Nemzetközi labdarúgás

A Betfair és a sport365.hu tuti tippjei a gólkirályi címre

""

Ahhoz, hogy sikeresen tippeljük meg az Európa-bajnokság legjobb góllövőit, érdemes átnéznünk a torna korábbi éveinek történéseit. Ezek alapján érdekes trendekre lehetünk figyelmesek, így pedig a végtelen hosszú listánkat nagyon is lerövidíthetjük.

Leckék történelemből

Ami elsőre nyilvánvalóvá válik, az, hogy az Európa-bajnokság mindig is remek terep volt a nemzetközi porondon szenvedő klasszisoknak arra, hogy bizonyítsák képességeiket.

1984-ben a franciák csapatkapitánya, a Juventusban fantasztikusan teljesítő Michel Platini kapta az Aranylabdát, két évvel korábban viszont egyáltalán nem ment neki a világbajnokságon. Platini ennek ellenére vezéregyéniség lett az EB-n, kilenc góljával pedig győzelemre vezette a franciákat.

Négy évvel később Marco van Basten nem szerepelt a hollandok Szovjetunió elleni nyitómeccsén, elsősorban azért, mert a Milanban töltött szezonját sérülések nehezítették. A következő, Anglia elleni csoportmeccsen aztán már kezdő volt, mesterhármast szerzett, a többi pedig már történelem.

1996-ban az angolok szövetségi kapitánya, Terry Venables annak ellenére bízott Alan Shearerben, hogy az akkor a Blackburn Roversben játszó támadó hosszú idő óta nem talált a hálóba nemzetközi mérkőzésen. Shearer végül öt gólt szerzett a tornán.

Aztán 2000-ben Szavo Milosevics és Patrick Kluivert osztozott a gólkirályi címen – noha utóbbi klubszinten már sikeresnek volt mondható, ez volt az első alkalom, hogy bármelyikük is kiugróan jól teljesített a válogatottban is. Ugyanez igaz volt a négy évvel későbbi győztesre, Milan Barosra is.

Bizonyos szempontból a fentiek igazak David Villára is. Igaz, hogy 2006-ban három gólt lőtt a világbajnokságon, azonban a válogatottbeli karrierje igazán a 2008-as Európa-bajnokságon indult be, ahol a torna gólkirálya lett négy találattal.

""

Érdemes a középpályásokra koncentrálnunk?

Az EB-k történelme során mindössze két középpályásnak sikerült gólkirályi címet nyernie, azonban hozzá kell tenni, hogy Platini (1984) inkább afféle árnyékékként szerepelt, míg Henrik Larsen 1992-ben négyes holtversenyben lett első. A középpályások eredményessége tehát van annyira ritka, hogy érdemes legyen inkább a csatárokra fókuszálnunk.

Az első négy helyezett között sem nagyon érdemes középpályásokra fogadnunk, hiszen hiába volt párszor eredményes Frank Lampard és Zinedine Zidane (2004) valamint Michael Ballack és Bastian Schweinsteiger (2008) is, a góllövőlista élmezőnyét 1980 óta mindig is a támadók uralták.

Előny a hazai pálya?

Ha nem számítjuk az 1992-es tornát, melyen négy játékos végzett holtversenyben a góllövőlista élén, a legutóbbi nyolc győztesből három, Platini (1984), Shearer (1996) és Kluivert (2000) szerepelt a rendező ország válogatottjában. Ez bizony kevés nekünk ahhoz, hogy csak azért kiemelten foglalkozzunk a lengyel és ukrán támadókkal, mert hazai környezetben szerepelnek.

Sokkal látványosabb az a trend, mely szerint a gólkirályok a sikeres csapatokból kerülnek ki. A legutóbbi nyolc gólkirályból négy (ismét kihagyjuk 1992-t) az Európa-bajnokságot megnyerő válogatottban szerepelt (Klaus Allofs 1980-ban, Platini, van Basten és Villa), hárman, Shearer, Kluivert és Baros pedig az elődöntőig jutott. Az egyetlen kivétel Milosevics, aki Jugoszlávia csapatával a nyolc között esett ki.

""

A lista

A lehetséges gólkirályokból összeállított listánkon az alapján fognak szerepelni a játékosok, hogy mely válogatottakat várjuk az elődöntőbe. A mi választásunk Németországra, Hollandiára, Portugáliára, Spanyolországra, Angliára és Franciaországra esik.

Ha kiválasztjuk azokat a támadókat, akik nemzetközi szinten is kiemelkedőt nyújtottak, hat játékos marad: Mario Gomez 10.0, Robin van Persie 12.5, Cristiano Ronaldo 15.5, Karim Benzema 17.5, Fernando Torres 19.5 és Lukas Podolski 32.0. Wayne Rooney-t (50.0) azért hagynánk ki, mert eltiltása miatt eleve két meccses hátránnyal indul.

Ha csak egy támadót kéne kiválasztani a fentiek közül, Ronaldo lenne az, Portugáliának ugyanis nagyobb esélye van továbbjutni a B-csoportból, mint amit a szorzók sejtetnek (ezáltal Ronaldo szorzója is magasabb). Az Európa-bajnokság mezőnyében ráadásul ő a jelenlegi leghatékonyabb támadó.

Az első négy helyezett közé várjuk Robin van Persie-t is, rá már csak azért is fogadnánk, mert vagy ő, vagy Ronaldo valószínűleg ott lesz a négy között. Magas szorzója ellenére kisebb összeggel megtennénk Fernando Torrest is, pályára lépésének esélyei ugyanis jelentősen nőttek azzal, hogy David Villa sérülés miatt lemondta a szereplést.

A Betfair és a sport365.hu tippjei: Cristiano Ronaldo lesz a gólkirály 15.5, Robin van Persie és Fernando Torres az első négy között végez a góllövőlistán 3.55 és 6.6. Ha gólkirályként fogadnánk rájuk, akkor előbbi szorzója 12.5, míg utóbbié 19.5.