70 éves Dávid Tamás, korábbi Európa-bajnoki harmadik cselgáncsozó

Ma ünnepli hetvenedik születésnapját Dávid Tamás professzor. A rák elleni küzdelem élharcosa volt az első magyar cselgáncsozó, aki felállhatott az Európa-bajnoki dobogóra.


Dávid Tamás 1958-ban „Kiváló tanuló” állami kitüntetéssel érettségizett, majd 1962-ben és 1963-ban a „Jó tanuló – jó Sportoló” országos egyetemi vándordíj kétszeres nyertese lett. 1964-ben Promotion summa cum laude végzett a budapesti Szent István Egyetemen.

1968-ban Berger professzorral Ausztriában mikrosebészeti tanulmányokat, idegsebészeti kutatást végzett, egy évvel később Bécsben a csipőficam sebészeti korrektura lehetőségét tanulmányozta és új sebészeti eljárást dolgozott ki Uyka és Kotz professzorokkal.

1986-ban alapította meg a Forschungsstelle für Hüftdysplasie GmbH-t, s még ugyanebben az évben világszabadalmat kapott a Dinamikus anatómiai titán rögzítőlemez, amelyet Uyka professzorral közösen fejlesztettek ki.

1986 és 1988 között Kínában folytatott phytotherápiai tanulmányokat, majd 1993-ban Bécsben megalapította az Österreichisches Zellkultur–Forschungslabort. 1994 és 1998 között a Kurier napilap tudományos munkatársa volt.

1995-ben alapította meg a CoD™ Rák Információs Központot Budapesten, egy évvel később az Institute zur Immunstabilisierungsforschung und Information e.V-t Bécsben, 1998-ban pedig létrehozta az International CoD™ Cancer Information & Prevention Research Centert, amely Budapesten, New Yorkban, Jeruzsálemben, Tokióban, Szentpéterváron, Bécsben, Münchenben, Hannoverben, Pucallpán, Luzernben, San Carlosban, Lébényben, Dunaszerdahelyen és Marosvásárhelyen nyitotta meg kapuit.


Legkiemelkedőbb elismerése az Osztrák Becsületrend Keresztje, amelyet 1994-ben a csipősebészet, a rák és immungyengeség kutatásban elért kimagasló eredményekért vehetett át.

Dávid Tamás 2008-ban a Vitézi Lovagrend Keresztjét, 2010. szeptemberében pedig a Vitézi Rend Jubileumi Ezüst Nagykeresztjét vehette át.

A cselgánccsal egy egészségügyi probléma miatt került kapcsolatba. Gyermekkorában gyakran arcüreggyulladás kínozta, mivel akkor még az úszás sportágában jeleskedett.

A folyamatos betegeskedés miatt sportágat váltott. 1954-ben lecsábították  a Dózsába cselgáncsozni.

Hamarosan elkezdte az éremgyűjtést, nehézsúlyban és az abszolút kategóriában is felnőtt magyar bajnokká avatták.

Sporttörténelmet írt azzal, hogy az első dobogós helyezést szerezte meg Európa-bajnokságon Magyarországnak. 1962-ben Essenben az amatőr Európa-bajnokságon az első danosok között a belga Marcel Etienne és az orosz Borisz Misenko mögött a harmadik helyen végzett.

Dávid professzort a cselgáncshoz napjainkban is szoros kapcsolat fűzi, ahol tud segít sporttársainak.

Tiegelmann Barbara

 

 

 

 

 

Forrás: www.judoinfo.hu

Videók