Kézilabda

150 milliót kaszálhatott volna a Győr a BL-címmel, a Fradi 30-at bukott a KEK-ben

Akkor Kökény Bea a Ferencváros ügyvezetője lapunknak elmondta, hogy egyelőre többletbevételt nem hozott a KEK-sorozat, hiszen közel 25-30 millió forintot költött rá a klubot működtető gazdasági társaság, de mint később kiderült ez a döntő megnyerését követően sem változott meg.

A Magyar Kézilabda Szövetségtől, Nemcsik Balázs főtitkár reagált az általunk felvetett igen komoly problémára, miszerint csak a Bajnokok Ligájában lehet pénzt keresni nemzetközi szinten, de az egyéb nemzetközi kupák csak ráfizetéssel abszolválhatóak. – Alapvetően az EHF kompetenciája eldönteni, hogy mit miért tesz – kezdte Nemcsik a Sport365.hu-nak. – Sajnos a második és harmadik számú nemzetközi kupának nincs akkora presztízsértéke, mint a Bajnokok Ligájának. Így a szponzoroknak sem áll érdekében azt támogatni, de fogalmazhatunk úgyis, hogy az EHF még nem tudta értékesíteni a piacon a női európai kupákat. Persze ez nem is olyan könnyű, mert néhány északi országot és Magyarországot kivéve a női kézilabda messze nem olyan népszerű sportág, mint a férfi-kézilabda.

A népszerűség növelése érdekében forradalmi újításokat tervez a nemzetközi szövetség. Az EHF illetékesei 2012-ben összevonják a KEK és az EHF-kupa küzdelmeit, hasonlóan a labdarúgáshoz, ahol évekkel ezelőtt előbb összevonták az UEFA-Kupát és a KEK-et, majd átnevezték azt Európa Ligára. Ez bejött az UEFA-nak, bár a foci eladhatóbb, mint a kézilabda.

Nemcsik szerint az MKSZ mindent megtesz annak érdekében, hogy ez megváltozzon a jövőben és erre esély is van, hiszen Siti Bea korábbi válogatott játékos részt vesz az EHF Marketing Bizottságának munkájában. Természetesen ez csak egy tanácskozó-szervezet, de legalább van egy olyan fórum, amelyen felszólalhatnak a részvevők.

Sport365.hu a Facebookon is! Lájkolj minket és csatlakozz a rajongótáborunkhoz – kattints!

Komoly változás viszont valóban, akkor fog beállni, amikor a női-kézilabda is eléri a férfi ágazat népszerűségét világszerte. – Erre csak egy példát tudnék felhozni – mondta Nemcsik a Sport365.hu-nak. – A férfiaknál már Final Fourt rendeznek a Bajnokok Ligájában, de az is csak akkor térülhet meg, ha mondjuk Németországban van a döntő, mert csak ott lesz telt ház mind a négy meccsen.

Ez női vonalon még elképzelhetetlen, hiszen nincs olyan ország, ahol telt házas lenne a nem hazai együttes mérkőzése.

Nemcsik szerint egyébként a nehézségek ellenére jól áll Magyarország, hiszen nincs visszalépő soha a nemzetközi kupákból, mint például volt Dániából vagy Németországból.

Számok tükrében igen fura dolgokra lehetünk figyelmesek. A Bajnokok Ligája díjazásában az EHF kiírása szerint körülbelül 120-150 millió forintot kereshetett volna a Győri Audi ETO KC, ha megnyerik a BL-t. Ebben az összegben már a tévés- és marketingjogok, illetve a jegyekből származó bevétel is benne foglaltatik.

A Ferencváros ezzel szemben alaposan ráfizetett a kézilabda KEK-sikerre, emlékeztetőül mit mondott hetekkel ezelőtt Kökény Bea. – Egy külföldi utazás körülbelül 2 millió forintjába kerül a klubnak, amikor itthon fogadjunk az ellenfelet, akkor a fogadásukat és itt tartózkodásukat is nekünk kell megszervezni, ahogyan a játékvezetőket is nekünk kell állni, ez utóbbi körülbelül 600-700 ezer forint alkalmanként. Ehhez jön még a fordulónkénti nevezési díj, amely a tét szerint emelkedik. A döntőre 3000 euróval, azaz 790 ezer forinttal tudtunk benevezni. Az egész sorozat nagyjából 15-20 millió forintjába került a Ferencvárosna – mondta Kökény Bea a Sport365.hu-nak.

Hogy a kialakult helyet mikor fog megoldódni és mikor nem kell fizetni egy Európai Kupagyőzelemért? Nemcsik Zsolt szerint ez rövid éveken belül teljesülhet, mert véleménye szerint sikeres lesz az EHF népszerűsítő munkája.

Pintarics Balázs