-Csodálatos!… Az olimpiai felkészülés sikerét alapozhatja meg az edzők és versenyzők ösztöndíj-támogatásának reformja. Minden elismerésem a javaslat kidolgozóinak – mondta dr. Tóth László a Magyar Judószövetség elnöke a reformjavaslat ismertetésekor.
A telt ház táblát is kitehették volna a Fővárosi Gázművek igazgatói tárgyalójának ajtajára, hiszen Bakonyi Tibor vezérigazgató, a gazdasági bizottság vezetőjének bevezetőjére egyetlen üres szék sem maradt a hosszú tárgyalóasztal mellett.
A házigazda kiemelte, hogy a szakállamtitkárság kérésére létrehozott bizottság Molnár Zoltán főtitkár és Szabó Tamás alelnök vezetésével, több szakértő közreműködésével az edzők és a versenyzők ösztöndíj rendszerének javaslatát elsőként a két közös bizottság tagjaival ismertették.
Molnár Zoltán főtitkár elmondta, azt tűzték ki célul, hogy az edzők állami támogatását biztosító ösztöndíj-rendszer egységes, átlátható, egy csatornás legyen. Ismeretes, hogy eddig az edzők számára a Gerevich-ösztöndíj, a Heraklész és a Patrónus Program, valamint a Bay Béla-ösztöndíj nyújtott támogatást.
Ez a több csatornás rendszer azonban átláthatatlan és bizonyos esetekben aránytalan, igazságtalan elosztáshoz vezetett.
A javaslat szerint az edzők állami támogatásbeli erőforrásait a törvény által is kijelölt MOB irányításával egységes rendszerbe kell integrálni. Az edzőknek pályázni kellene az ösztöndíjra, amely pontos képet adna az általuk foglalkoztatott versenyzőkről, azok eredményeiről, a célkitűzésekről.
A pályázathoz szükség lenne a szakszövetségek egyetértő, támogató javaslatára. Majd a versenyzők által elért eredmények alapján a végzett munka is követhetővé válik a meghatározott időben történő ellenőrzéssel.
Az edzőket a versenyzőik eredményei alapján kategóriába sorolná a MOB szakmai kollégiuma, s a kialakított javaslatokat, az elnökség hagyhatná jóvá.
A támogatásra fordított források – a javaslat kidolgozói szerint –, jelentősen emelkednének, hiszen amíg eddig a juttatásokat különböző adók terhelték, addig a jövőben adómentesen folyósíthatnák az összegeket. Mindez azt jelentené, hogy várhatóan egyetlen edző borítékja sem lesz vékonyabb, mint eddig volt.
Az olimpiai keretek versenyzőinek eredményei alapján történő támogatási rendszerben bizonyos korrekciók is szükségesek. Az eddigieknél nagyobb figyelmet szeretnének javasolni a fiatalabb, reményteljes versenyzők helyzetére.
A különböző programokban foglalkoztatott fiatalok számára az edzőtáborokat, s a versenyeztetést illetően megfelelő volt a támogatás, kielégítette az igényeket. Az ifjúsági kategóriából kiöregedő versenyzők azonban válaszút elé kerülnek.
Az életben való helytálláshoz tanulmányokat szeretnének folytatni. Már nem élvezik a NUPI gondoskodását, a szüleiktől sem várhatnak további támogatást, s így bizonyos kilátástalanságot érezve érthetően türelmetlenek, s hátat fordítanak a sportnak.
Így ezt az átmenetet az ifjúsági korból kiöregedett versenyzők a sikeres nemzetközi helytállásig mindenképpen támogatásra szorulnak.
Az ösztöndíj támogatásban részesülő edzők és sportolók arányának változtatása is szükségesnek látszik. Az eddigiek során a 372 edző mellett csak 435 versenyző részesült támogatásban.
Mindez részben azzal magyarázható, hogy Peking után a gyengébb szereplés okait összesítő öt pont egyike az edzők erkölcsi és anyagi megbecsülésének hiányát jelölte meg.
S ha a további négy tényező (a sportegyesületek gyengülése, a lepusztult létesítmények, a sportegészségügy, sporttudomány hiánya, az állami támogatás szűkös volta és időbeni folyósítása) tekintetében nem történt változás, az edzők helyzete azonban a MOB által bevezetett Bay Béla program révén jelentősen javult.
A közel két órás közös gondolkodás során több figyelemre méltó javaslat, vélemény hangzott el. A sportágak közötti különbségre Dornbach Ildikó, Vaskuti István és Verrasztó Zoltán hívta fel a figyelmet.
A legfiatalabbakkal foglalkozó edzők támogatásának szükségességét, Vaskuti István említette. Az ösztöndíj kritériumának pontos, jogi megfogalmazásához Török Ferenc ígért segítséget, de a jogi megalapozottságot Fenyvesi Csaba is rendkívül fontosnak ítélte.
A sportágak különbözőségében a versenyzők életkorának döntő szerepére Verrasztó Zoltán mutatott rá. A csapatsportok és a vízilabda megítélésének problémáiról Vereczkei Zoltán beszélt.
Az egycsatornás, hatékonyabb támogatásnak a sikeres felkészülést, az eredményesebb londoni szereplést kell szolgálni – fogalmazta meg a jelenlévők egyetértésével Szabó Tamás.
Mindez az elhangzott véleményeknek, javaslatoknak csak részlete. Molnár Zoltán elmondta, a szövetségekkel folytatják a javaslat megismertetését, további egyeztetését.
Amint Bakonyi Tibor fogalmazott, a javaslat alapvető célkitűzésével, az edzők és versenyzők egységes, átlátható ösztöndíj rendszerének kialakításával osztatlan, százszázalékos az egyetértés. De a javaslat további finomításra, pontosításra szorul.
FORRÁS: www.judoinfo.hu