Nemzetközi labdarúgás

7 és 13: Amikor a pokol görög kapui kinyílnak – Minden héten háború, 6. rész

""

Bár a PAOK és az Iraklisz Szaloniki, valamint az AEK Athén is mindenre elszánt, és félelmetes szurkolótáborral rendelkezik, Görögország legnagyobb rangadója mégsem ezen csapatok (szurkolóihoz) kötődik, hanem az Olimpiakosz Pireusz és a Panathinaikosz egymás elleni meccseihez. Az egész még 1925-ben kezdődött, ekkor alapították meg ugyanis a kikötővárosi piros-fehér egyesületet (a Pana régebbi klub, 1908-as alapítással büszkélkedhet), amely hamar a pireuszi szegények kedvenc klubja lett. Nem meglepő hát, hogy hamar az inkább gazdag athéniak által támogatott Panathinaikosz ellenségei lettek az Olimpiakosz-szurkolók.

A rivalizálás egyébként az ókori Hellaszig visszavezethető, hiszen az athéniak már akkor is hamar rátelepedtek a tengerparti összeköttetés szempontjából kulcsfontosságú Pireuszra, és amint lehetett, beolvasztották a városba – akár akarták az ott élők, akár nem. Kulcsfontosságú stratégiai pont volt a kikötő, ez lett az ókori görög gazdaság központja. A 20. században aztán a fővárosban bekövetkezett demográfiai robbanás után a két település gyakorlatilag egybeolvadt, Pireusz Athén egyik kerülete, külvárosa lett.

""

A társadalmi különbségekből adódó rivalizálás a 20. századra is megmaradt, a pireusziak leginkább így tudták kifejezni elhatárolódásukat a "gazdag Athén"-tól, ráadásul a szurkolók a társadalmi és politikai inkorrektség áldozatainak állították be magukat. Mára a szociális különbségek csökkenésével ez az ellentét ugyan enyhült, és mindkét csapatnak vannak szegényebb és gazdagabb szimpatizánsai, de alapvetően továbbra is ez határozza meg az ellentét alapját.

""

A huliganizmus, a látványos koreográfiák, a görögtüzek, utcai harcok – leginkább így lehetne összefoglalni a két csapat csatáit, amelyek nem csak a futballra, hanem a kosárlabdára, a röplabdára és a vízilabdára is kiterjednek. Röplabdához köthető a szurkolói összecsapások legtragikusabb története: 2007. március 29-én egy női röpimeccs előtti utcai összecsapáson egy 22 éves Panathinaikosz-szurkoló halt meg. Ezt követően két hétig semmilyen sporteseményre nem került sor az országban.

A 13-as kapu pirotechnikai bemutatói

Mindkét csapatnak híres-hírhedt szurkolótábora van: a Zöldeknek a 13-as Kapu, míg a piros-fehéreknek a 7-es Kapu. Előbbiek onnan kapták nevüket, hogy a Pana régi stadionjában, az Apostolos Nikolaidis nevű létesítményben a legelvakultabb szurkolók rendre a 13-as kapunál gyülekeztek a mérkőzést megelőzően, míg utóbbiak elnevezése egy sajnálatos tragédiához köthető: 1981. február 8-án az AEK Athén 6-0-ás legyőzését követően az ünneplő pireuszi szurkolók százai tömörültek össze a 7-es kapunál – a mérleg 21 halott és 55 sérült. A tragédia óta minden évben február nyolcadik napján megemlékezéseket tartanak a Olympiacos szurkolói emlékezve elhunyt társaikra.

A 7-es kapu tűzijátéka

Ami egyébként a két csapat örökmérlegét illeti: bajnoki címekben 38-20, Görög Kupában 24-17, míg görög Szuperkupában 4-3 az állás az Olimpiakosz javára, és egymás elleni meccsmérlegükben is a piros-fehérek a jobbak – 57 győzelem és 54 döntetlen mellett mindössze 35 Panathinaikosz-sikert jegyezhettünk fel ezidáig. Ez azonban szinte semmit nem számít – a szurkolók így el elvakultak, és bármi is történjen a csapatok háza táján, ők az egymás elleni meccseken úgyanúgy megtöltik a lelátókat, és ugyanúgy tombol több tízezer ember, hiszen szurkolásban nem maradhatnak le a rivális mögött!

Ez vár a Panához látogató kosárcsapatokra…

…és ez az Olimpiakosz vendégeire!