Amerikai sportok

A dollármilliókat érő magyar bal láb az NFL-ben

De ki is ő valójában?

2010-ben, a draft után a hazai sportsajtó is tele volt a hírrel: Újra magyar játszhat az NFL-ben. Meskót a pozíciójához mérten -talán kissé meglepetésre is- igen előkelő helyen draftolta a New England Patriots, ugyanis puntert nem igazán szoktak már az 5. draftkörben elvinni.

A ballábas rúgójátékos jelenlegi állás szerint akár már újoncként Super Bowlt nyerhet. De vajon hol is kezdődött a Pats 14-esének karrierje?

A történet Erdélyből indult, ahol 1986. március 16-án Zoli meglátta a napvilágot. A család 1989-ben vándorolt ki az USA-ba, ahol a gyermek tehetségére már középiskolában felfigyeltek. Kezdetben egyaránt játszott kickerként (rögzített rúgásokat végez) és punterként (általában a támadás 4. kísérletében vetik be, az ellenfélnek rúgja a labdát, nem rögzített szituációból). Előbbi pozícióban is jól teljesített, ezt bizonyítja az is, hogy csapata, a Twinsburg többek közt a rúgójátéknak köszönhetően jutott be 10 év után újra a rájátszásba, azonban már ekkor látszott, hogy a játékos igazi posztja a punter lesz. Puntjait követően a labda 80%-ban az „end zone”-ban kötött ki, ami kiemelkedő teljesítményt jelent. Ennek megfelelően nagynevű egyetemek versenyeztek a játékjogáért, mint a USC, az Indiana, vagy a Michigan.

Meskó az utóbbit választotta, ahol első évében Ross Ryan mögött kevés szerep jutott neki, azonban második szezonjában már ő került az első helyre a punterek rangsorában. Egyetemi évei alatt Meskó megannyi elismerésben részesült: 3x jelölték a Ray Guy díjra (a legjobb punter kapja meg), egyszer a Wuerffel Díjra (az az egyetemi hallgató kapja meg, aki a leginkább kiemelkedik az alábbi három területen: sport, tudomány, közösségi aktivitás), 2x került be a konferencia All Star csapatába, egyszer az egyetemi liga legjobb csapatába szavazták, és megannyi szakmai szervezet választotta be az általa összeállított legjobb kezdőcsapatba.

Ezek után nem volt meglepő, hogy Meskó elkelt a drafton, talán csak az, hogy igen előkelő 150. pozícióban (5. kör), ami punterek esetében szokatlan. (Ezzel egyébként korábban választották ki, mint a Pats ikonját Tom Bradyt, aki a 6. körben, a 199. helyen kelt el 2000-ben, szintén a Michigan-ről kikerülve.) Meskó a szezon előtt egy 4 éves, majd 2 millió dollárról szóló szerződést írt alá a klubhoz, mellyel 187 ezer dollár aláírási pénz is járt.

Zoli ezután az NFL-ben is bizonyította, hogy a Hazafiak nem véletlenül áldoztak rá egy ilyen értékes draftjogot. Megannyi fontos puntja közül talán a Baltimore Ravens ellen hosszabbításban elvégzett volt a legemlékezetesebb, amikor a saját térfélről 19 yardról rúgta 65 yard távolságba a labdát, és többek közt ennek köszönhetően tudott nyerni a Pats végül 3 ponttal. (A  Ravens támadását kivédekezték, és a következő akciójukból mezőnygólt értek el.)

A Patriots most az alapszakaszban nyújtott teljesítménye alapján nyugodtan nevezhető a Super Bowl nagy esélyesének. Ha a bostoniaknak sikerülne elérni céljukat, akkor Meskó újonc szezonjában aranygyűrűt nyerhetne.

Kimondhatjuk tehát: Hajrá Zoli, csak így tovább, Magyarország szurkol neked!

Fritz Tibor