Kézilabda

A középdöntőt el kell érni – vb-rajt előtt a férfi kézisek

A mieink számára már a vb-re való kijutás sem bizonyult egyszerű feladatnak, ugyanis a tavalyi kontinensviadalon, akkor még Csoknyai  István vezetésével, már a csoportkörök alkalmával búcsúztak Iváncsikék. Önmagában már ez nagy csalódás volt a szakvezetés és a szurkolók számára, de a csúfos 14. hellyel a 2011-es vb- részvétel is veszélyben forgott. A szlovénok elleni pótselejtezőn nagy izgalmak közepette jutott tovább az akkor már Mocsai irányításával készülő válogatott.

Ami a csoportbeosztást illeti, Izland, Norvégia, Brazília, Japán és Ausztria vár a fiúkra. Érdekesség, hogy utoljára mind az öt csapat nemzetközi tornán 1997-ben a Japánban rendezett világbajnokságon szerepelt egyszerre.
Valószínűleg az olimpiai ezüstérmes és Eb-3. Izland lesz a legnagyobb falat Fazekas Nándorék számára, habár a tavalyi ausztriai kontinensviadalon Norvégia (7.) és a házigazda (9.) is a magyar gárda előtt végzett.
Utóbbi ugyan megelőzte válogatottunkat a 2010-es kontinensviadalon, de ez a hazai pályának is betudható a mieink váratlanul gyenge teljesítménye mellett. Nyugati szomszédunk 1993 óta nem jutott ki világbajnokságra, akkor Magyarország mögött három hellyel 14. lett. Egyetlen egyszer volt olimpiai résztvevő, még 1936-ban, amikor első ízben került fel az ötkarikás játékok műsorába a kézilabda. Az 1994-ig visszanyúló Eb-k történetében szintén csak egy alkalommal, 2010-ben rendező országként –alanyi jogon – indulhatott. 
Az erőviszonyok alapján elmondható, hogy az első két csata – január 14-én az izlandiak és 15-én a norvég válogatott ellen – lesz a legnehezebb. A már említett tavalyi Eb mellett a 2008-as kontinensviadalon is előttünk végeztek a norvégok, habár a 2009-es vb-n a magyar csapat csípte el a 6. helyett, az észak-európai gárda 9. lett. A világeseményeken való szereplést illetően egyébként elmondható, hogy azokon a tornákon, melyekre mindkét csapat kijutott, általában hazánk végzett előrébb. Ez már kevésbé igaz Izland válogatottjára, a pekingi olimpia 2. helyezettje hol előrébb, hol hátrébb fejezte be a nemzetközi tornákat, azonban az elmúlt években egyértelműen jobbak, amit a legutóbbi ötkarikás szereplésük és a 2010-es Eb-bronzuk is jelez.

Ami a nem európai csapatokat illeti, Japán 1988 óta nem jutott ki olimpiára, utoljára 2005-ben volt vb-résztvevő, Brazília azokon a világeseményeken, amelyekre Magyarország is kijutott, férfiválogatottunkhoz képest rendre hátrébb végzett, legutóbb például a 2009-es vb-n hazánk 6., míg a dél-amerikai együttes 21. lett.
Nem került könnyű csoportba Magyarország, azonban a középdöntőt érő első három hely egyike elcsíphető. Ezt az elképzelést erősíti Mocsai Lajos – az Újévi Kupa megnyerése után tett – nyilatkozata is:

-Rendkívül értékes tornán vagyunk túl, Bahrein és Algéria után, a fokozatosság elvét betartva igazán erős ellenfelek ellen játszhattunk, és nem vallottunk szégyent. A szlovákok győzelemre törtek ellenünk, de sikerült biztosan legyőzni őket, a vb-bronzérmes lengyelek ellen pedig a végjátékban négy percet emberhátrányban kellett játszanunk, de sikerült döntetlent elérnünk. Meggyőződésem, hogy Bogdan Wenta kollégám együttese a világbajnokság egyik éremesélyese, de a legjobb hat közé kerülésre mindenképpen esélyes. Ami bennünket illet, nem értékeljük túl a tornagyőzelmet, de úgy érzem, semmivel sem vagyunk hátrébb, mint a vb-re készülő többi csapat. Az Újévi Kupa rendkívül motiváltan, koncentráltan játszott a válogatott.
 

Lakos Borbála