Női kosárlabda: kijutottunk az Eb-re - reakció

Annak ellenére, hogy zakóztunk!

A magyar női kosárlabda-válogatott 56-53-ra kikapott Oroszországban szerdán az Európa-bajnoki selejtezősorozat hatodik, utolsó fordulójában, de csoportmásodikként így is kijutott a júniusi, szerb-lett közös rendezésű Eb-re.

Eredmény:
C csoport, 6. forduló:
Oroszország-Magyarország 56-53 (16-8, 13-11, 13-20, 14-14)
A magyar csapat pontszerzői: Studer 12, Goree 12, Határ 11, Raksányi 5, Varga 4, Dubei 4, Gereben 2, Kiss 2, Katona 1

Székely Norbert szövetségi kapitány együttese tavaly novemberben Litvániát vendégként (73-70), Albániát házigazdaként (137-48) győzte le. A harmadik fordulóban kikapott az azóta is százszázalékos oroszoktól (71-64) Miskolcon, szombaton pedig 112 pontos győzelmet aratott Albániában (27-139). Utóbbi kiütéses diadal egyben azt jelentette, hogy a magyarok gyakorlatilag kijutottak az Eb-re, mivel +199 pontos pontkülönbségnél tartottak, és így a zárófordulóban csak egy több mint százpontos vereséggel (illetve a riválisok legalább 60 pontos győzelmével) maradhattak volna le a kontinenstornáról. Ugyanakkor a legalább nyolcpontos oroszországi siker csoportelsőséget jelentett volna.

A magyarok dolgát nehezítette, hogy Krivacsevics Tijána és a honosított Yvonne Turner mellett a Tiranában egy meccsre visszatérő Fegyverneky Zsófia sem lépett parkettre Jekatyerinburgban.

A magyar válogatottban a honosított Cyesha Goree kezdte meg a pontgyártást, és 2-6 is volt az állás, csakhogy a sok eladott labda miatt nemsokára már 16-8 állt a nagyórán. A második negyedben két pontra feljöttek a magyarok (18-16), de az uráli város Euroliga-győztes klubcsapatát erősítő Rajsza Muszina révén a hazaiak tíz ponttal elhúztak. A nagyszünetben 29-19 volt az állás, 20 perc alatt a magyarok öt triplakísérletéből egy sem ért célba. A csapat legjobbja ekkor a 208 centis Határ Bernadett volt 5 ponttal.

Térfélcsere után maradt az orosz fölény, de mivel jelentősen feljavult a magyar védekezés, a 27. percben már a vendégeknél volt az előny (38-39). A 42-40-ről induló zárószakaszban fej fej mellett haladt a két gárda, a hajrában viszont az oroszok voltak jobbak.

Székely Norbert elégedetten értékelt a szoros vereség után:

"Tudtuk, hogy kiegyensúlyozottságra lesz szükségünk, az első félidőben voltak gyengébb periódusaink, de ebben a közegben nehéz ilyen fiatal csapattal kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtani" - mondta az M4 Sport csatornának. "Nagyot léptünk előre, és az Eb-n is szeretnénk megmutatni, hogy képesek vagyunk győzni, és még ennél is jobbak leszünk. Szerintem kimondhatjuk, hogy kijutottunk, mert a többi meccsen 100-120 pontos győzelmek kellenének ahhoz, hogy lemaradjunk az Eb-ről" - tette hozzá a kapitány.

Legutóbb, 2017 júniusában a csehországi Eb-n a magyar csapat egy győzelemmel és három vereséggel a nyolcaddöntőig jutott Királyváradon (Hradec Kralove), és a 12. helyen zárt.

A 2019-es szerb-lett közös rendezésű Európa-bajnokságot 16 csapat részvételével rendezik június 27-étől július 7-éig Belgrádban, Nisben, Nagybecskereken (Zrenjanin) és Rigában. A két házigazdához 14 együttes selejtező útján csatlakozhat a nyolc kvartettből. A csoportok első helyezettjei és a hat legjobb második jut ki a kontinenstornára, amelynek sorsolását december 12-én tartják Belgrádban.