Kézilabda

A Böhn-ügy csak nálunk elfogadhatatlan?

2009 nyarán a Magyar Kézilabda Szövetség hiába kérte fel Mocsai Lajost, hogy vegye át a távozó Hajdu János helyét a férfiválogatott kispadján, klubcsapata elnöksége úgy határozott, hogy nem engedi edzőjét a válogatott mellé. Ráadásul a Veszprém legnagyobb ellenfele, a Pick-Szeegd is tiltakozását fejezte ki az esetet kapcsán, mivel a két legnagyobb klubnak volt egy megállapodása, miszerint egyikük sem ad szövetségi kapitányt.

Bár Mocsai volt az egyetlen jelölt, később – kompromisszumos megoldásként – veszprémi másodedzője, Csoknyai István lett a válogatott első embere, ám a vezetésével megvívott sikertelen Európa-bajnokság után Mocsai előbb szakmai igazgató lett, majd 2010 nyarán a – végső soron már vele – sikerrel vett vb-selejtező után mégis kinevezték kapitánynak. Akkor már a Szeged sem tiltakozott, és vezetésével mind a Veszprém, mind a válogatott sikeres időszakot tudhat maga mögött.

A nőknél is volt nemrég hasonló helyzet, szintén 2009 nyarán az akkor még a Békéscsaba vezetőedzőjeként is dolgozó Mátéfi Eszter lett a kapitány. Az ő kinevezését nem előzte meg, és nem is követte hasonló felháborodás, mint Böhnét vagy Mocsaiét – lehet hogy azért, mert bár a Békéscsabával akkor a klub történetének legjobb helyezését produkálva negyedik helyen végzett a bajnokságban, mégsem egy élcsapat vezetőedzője volt. Az már egy másik kérdés, hogy a sikertelenségek miatt Mátéfi előbb Békéscsabán, majd szövetségi kapitányként is lemondott…

Egy dolog biztos, egyetlen korábbi esetben sem merült  fel visszaléptetés, majd bojkotálás. De ez kinek a hibája?

November közepén menesztették Konkoly Csabát a győri csapat éléről, de két nappal később már Karl-Erik Böhnről beszéltek Győrben.

Újabb két nappal később, az FTC elnöksége közleményben tiltakozott az ellen, hogy Karl Erik Böhn, a válogatott szövetségi kapitánya legyen a Győri Audi ETO KC női kézilabdacsapatának új vezetőedzője.

A közlemény kiadását követően a Ferencváros szakosztályvezetője, Jeney Ákos Zsolt a sport365TV-nek nyilatkozott, kendőzetlenül beszélt a kialakult helyzetről.

Kronóligia sorrendben újabb két nap telt, amikor a Győr végül bejelentette, hogy Karl-Erik Böhn lesz a Győri AUDI ETO KC vezetőedzője. A Magyar Kézilabda Szövetség és a Győri Audi ETO KC megállapodása alapján a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya a 2011/12-es szezon végéig elvállalja a győri együttes vezetését – írta akkor a klub honlapja.

Ezt követően a rivális zöld-fehéreknél is összeült a kupaktanács. A Ferencváros korábban tiltakozását bejelentő női kézilabda-szakosztálya pénteki elnökségi ülését követően nem foglalt állást a magyar válogatott szövetségi kapitányának, a norvég Karl Erik Böhnnek a győri csapat vezetőedzői székébe történt kinevezése ügyében.

Azóta eltelt újabb napokban sűrű csend honol a honi nőzi kézilabdázásban. Vajon ez a vihar előtti csend?

Hogy ne csak Magyarországról hozzunk példákat, kicsit körbenéztünk Európában is. A világban máshol is találkozunk hasonló esetekkel, ehhez első körben elég csak Romániáig menni: a legendás Gheorghe Tadici, és a jelenlegi szövetségi kapitány, Radu Voina is egyszerre volt a válogatott mellett az éppen aktuális román kirakatcsapat (az elmúlt hat-nyolc évben az Oltchim Valcea) első embere.

Még keletebbre haladva Jevgenyij Trefilov hosszú évekig volt egyszerre orosz szövetségi kapitány, és a Zvezda Zvenyigorod edzője, de említhetnénk a dán Anja Andersent is, aki 2006-ban a Slagelse edzői posztja mellett Szerbia szövetségi kapitányi tisztségét is betöltötte egy rövid ideig.