A franciák után az olaszok is a nyolcaddöntőben!

Prímán melegített az olasz válogatott a svédek elleni csoportmeccsre – a taljánok az egész Eb egyik esélyesét, a belgákat győzték le simán, 2-0-ra – de ez sokáig nem látszott rajtuk. A neve ellenére is mozgékony Immobile maradt csere, Éder és Pellé pedig a semminél is kevesebbet tudtak hozzátenni a csapatuk játékához.

A meccsen nem történt – többek között a két támadó tétlenségének köszönhetően – sok minden. A squadra azzurra átadta a területet, és engedte a svédeket alkotni, akik ehhez nem szoktak hozzá, ezért csak ívelgettek, amit a Juve hátsó alakulata kíválóan hárított. Még Buffonig sem jutottak el labdák, Chiellini és Bonucci magában is elég volt a föld-levegő rakéták hatástalanításához.

Ibrahimovic ennek köszönhetően játékban sem volt; a svéd válogatott legnagyobb fegyvere maximum Chiellinivel találkozott, a labdával nem. A félidő ezért piszok unalmas 0-0-al ért véget.

A második félidő sem kezdődött sokkal jobban. A svédek továbbra sem voltak veszélyesek a kapura – ahogy az írek ellen, úgy most sem sikerült eltalálniuk a célt egyetlen egyszer sem -, és az olaszok is csak Candreva beadásaival tornáztatták meg Isakssont.

Egészen a 72. percig ment a teszetoszogatás. Ekkor végre igazi helyzet alakult ki, amilyen egy igazi meccsen vagy féltucatnyi van: Ibra érkezett egy bal oldali beadásra, és vagy három méterről fölélőtte. Igaz, les miatt lefújták az akciót.

Ez felélesztette hamvaiból a meccset, és végre elkezdtek a csapatok azzal törődni, amivel elvileg kellett volna egész meccsen – tudniillik gólt lőni. A 83. percben Parolo érkezett Giaccherini beadására, és fejelt kapufát, majd öt perccel később robbant a bomba. Chiellini végzett el egy hosszú bedobást a bal partvonalnál, amibe Zaza beledobta magát, az Éderhez pattanó labda pedig előbb elgurult Granqvist mellett, majd az Inter csatárának a lábáról a bal alsó sarokban kötött ki. 1-0!

Régi jó szokásához híven az olaszok ezután már nem törődtek a támadással, a svédek pedig esélytelenek voltak még arra is, hogy Buffon kapujának közelébe nézzenek. Így második győzelmét is behúzta a squarda azzurra, és bejutott a nyolcaddöntőbe.

Olaszország–Svédország 1–0 (0–0), Toulouse, v.: Kassai Viktor

Olaszország: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Candreva, Parolo, De Rossi (Motta, 74.), Giaccherini, Florenzi (Sturaro, 85.) – Pellé (Zaza, 60.), Éder. Szövetségi kapitány: Antonio Conte

Svédország: Isaksson – Lindelöf, E. Johansson, Granqvist, M. Olsson – S. Larsson, Ekdal (Lewicki, 79.), Källström, Forsberg (Durmaz, 79.)  – Ibrahimovic, Guidetti (Berg, 85.). Szövetségi kapitány: Erik Hamrén

Gólszerző: Éder (88.)

Sárga lap: De Rossi (69.), Buffon (93.) ill. M. Olsson (90.)

A CSOPORTOK ÁLLÁSA ÉS A TELJES MENETREND

Vége! A bivalyerős olasz védelem kapura tartó lövés nélkül lehozta, Éder pedig egy villanással megnyerte a meccset. Az égszínkékeknek utoljára a 2000-es Eb-n sikerült utoljára megnyerniük az első két csoportmeccsüket – akkor döntőbe is jutottak. Jó ómen?

93. perc: Buffon kirúgás helyett inkább időt húz, úgyhogy kap egy sárgát. Martin Olsson Zazát rúgta fel, ő is hasonló sorsa jutott.

