A Bayern magyar zenei igazgatója is méltatta a triplázó csapatot
A triplázó müncheni csapat zenei igazgatója – akit az elmúlt hét végén Budapesten életmű-díjjal tüntettek ki – az MTI-nek adott interjúban elmondta, hogy kedvenc játékosa nincs. "Én mint zenész, csapatjátékos vagyok" – jelentette ki.
Mandoki 1975-ben hagyta el Magyarországot, azóta Németországban él és Bayern-szurkoló. A közelmúltban a budapesti Művészetek Palotájában adott nagysikerű koncertet jelenlegi együttesével, a Soulmates-szel, és – akárcsak 2009-ben tette – a küszöbönálló választások előtt is közreműködik Angela Merkel kancellár, illetve az általa vezetett CDU választási kampányzenéjének megkomponálásában.
A Bayern himnuszainak, illetve indulóinak azonban már évek óta ő a zenei szerzője, a legfrissebb változatokat az idei szezon kezdetén mutatták be az Allianz Arenában. "Nagy öröm és büszkeség töltött akkor, amikor az általam komponált zene hangzott fel május 25-én a Wembley-ben a Bajnokok Ligájának döntőjében" – mondta el.
Ha éppen nem egy külföldi koncerten vesz rész, minden hazai mérkőzésen jelen van. Egyetért a klub tiszteletbeli elnökével, az egykori világhírű labdarúgóval, Franz Beckenbauerrel abban, hogy a mostani minden idők legjobb Bayernje. "Beckenbauernnek ebben azért van igaza, mert a futball rengeteget fejlődött. Technikailag ma egy Ribbery, egy Robben vagy akár egy Thomas Müller magasabb színvonalon játszik, mint a régiek. Azon kívül a fizikai megterhelés is jóval nagyobb lett" – tette hozzá. "Kedvencem soha nem volt, a focit mindig is úgy szemléltem, hogy nagy individualistákat fogtak össze egy csapatban" – jelentette ki.
Egyetértett azzal is, hogy a klubtól épp előző nap elbúcsúzott edzőnek, Jupp Heynckesnek hatalmas érdemei vannak a történelmi triplázásban, a bajnoki cím, a Bajnokok Ligája és a Német Kupa megnyerésében. Mandoki szerint Heynckes legnagyobb érdeme az, hogy a tavalyi három második hely – ami más csapatnál siker lett volna, a bajoroknál azonban kudarcot jelentett – felrázta és hármas sikerre vezette a münchenieket.
Mandoki úgy vélekedett, hogy a Bayern München esetében elsőrangúan vezetett csapatról van szó. Ez egyaránt vonatkozik Uli Hoenessre, Karl-Heinz Rummeniggére, Franz Beckebauerre, akik kimagasló vezetői teljesítményt nyújtottak.
Arra a kérdésre, vajon az elnök, Hoeness túléli-e az ellen felhozott adócsalás vádját, Mandoki azt válaszolta: "Fizikailag biztosan". Az éremnek – mint fogalmazott – "három oldala" van. Az első az: nem lehet kétség afelől, hogy a Hoeness egyedülálló teljesítményt hajtott végre, az egykori kis, veszteséges egyesületből a világ legértékesebb márkáját hozta létre. Ezen az úton pedig sok minden jót tett szociálisan, mindenekelőtt adományozásban. Ezen kívül egy kifejezetten rokonszenves, szívélyes, segítőkész emberről van szó. Az érem harmadik oldala viszont az, hogy mindenkinek be kell tartani a törvényeket.
Hogy Josep Guradiolával még jobb lesz-e a Bayern? Mandoki nem irigyli őt, noha – mint hangoztatta – egy "fociintellektuel". "Nem irigylem. Nagy kihívás előtt áll, de ő egy zseni" – jelentette ki.
Leslie Mandoki szerint nincs mit csodálkozni azon, hogy a német foci ma a legjobb Európában, de talán az egész világon. Szerinte ez természetes velejárója annak, hogy olyan rendkívül jól szervezett országról van szó, amelyben a politikai és a gazdasági menedzsment is a legjobb a világon.