Magyar foci

72 éves az Újpest legendája

Ma ünnepli 72. születésnapját Fazekas László olimpiai aranyérmes, válogatott labdarúgó, jobbszélső, edző.

Az Újpesti Dózsa ifjúsági csapatában kezdte pályafutását. A saját nevelésű játékos 18 évesen került az első csapathoz, és másfél évtized alatt 408 bajnoki mérkőzésen, 210 góllal járult hozzá a sikerekhez. A csapattal kilenc bajnoki címet nyert, sorozatban hétszer. Háromszor lett magyar gólkirály. Ő lett a második legjobb európai góllövőnek járó Ezüstcipő nyertese az 1979–1980-as idényben.

""
A háromszoros gólkirály.

Bálint László után, a második olyan magyar játékos volt a II. világháború utáni időszakban, aki engedéllyel mehetett külföldre játszani. 1980-ban kapta meg a lehetőséget, ekkor már 33 éves volt. Négy éven át a belga Royal Antwerpen csatára volt. A belga csapatnál minden idők három legjobb antwerpeni játékosa közt tartják számon. Az aktív labdarúgást a St. Truiden csapatában fejezte be 1985-ben. A belga élvonalban összesen 105 mérkőzésen 34 gólt szerzett.

A válogatottságot tekintve Király Gábor és Bozsik József mögött a harmadik, míg a rúgott gólokat tekintve a 16. az örökranglistán. 92-szer ölthette magára a címeres mezt. 

""
Az 1976-os Újpest-Ferencváros találkozó főhőse az öt gólt szerző Fazekas volt.

1968-ban Mexikóvárosban olimpiai aranyérmet szerzett a csapattal.

Kétszer szerepelt világbajnokságon: 1978-ban Argentínában, 1982-ben Spanyolországban. Ez utóbbi volt válogatott pályafutásának vége.
A Salvador elleni 10-1-es győzelemből 2 góllal vette ki a részét. A csoportból való továbbjutást eldöntő mérkőzésen Belgium ellen, 1-0-s magyar vezetésnél a belga kapus, Jean-Marie Pfaff legázolta a kiugró Fazekast. A hálóőr büntetlenül megúszta tettét és később egyenlítettek, így ők jutottak tovább. 1983. március 27-én a Luxemburg ellen Eb-selejtezőn (6-2) búcsúzott hivatalosan a válogatottól.

""
Harmadik helyen áll a válogatott örökranglistán.

Edzőként csak külföldön, Belgiumban dolgozott, bár neve többször felmerült az Újpest, és a válogatott élén, de komoly ajánlattal sohasem keresték meg. 1994-95-ben a válogatott pályaedzője volt Mészöly Kálmán mellett.

"Nem értem, hogy a FC Bayern Münchennél kialakult struktúra miért nem képes Magyarországon meghonosodni. Ha megnézem a bajorok bármelyik meccsét, akkor azt látom, hogy Beckenbauer mint elnök ül a díszpáholyban, Rummenigge mellett, aki elnökségi tag. A kispadon azt látom, hogy a kapusedző Sepp Maier mellett a menedzser, Uli Hoeneß ül. Azt hiszem, otthon nem valósulhat meg ez a felállás. Pedig az ezer sebből vérző magyar futballnak nagy szüksége lenne a hajdani sikeres játékosok tanácsaira." – nyilatkozta Fazekas László.

Fazekas László ma Merksem Schotenben, Antwerpen egyik külvárosában él.

Forrás: Facebook/UTE baráti kör