A Kubala érkezése ihlette stadion – bemutatjuk a Camp Nou-t
Kubala László ihletette, a totális futball formálta és a tiki-taka tette teljessé
Mielőtt rátérnénk az FC Barcelona mai otthonára, szánjunk pár sort a Camp Nou előtti stadionokra is! Joan Gamper 1899. november 29-én megalapított egyesülete sokáig csak kereste a helyet, ahol újdonsült szenvedélye otthonra talál, ez a mérföldkő 1909. március 14-én érkezett el, amikor is megnyitotta a Camp del carrer Indústriát, mely egészen 1922-ig volt a csapat otthona.
Az első "tartós" otthon, a Camp del carer Indústria
A Barca ekkorra már számos sikert elért, többek között öt megnyert Copa del Rey trófeával, melyek hatására már többen voltak kíváncsiak a meccseikre, mint amennyit a 6000 fős stadion be tudott volna fogadni, így 1922. május 20-tól kezdve az akkor újonnan átadott 60 000-es Les Corts stadionban teljesedett ki a klub első aranykora.
Francisco Franco tábornok diktatúrája rányomta a bélyegét az ekkor már a katalán nemzeti öntudatot jelképező klub eredményességére, ebből a válságból a 40-es évek közepén tudott csak kilábalni az egyesület, 1945-ös bajnoki címével jelezte, ismét számolni kell Katalónia büszkeségével. 1950. júliusában a klub történetének egyik legmeghatározóbb pillanata zajlott le: megérkezett Kubala László!
Kubala László – a játékos, aki nélkül nem lenne százezres stadionja Barcelonának
A legendás magyar támadóval a klub mindent megnyert, amit csak meg lehetett, 1952-ben és 1953-ban duplázott a csapat, vagyis a Copa del Rey mellett a spanyol bajnokságot is megnyerte, világossá téve, hogy a Les Corts stadion sem lesz elég nagy céljainak kiteljesítéséhez…
Francesc Miró-Sans elnök 1953-ban úgy határozott, hogy nem a Diagonal tetején, hanem egy nem sokkal mellette található, frissen megvásárolt telken „építi fel birodalmát”. Az épület megtervezését és kivitelezését Francesc Mitjansra, Josep Soterasra és Lorenzo García-Barbónra bízta, és a három építész nem okozott csalódást, 288 millió pezetából szűk három év alatt el készült az Estadio del CF Barcelona, vagy ahogy mindenki ismeri: Camp Nou.
A 105m*68m-es pálya 1957. szeptember 24-i nyitóceremóniájára még Katalónia fővárosának akkori érsekét, Gregorio Modregót is megkérték, hogy szentelje fel a stadiont. Miután az érsek végzett a rituáléval, számos előkelőség szeme láttára a Gracienc kórus elénekelte a Hallaluját, majd körbevitték a Montserrati Szűzanya képét. Mindezek és a klub új himnuszának eléneklése után a Barca 4-2-re győzött egy varsói csapat ellen. A stadion első gólját Eulogio Martínez szerezte, Kubala László nem tudott a kapuba találni.
A 12. ember a pályán!
A Camp Nou az elmúlt években helyszíne volt II. János Pál pápa szentmiséjének (1982. november 7.), valamint olyan előadók léptek fel itt, mint Frank Sinatra, Michael Jackson (1988), a Három tenor (1997) és a U2 (2005 és 2009).
A stadion befogadóképessége számos alkalommal változott az elmúlt bő fél évtizedben. A nyitómeccsen 93 053 fő ülhetett a lelátón, ezt az 1982-es világbajnokságra – mai európai szemmel felfoghatatlan – 121 749 fősre bővítették, és egészen az ezredfordulóig „hatszámjegyű” nézősereg ülhetett az egyes mérkőzések alkalmával a lelátón. 2010-ig 98 772 szék volt a hat emeletes építményen, az idei évadban még találtak egy kis hasznosítatlan helyet, így a 265. klasszikuson 99 354-en foglalhatnak helyet majd a nézőtéren.
A Camp Nou nem szeretne csalódást okozni látogatóinak, ezért 2016 tavaszán bejelentették, hogy 2017 és 2022 között hatalmas felújítás fog történni, melynek során lecserélik a székeket, a kijelzőket, a lépcsőket, átépítik a folyosókat és nagyobb hangsúlyt fektetnek a környezetvédelemre! A jövőben a Nou Camp Nouba kilátogató 105 000 nézőnek már az időjárási körülményektől sem kell majd tartaniuk, ugyanis az egész nézőteret lefedik egy 47 ezer négyzetméteres tetővel.
A stadion jövője!
Kubala László, Johan Cruyff, Andoni Zubizarreta, Michael Laudrup, Ronaldinho, Carles Puyol, Xavi Hernández, Andrés Iniesta, Lionel Messi – csak néhányak azon legendák közül, akiknek huzamosabb ideig ez a szentély volt az otthonuk. Iniesta és Messi szombaton tovább írhatják a stadion történetét!
A Clásicót felvezető sorozatunk következő részében a két gigász tíz legemlékezetesebb összecsapását veszük górcső alá!
A 265. Barcelona-Real Madrid felvezető sorozatának korábbi részei: