el vacsoráját egy hőlégballon aljára erősített asztalon. Bear a hőlégballon kosarából ereszkedett le az asztalhoz, tengerész egyenruhában elfogyasztotta háromfogásos ebédjét, majd tisztelgett a királynőnek és ejtőernyővel földet ért.
2007. május 15-én Bear újabb világrekordot állított fel, amikor motoros ernyővel elsőként repült át a Mount Everest fölött. Bear és Gilo rekordjáról a Planet Earth csoport készített felvételeket, amelyből kétórás dokumentumfilm készül majd a Discovery Channel és a brit Channel 4 tévécsatorna részére. 2007 tavaszán jelent meg Bear legújabb könyve, amelynek címe: Born Survivor: Survival Techniques From the Most Dangerous Places on Earth (Született túlélő: túlélési technikák a föld legveszélyesebb helyein). A mű már a Sunday Times top 10 bestseller listájára került.
A túlélés törvényei (eredeti címén Born Survivor: Bear Grylls, az Egyesült Államokban Man VS. Wild, Európában Ultimate Survival) című sorozat műsorvezetője, melyben számtalan, a túléléshez szükséges túlélési technikát mutat be a legszélsőségesebb körülmények között, a világ legkülönfélébb helyein. A sorozatot 2006-ban kezdték el forgatni. Hazánkban a Discovery Channel; Discovery HD Showcase vetíti.
2009. május 17-én bejelentették, hogy Bear Grylls a Brit Cserkészszövetség új főcserkésze, Baden-Powell kilencedik utódja. A tisztséget hivatalosan a 2009-es Gilwell 24 kalandtábor keretében veszi át Peter Duncantől 2009. július 11-én az észak-londoni Gilwell Parkban.
2010 tavaszától a Discovery Channel Worst-Case Scenario című sorozatának műsorvezetője, amelyben olyan hétköznapi baleseteket szimulálnak, amelyek egy átlagemberrel is előfordulhatnak, és A túlélés törvényeihez hasonlóan megmutatja, hogyan élhetjük túl ezeket. Az egyik iyen műsorban Bajzáthéhoz hasonló teljesítménnyel rukkolt elő.