90. perc: A rendes játékidő leteltével egyidőben Candreva csípi meg Isaksson kesztíűjét a labdával. Az olaszok kezdik elhinni, hogy meglehet ez a meccs!

88. perc: Góóóól! Chiellini bedobását Zaza fejelte le Édernek, az egész meccsen semmit sem csináló támadó pedig eltolta Granqvist mellett, táncolt egyet a tizenhatoson belül, majd teli rüszttel a bal alsóba lőtt. Micsoda gól!

85. perc: A sokat előrefutó Florenzi helyett Sturaro száll be; a svédek is cserélnek egyet, Guidetti helyére Marcus Berg lép pályára.

83. perc: Kapufa! Giaccherini bal oldali beadására Parolo érkezett, és Martin Olssonról leszakadva bólintott a keresztlécre!

80. perc: Nicsak, Durmaz egy hosszan előreívelt, össze-vissza pattogó labdával már meg is célozta a kaput. Izgulni azért nem kell – vagy két méterrel mellé.

79. perc: Forsberg helyett Durmaz, Ekdal helyett pedig Lewicki jött be. Reméljük, ők több lendületet hoznak a meccsbe.

74. perc: De Rossit Motta váltja.

72. perc: Jesszusom! Ibrahimovic a meccs helyzetét hagyta ki, amikor egyedül érkezett egy bal oldali beadásra, és a hosszú saroknál, három méterről fölélőtt az üres kapunak. Igaz, les miatt amúgy sem adták volna meg a találatot.

71. perc: Tűz alatt az olasz kapu: Chiellini fejelt haza Buffonnak egy felpattanó labdát.

70. perc: Megérkezett az első sárga is: De Rossi lépett oda csúnyán Källströmnek. A szabadrúgásból persze nem lett semmi, Buffon kezében a labda.

68. perc: Az UEFA szerint az olaszok 25 meccse nem játszottak gól nélküli döntetlent. Kezd érni a végeredmény…

64. perc: Úgy látszik, Candreva és Isaksson kezd összebarátkozni. A Laziós Florenzi beadását tette vissza jobbról kapcsiból, de Isaksson megint eldőlve védett.

""

Az Eb egyik legszebb stadionjában játszanak – a Toulouse-i Városi Stadion azonban látott már ennél helyzetgazdagabb derbiket is…

60. perc: Pellé helyett Zaza jött be, jellegzetesen nemlétező sérójával egyből neki is szállt Johanssonnak.

58. perc: Guidetti borította fel egy passzra indulás ürügyén Chiellinit, aki pár perccel ezelőtt bodicsekkelte. Kellemes kis párharc lesz…

56. perc: Isaksson nyújtózhat megint: Candreva beadása nagyon ígéretes volt, de nem jött rá senki – a svéd kapuson kívül. Pellé és Éder mintha be lenne oltva az ötös látogatása ellen…

54. perc: Hősiesen küzdenek a svédek az ellen, nehogy kapura kelljen lőniük. Eddig 145 percet vártak erre szurkolóik ezen az Eb-n – semmi sikerrel.

48. perc: Na, megvan az első Éder-passz, egyből a büntetőterületen belül. Az indításból Pellé bombázott fölé-mellé. Micsoda támadójáték-bonanza!

A szünetben megtudtuk, hogy sem Éder, sem Pellé sem ért a svéd tizenhatoson belül a labdához; illetve hogy a brazilból honosított Inter-támadó még csak nem is próbált passzolni. Mikor cseréli le őket Conte?

45. perc: Nem láttott okot Kassai a hosszabbításra, úgyhogy gól nélkül megyünk szünetre. 15 perc pihenő!

42. perc: Chiellini és Ibrahimovic birkózott a tizenhatoson belül, és a Juve-játékos prímán csinálta azt, amit szokott: amíg bejött a szöglet, addig húzta a svéd mezét, majd amint a bíró látókörébe érkezett, eldőlt, mintha vele szabálytalankodtak volna. Kassai továbbot intett, így Buffon jöhet kirúgással.

