800 millió jut az MTK konszolidációjára
Az 125 éves MTK-nak mintegy 150-160 millió forintnyi adóssága van, a konszolidációra ennek azonban majdnem a négyszeres-ötszöröse, 750-800 millió jutott – mondta el a 180 percben Deutsch Tamás elnök.
A különbség a 600 milliót is meghaladó százéves BSE beolvadásával magyarázható – tette hozzá az elnök, aki kiemelte: a mostani kormánydöntés egy legalább két évtizedes, a fővárosi, a magyar sport nemzetközi eredményességét is nagyban meghatározó, nagy történelmi múlttal rendelkező sportklubok problémáját oldhatja meg.
A rendszerváltozással ugyanis a sportfinanszírozás korábbi gyakorlata összeomlott, a vidéki egyesületeknek az új önkormányzatokkal komoly támogatója lett, míg a fővárosi egyesületek a kerületektől nem nagyon kaptak tervezhető, biztos pénzt, legfontosabb forrásaik a tagdíjak és az üzleti életből marketinglehetőségek voltak.
Most új időszámítás kezdődik a hat történelmi egyesület életében az adósságkonszolidációval, a 2020-ig klubonként évi 300 millió forintot jelentő működési támogatással és azzal, hogy minden klub a maga sportfejlesztési programja keretében lehetőséget kap a kormányzattól a továbblépését segítő sportlétesítmények felépítésére, felújítására. Az MTK esetében ez a támogatás 2020-ig mint egy ötmilliárd forint.
A hat egyesületben ma napi több mint tízezer 6-18 éves fiatal sportol. Nem lesz mindegyikből olimpiai bajnok, de az egészségmegőrzés szempontjából kulcsfontosságú a lehetőség.
Másrészt – idézte Deutsch Szentgyörgyi Albertet – a sport elsősorban szellemi kategória, amelyen keresztül a legfontosabb polgári erények (akaraterő, kitartás, fair play, a másikra való odafigyelés) sajátíthatók el a lehető legtermészetesebb módon.
Márpedig ezek nem idejétmúlt kategóriák, hanem ma is az élet minden területén hasznosítható értékek, a személyes és közösségi boldogulás letéteményesei, így a sporttevékenység támogatása így egy nemzetépítő tevékenység támogatása is – hangsúlyozta az EP képviselő a 180 percben.