Nemzetközi labdarúgás

A FIFA élesben is teszteli a magyar "gólbírót"

Maruzsi László, a magyar találmány megalkotója arról tájékoztatta az MTI-t, hogy október 8-án a FIFA zürichi székházában tartott bemutatójuk meggyőzte a szervezetet arról, hogy érdemes tesztelni ezeket a vívmányokat. A bemutatón olyan cégek is képviseltették magukat, mint az Adidas, a Tag Hauer és az Eye Hawk, utóbbi a profi teniszből már jól ismert "challenge-eket" végzi.

Amennyiben a FIFA – amely jelenleg kizárólag a gólvonalra akar "koncentrálni" – a próbákat követően úgy ítéli meg, hogy a rendszer működik, akkor a magyar cég licencet kap, amelynek birtokában értékesítheti a találmányt.

"Tizennyolc cég kapott lehetőséget ezen a bemutatón, sajnos zárt körű volt, így nem nézhettük meg a többiekét, de tudom, hogy abban különböztünk mindenkitől, hogy a mi találmányunk a leshelyzetek megítélése szempontjából is továbbfejleszthető" – nyilatkozta az MTI-nek Maruzsi László.

Maruzsi találmányának lényege, hogy a mérkőzést kamerák követik, a képeket egy speciális számítógépprogram analizálja, és automatikus jeleket küld, ha a labda elhagyja a játékteret, áthalad a gólvonalon, vagy leshelyzet alakul ki. E jeleket a partjelzők zászlóira helyezett érzékelők fogják fel, figyelmeztetve a partjelzőket. Azok nyomban dönthetnek, milyen jelet adjanak a játékvezetőnek. E találmány tehát csak segíti a bírókat a döntésüknél, nem jelent automatikus beavatkozást a játék menetébe.


"A bemutatók gyakorlatilag elméleti síkon működtek, ugyanakkor mi mérkőzésjeleneteket mutattunk be, a partjelzőbot pedig azonnal jelzett"
– tette hozzá Maruzsi.

A magyar feltaláló elmondta: a FIFA illetékesei valószínűleg a jövő év elején vizsgálják majd meg találmányát, s ezt követően döntenek a licencekről.

 

MTI