41. perc: Egy hosszú indítást Larsson vett le mellel, de Guidetti huszonkettőről csúnyán föléküldte dropból.

40. perc: Érik a  csere: Antonio Conte Simone Zazát küldte el melegíteni.

Bonucciék eddig meglehetősen jól semlegesítik Ibrát; az olasz csatárok, Pellé és Éder sem szagoltak eddig sokat a labdához.

""

32. perc: Az újdonsült apuka, Florenzi próbált kapura csúsztatni, de bő méteres lesen volt.

28. perc: Első alkalommal van dolga Kassainak. Giaccherini csúnyán odacsúszott Ibrának, a szabadrúgás viszont már lesen találta a támadókat.

26. perc: Forsberg messze nem olyan agresszív, mint névrokona, a hokilegenda Peter, és Candreva könnyűszerrel szereli le.

24. perc: A félidő felénél járunk; egyik oldalon sem volt nagyobb helyzet, de meglepetésre talán a svédeknél többet van a labda, jobbak kontrollálják az eseményeket.

22. perc: Ekdal vette át dinamikusan át a labdát a jobb oldalon, és tette volna be, de Chiellini belelépett. Szöglet!

20. perc: Most már Isakssonnak is kell nyújtóznia egyet! Candreva prímán adta be jobbról, amit kiütött a svéd kapus, majd Florenzi mutatott be egy Cruijff-fordulót.

18. perc: Na, megvan az első helyzet! Előbb Ibrahimovic labdaszerzése után kitette a labdát balra, ahonnan Källström emelt Buffon kezébe, majd Martin Olsson lőtte balról fölé.

16. perc: Eddig inkább a svédeknél van a labda, de Ibrát nem tudják játékba hozni.

14. perc: Egy ide-oda pattogó labdából Källström juthatott volna gólhelyzetbe, de Ibrahimovic szabálytalankodott Bonuccival, így oda a lehetőség.

10. perc: Egyelőre piszok jól zár mindkét védelem. Mögéjük kerülni egyik csapatnak sem sikerül, a lövéseket pedig blokkolják – most Florenzi stukkolása gurult ártalmatlanul Isaksson kezébe.

5. perc: Az első olasz támadás csúnyább véget ért: Florenzi lábáról csúnyán lecsúszott a bogyó; Isaksson csak nézte, ahogy elmegy a hosszú oldalon a beadás.

2. perc: Meg is van az első helyzet! Természetesen Ibrahimovic érkezett egy bal oldali beadásra, de Chiellini megelőzte, és kifejelte az ötös sarkáról a labdát.

15:00: Indulunk!

14.59: Lindelöf a frissített kezdőben a jobbhátvéd szerepét kapta; a svédektől amúgy ő az egyetlen, akinek vigyáznia kell, hogy ne kapjon sárgát.

14.54: Kezdődnek a himnuszok, ideje a söröket csőre tölteni!

14.33: A nyitómérkőzés után Kassai Viktor megint kiemelt meccset kapott. Szurkoljunk, hogy vezesse jól a meccset!

14.32: Az olaszok részéről ez minden idők legöregebb átlagéletkorú Európa-bajnoki kezdője. Állítólag a rutinban bíznak.

14.23: Mintha tegnap lett volna… Első Eb-jén sarokkal húzta be Buffon felett a labdát Ibra.

14.14: Megjöttek a kezdők! Az UEFA tájékoztatása szerint az olaszok a Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Florenzi, Parolo, De Rossi, Giaccherini, Candreva – Pellé, Éder összeállításban kezdenek.

A svédeknél Isaksson – E. Johansson, Lindelöf, Granqvist, M. Olsson – S. Larsson, Ekdal, Källström, Forsberg – Guidetti, Ibrahimovic.