Dunai Ede írását változtatás nélkül közöljük.
1927. április 1-én született Puskás Ferenc, azaz Öcsi, minden idők egyik legjobb labdarúgója, a világon a legismertebb magyar ember.
Az Aranycsapat kapitányának címeit, elismeréseit szinte lehetetlen lenne felsorolni, ezért én most inkább egy elképesztő sztorit idéznék fel az emlékére:
1948-ban Románia ellen mérkőzött a magyar futballválogatott, telt ház előtt, és nem kevesebb mint 9:0 arányban sikerült ronggyá verni őket.
Ahogy a válogatott mérkőzéseken lenni szokott, egy előkelő személy mindig belátogatott a fiúk öltözőjébe, hogy gratuláljon a nagyszerű eredményhez.
Azon a mérkőzésen ez az előkelő személyiség nem más volt, mint Rákosi Mátyás, „népünk bölcs vezére”.
Puskás Ferencről tudja a hálás utókor, hogy mindig jó kedéllyel volt megáldva, állandóan valami tréfán, ugratáson járt az esze, és most sem volt ez másképpen. Ezúttal is azon törte a fejét, hogy milyen viccel álljon elő, hiszen végre szemtől szemben állhatott a „nép atyjával”.
A történethez tudni kell, hogy a válogatott egyik játékosát abban az időben Rákosi Ferinek hívták, akinek az eredeti neve Rottenbiller volt, de időközben, a karrierje elején magyarosította. Bár ezen a mérkőzésen ő nem játszott, de ott volt a többiekkel az öltözőben.
Miközben A játékosok zuhanyoztak, Rákosi elvtárs egy kör közepén éppen Gallovich kapitánnyal társalgott. A "bölcs vezér" már éppen elmenni készült, de még utoljára gratulált a csapatnak.
És ekkor jött el Puskás ideje. Teljesen anyaszült meztelenül állt a zuhanyzóban, miközben Rákosi Mátyás már a kijárathoz érkezett. Ekkor Öcsi felkiáltott:
Rákosi!!! Adj egy törülközőt!!
A vezér megállt és visszafordult. Egy pillanatra dermedt csend támadt, de ebben a pillanatban észrevette, hogy Rákosi Feri már nyúl is a törülközőért, névrokona, Rákosi Mátyás pedig zavartan távozott az öltözőből.
Az eset folytatása az volt, hogy Rákosi Feri többé nem játszhatott Rákosi néven, így a továbbiakban kénytelen-kelletlen Rátkai néven futballozott.
ÖCSI, SOSEM FELEJTÜNK!
Borítókép: Dunai Ede írói oldala
Forrás: Dunai Ede írói oldala