"A győztesek olyan vesztesek, akik felálltak és mégegyszer megpróbálták."
Szabó Szilárdnak 2017 decemberében volt egy súlyos térdműtéte egy komoly rehabilitációval. Ezután döntötte el, hogy akadályfutó lesz. 2019 januárjában benevezett első versenyére és azóta teljesen megváltozott az élete.
– Hogyan került ebbe a sportágba?
– Igazából 2017 decemberében volt egy komoly térdműtétem. Beljebb kellett csavarozni a térdkalácsom a bal lábamban. Ezt 4 hónap kemény rehabilitáció követte és ezalatt döntöttem el, hogy izgalmasabb életet szeretnék. A két hét alatt míg lábadoztam határoztam el magam, és kezdésnek arra gondoltam, hogy keresek egy Ninja Warrior szerű sportot. Ilyen sportágat nem nagyon találtam, így botlottam bele a Spartanba, illetve az akadályfutásba. Régebben nagyon nem szerettem a futást, de mára ez megváltozott.
Fotó: Szabó SZILI Szilárd OCR Runner
– Egy komoly térdműtéten esett át, hogy állt fel ebből?
– A két hét alatt rengeteg mindent átgondoltam. Akkor el is döntöttem, hogy a rehabilitációt 150 %-al fogom csinálni, mindent beleadva. Ez 3-4 hónapos kemény időszak volt, minden nap gyógytorna, nyújtások, hajlítások. Ekkor rájöttem, hogy nem áll meg az élet a sérülésem után, egyszerűen csak meg kell erősödnöm újra. Az orvos azt mondta, ha minden jól megy, április elején, vagy közepén elkezdhetek újra kocogni, de olyan jól haladt a felépülésem, hogy már március elején tudtam sprintelni.
"Senki ne adja fel, mindenki képes a változásra, csak akarni és hinni kell az embernek magában. "
Belegondoltam abba, hogy sokan kerekesszékesek, vagy akár mozgássérültek nem hogy sportolni, sokan járni sem tudnak, én két hétig feküdtem mégis borzasztóan éreztem magam, hogy nem tudok megmozdulni. Az, hogy tudok mozogni, sportolni, az életem egyik legjobb dolga, amit értékelni kell.
Fotó: Szabó SZILI Szilárd OCR Runner
– 2019 március végén az első komoly Spartan versenyén vett részt, milyen emlékei vannak erről?
– Semmilyen cél nem lebegett előttem, mindössze annyit szerettem volna, hogy megszeressem a sportot, élvezzem és beérjek a célba. Ez sikerült is, egy közepes időt mentem, de az egészet élveztem és mosollyal értem be.
– A tavalyi évben összesen 10 versenyen volt, mennyire megterhelő és mikre kell különösen odafigyelnie?
– Nagyjából úgy osztottam el, hogy minden hónapban volt egy versenyem, így körülbelül egy hónapom volt mindenre felkészülnöm. Ilyenkor fontos az étkezés, a fehérjebevitel, a gyümölcs és a vitamin. Futással és konditeremben való edzéssel tartottam magam formában. Ez heti 5-6 tréninget is jelentett.
Fotó: Szabó SZILI Szilárd OCR Runner
– Októberben kvalifikálta magát az idei Spartan Eb-re. Mi a cél?
– Az első Eb-t még élvezni szeretném, nem akarom, hogy elmenjen a kedvem, ha véletlen nem úgy sikerülne, ahogy eltervezem. A teljesítés és az élvezet tehát számomra továbbra is a legfőbb cél ezen a versenyen.
"Ne akkor álljunk meg, amikor elfáradtunk, hanem amikor végeztünk. "
– A kedvenc sztorija, élménye?
– Ez pont az Eb-kvalifikációhoz kapcsolódik. Október elején volt Magyarországon a tavalyi év harmadik Spartan versenye Kazincbarcikán, és úgy álltam oda, hogy természetesen szeretnék egy nagyon jó időt futni. Sajnos négy alkalommal szedtem össze büntetőfeladatot, ami kicsit elvette a kedvem, és ezután egyszerűen azok se mentek már, amik eddig. Nagyon ideges lettem a verseny végére, hogy így el tudtam rontani az egészet. Akkor döntöttem el, hogy elindulok Kolozsváron, a romániai Spartanon, ahol két büntetőfeladattal ki kvalifikáltam magamat az Európa-bajnokságra korosztályos ötödik hellyel.
Security Check Required
(null)
Ha nem rontom el a Kazincbarcikai versenyem, akkor lehet, hogy nem indulok Kolozsváron, és nem jutok ki az Eb-re.
– Van esetleg kabalája, ami mindig Önnel van?
– A legelső versenyemre szinte viccből vettem fel magamra ezt a Amerika Kapitányos jelmezt, azóta már annyira jellegzetessé vált, hogy minden versenyt ebben futok. Már a versenytársaim is erről ismernek fel.
Fotó: Szabó SZILI Szilárd OCR Runner
– Az akadályok mennyire törik meg a futómozgást?
– Különféle akadályok vannak, nagyon fontos, hogy hova lépünk és hogyan. Mindenközben az akadályok is rendkívül fontosak, vannak erő és mentális nehezítések is. Például mentálisnak vehetjük, hogy egy vízben palánk alatt kell átbújni, ami olyan 10 fokos, tehát nem egyszerű beledugnunk a fejünket. Ha az ilyen akadályok sikerülnek, mindig sokkal boldogabban tudunk továbbmenni és folytatni a versenyt.
"Ne mással akarj versenyezni és mást legyőzni, hanem magadat győzd le és arra törekedj, hogy magadból a legtöbbet hozd ki."
Míg vannak az erőakadályok, amikor például 50 kg-os golyót kell vinni 10 méteren keresztül, vagy majomlétrán kell másznunk és ha leesünk, akkor jön a büntetés, ami 30 négyütemű fekvőtámasz. Ez eléggé el tudja venni a kedvünket és fárasztó is.
Fotó: Szabó SZILI Szilárd OCR Runner
– Mesélne arról az érdekes kihívásról, amit nemrégiben teljesített?
– Kitaláltam az oldalamra, hogy minden héten egy átlag embernek érdekes kihívást teljesítek. Egy kilométeres kihívásnak nevezem, és minden héten valami különleges módon próbálom meg teljesíteni azt a távot és megnézni, hogy milyen időt tudok futni. Az első ilyen az volt, hogy plusz 35 kg-ot felvettem a hátamra, így 102 kilósan futottam le az 1 kilóméteremet.
Borítókép: Facebook/Szabó SZILI Szilárd OCR Runner