Vízilabda Eb: újabb, kijózanító vereség

Az oroszok is legyőzték a férfi válogatottat.

A magyar férfi vízilabda-válogatott csupán a nyolcadik helyen végzett a Barcelonában zajló Európa-bajnokságon, miután szombaton 9-8-ra kikapott az orosz csapattól. Märcz Tamás szövetségi kapitány együttese három negyed után már négygólos hátrányban volt, és hiába kapaszkodott az utolsó nyolc percben, nem tudott egyenlíteni.A magyar válogatott nagy tornán 2002 után kapott ki újra az orosz csapattól, 1991-ben fordult elő legutóbb, hogy Európa-bajnokságon nem jutott a négy közé, és az 1989-es bonni kontinenstorna kilencedik helyezése óta nem szerepelt ilyen rosszul nagy világversenyen.

Eredmény:
férfiak, a 7. helyért:
Oroszország-Magyarország 9-8 (2-1, 3-2, 3-1, 1-4)
Barcelona, Piscines Picornell, v.: Buch (spanyol), Rakovic (szerb)
gólszerzők: Holod 3, Nagajev, 2, Sepeljev, Harkov, Szucskov, Andrjukov 1-1, illetve Vámos 3, Bátori 2, Erdélyi, Zalánki, Bedő 1-1
Magyarország: Vogel - Zalánki, Jansik D., Vámos, Erdélyi, Manhercz, Bedő - cserék: Mezei, Bátori, Kovács G., Angyal, Pohl

Az már a torna zárónapjának nyitómérkőzése előtt biztos volt, hogy a magyar férfiválogatott története második legrosszabb Eb-szereplésével tér majd haza, ugyanis az 1989-es bonni kilencedik hely kivételével ötödiknél egyszer sem végzett rosszabb helyen. Tavaly a margitszigeti világbajnokság negyeddöntőjében 14-5-re diadalmaskodtak a magyarok.

A kapuban ezúttal Vogel kapott lehetőséget, a fiatal hálóőr tehetetlen volt az oroszok vezető góljánál, a lövés ugyanis Jansik kezéről az ellenkező irányba pattant be. Nem kellett sokat várni az egyenlítésre, Vámos lőtt a hálóba. A rivális kettős előnyt váltott gólra, a magyarok viszont elhibázták a fórt (2-1).

A kissé álmosító tempó az oroszoknak kedvezett, akik növelték is előnyüket, Vámos azonban létszámfölényben szépített, majd Erdélyi lőtt bombagólt ugyancsak fórból. A döntetlen állás után másfél perccel újra kettő volt az oroszok előnye, miután két emberelőnyt értékesítettek (5-3).

A nagyszünet után rögtön látványos akciógóllal léptek el az oroszok, Zalánki viszont gyorsan válaszolt fórból. A rivális magabiztosan játszott, újabb emberelőnyös góllal állította vissza a háromgólos különbséget. Vogel emberhátrányban védett nagyot, elől viszont teljesen tanácstalan volt a magyar válogatott, a nézőtéren pedig az egész Eb-n a csapatot biztató magyar szurkolóknál mintha elfogyott volna a türelem: "Küzdjetek!..." - hallatták hangjukat néhányan. Manhercz fórban még a kaput sem találta el, majd a negyedet Andrjukov szerencsés, blokkról bevágódó gólja zárta (8-4).

Magyar szempontból az Eb utolsó nyolc percét Bátori bombagólja vezette fel, majd újra ő talált be egy orosz blokk segítségével. Emberelőnyös orosz gólra gyorsan érkezett centerből Bedő válasza. Könnyen meglehetett volna akár az egyenlítés, de előbb az egész Eb-n gól nélküli Mezei, valamint a sokat hibázó Erdélyi is közvetlen közelről lőtt az orosz kapusba. Vámos szűk egy perccel a vége előtt ötméteresből talált be, és 17 másodpercet mutatott az eredményjelző, amikor az egyenlítésért támadhatott a magyar csapat: az időkérés után azonban Kovácsnál túl sokáig volt a labda, Bátori lövése pedig kapu fölé pattant.