A Bayern a tavalyi kudarcot feledtetné, a Borussia a szezonját mentené – BL-döntő előzetes

A bajorok négy idényen belül a harmadik fináléjukra készülnek, 2010-ben az Internazionalétól, tavaly pedig hazai környezetben, a müncheni Allianz Arénában büntetők után a Chelsea-től szenvedtek vereséget.

A Dortmund története során eddig egyszer játszhatott döntőt, azt pedig meg is nyerte: 1997-ben hatalmas meglepetésre 3-1-re győzött a Juventus ellen, a találkozót Puhl Sándor vezette.

A két csapat eddig csak egyszer találkozott egymással a legrangosabb európai kupasorozatban: 1998-ban a Dortmund címvédőként került össze a Bayernnel a negyeddöntőben, Münchenben gól nélküli döntetlent játszottak a csapatok, majd a visszavágón a svájci Stéphane Chapuisat gólja a sárga-feketék továbbjutását jelentette.

A német riválisok a különböző sorozatokban eddig összesen 100 alkalommal találkoztak egymással, 29 döntetlen mellett a Bayern 45-ször, a Dortmund pedig 26-szor diadalmaskodott.

A mostani idényben négyszer adott "randevút" egymásnak a két együttes, a bajnokságban mindkét alkalommal 1-1-es döntetlen született, míg a német Szuperkupa fináléjában 2-1-re, a Német Kupa negyeddöntőjében pedig 1-0-ra nyert a Bayern.

Tavaly májusban a Német Kupa fináléjában a Dortmund 5-2-re bizonyult jobbnak, Jupp Heynckes, a Bayern vezetőedzője – akit a szezon végén Josep Guardiola vált a kispadon – azonban nem készül arra, hogy a mostani BL-döntőben visszavágjon kollégájának, a Borussiát irányító Jürgen Kloppnak a fájó vereségért.

"Ez a meccs nem a kettőnk párharcáról szól, miért is kellene arról szólnia?" – mondta a 68 éves Heynckes. "Jó a kapcsolatom Jürgen Kloppal, nem azzal foglalkozunk, hogy bármikor revánsot vegyünk a másikon."
Klopp elismerte, hogy a papírforma alapján a München a döntő esélyese, ugyanakkor azt is kijelentette, játékosai készek arra, hogy meglepetést okozzanak szombaton a Wembley-ben.

"Nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy ott lehettem, amikor ezek a fiúk felnőtté váltak, ahogyan ígéretes tehetségekből minőségi futballistákká lettek" – utalt a Borussia szisztematikus felépítésére a 45 éves szakvezető. "Készen állnak arra, hogy bebizonyítsák, képesek csodát tenni."

LABDARÚGÁS
Bajnokok Ligája-döntő:
Borussia Dortmund – Bayern München 20:45

A várható kezdőcsapatok:
Bayern München:

Manuel Neuer – Philipp Lahm, Jerome Boateng, Dante, David Alaba – Javi Martínez, Bastian Schweinsteiger – Arjen Robben, Thomas Müller, Franck Ribéry – Mario Mandzukic
Borussia Dortmund:
Roman Weidenfeller – Lukasz Piszczek, Neven Subotic, Mats Hummels, Marcel Schmelzer – Sven Bender, Ilkay Gündogan – Jakub Blaszczykowski, Marco Reus, Kevin Grosskreutz – Robert Lewandowski

Bayern München-BATE Boriszov 4-1
A csoport végeredménye: 1. Bayern München 13 pont (15-7), 2. Valencia 13 (12-5), 3. BATE Boriszov 6, 4. Lille 3
nyolcaddöntő:
Arsenal (angol)-Bayern München 1-3
Bayern München-Arsenal 0-2
Továbbjutott: a Bayern München 3-3-as összesítéssel, idegenben lőtt több góllal.
negyeddöntő:
Bayern München-Juventus (olasz) 2-0
Juventus-Bayern München 0-2
Továbbjutott: a Bayern München kettős győzelemmel, 4-0-ás összesítéssel.
elődöntő:
Bayern München-FC Barcelona (spanyol) 4-0
FC Barcelona-Bayern München 0-3
Továbbjutott: a Bayern München, kettős győzelemmel, 7-0-ás összesítéssel.

Borussia Dortmund-Manchester City 1-0
A csoport végeredménye: 1. Borussia Dortmund 14, 2. Real Madrid 11, 3. Ajax Amsterdam 4, 4. Manchester City 3
Sahtar Donyeck (ukrán)-Borussia Dortmund 2-2
Borussia Dortmund-Sahtar Donyeck 3-0
Továbbjutott: a Borussia Dortmund, 5-2-es összesítéssel.
Málaga (spanyol)-Borussia Dortmund 0-0
Borussia Dortmund-Málaga 3-2
Továbbjutott: a Borussia Dortmund 3-2-es összesítéssel.
elődöntő:
Borussia Dortmund-Real Madrid 4-1
Real Madrid-Borussia Dortmund 2-0
Továbbjutott: a Borussia Dortmund 4-3-as összesítéssel.
A Bajnokok Ligája történetében negyedszer fordul elő, hogy a döntő két résztvevője egy országból kerül ki. Először 2000-ben találkozott egymással két azonos nemzetbeli együttes, akkor a Real Madrid simán, 3-0-ra nyert a Valencia ellen a Saint-Denis Stadionban.

Három évvel később, 2003-ban az AC Milan és a Juventus mérkőzött meg a manchesteri Old Trafford Stadionban, és a piros-feketék gól nélküli döntetlent követően büntetőkkel diadalmaskodtak. A 2008-as moszkvai fináléban a Manchester United a Chelsea-t győzte le szintén 11-esekkel.

A szombati döntőben – amely 20.45 órakor, az olasz Nicola Rizzoli sípjelére kezdődik – mindkét gárda eltiltottak nélkül, szinte a legerősebb összeállításában léphet pályára, az egyetlen komoly hiányzó a Dortmund oldaláról a sérült Mario Götze lesz, aki a következő idényben már a münchenieknél szerepel.