Szávay idén már nem teniszezik, helyette adakozik

Terveivel ellentétben Szávay Ágnes nem indul a ma kezdődő luxembourgi WTA-tornán sem, helyette adománygyűjtést szervez.

Hazánk elsőszámú teniszezője úgy érzi, hogy az idényből hátralevő versenyeken már nem tudna annyi pontot szerezni, amennyi jelentősen befolyásolná a ranglista-helyezését, ezért a következő időszakot inkább a pihenésre és regenerálódásra szánja, hogy januárban az Australian Openen teljesen egészségesen térjen vissza. A világranglista 37. helyén álló teniszező pozitívan értékeli idényét, azt azonban sajnálja, hogy többször sérülések hátráltatták.

Ági a Magyar Vöröskereszttel és a Szávay Ági Fan Clubbal közösen gyűjtést szervez a kolontári és a devecseri iszapkárosultak javára."Nemrég értem haza Pekingből, de már Ázsiában hallottam a híreket a
katasztrófáról. Borzalom ami történt és mélyen együtt érzek a szerencsétlenség áldozataival. Megpróbálok a magam módján segíteni és remélem minél többen csatlakoznak a kezdeményezéshez."- mondta Ági. A találkozóra október 19-én kedden 14 órakor kerül sor a Magyar Vöröskereszt központjában (1051 Bp., Arany János utca 31).

Szávay Ági volt már 13. is a világranglistán, megvert top10-es játékosokat, nyert 5 WTA-tornát és még mindig csak 21 éves.

1988. december 29-én született a Bács-Kiskun megyében található Kiskunhalason. 6 évesen Soltvadkerten kezdett teniszezni, eleinte szülei irányították edzéseit és a pályafutását. 2004-ben indult profi karrierje. Egy évvel később, 17 évesen már 301.-ként volt rangsorolva a felnőttek között, azonban ekkor még inkább a korosztályos versenyekre összpontosított, olyannyira, hogy Roland Garrost nyert junior egyesben és párosban, Wimbledonban sem talált legyőzőre párjával, az Australian Openen szintén eljutott a döntőig. Ezek után a korosztályos Európa-bajnoki címet is begyűjtötte.

2007-ben indult igazán az „Ági-láz”. Több WTA-tornán is selejtezőből indulva feljutott a főtáblára, ITF versenyt nyert, majd a Roland Garros második köréig eljutva máris a top 100-ban találta magát. Palermóban megnyerte első WTA-tonáját, illetve életében először legyőzött top10-es játékost Daniela Hantuchová személyében. Pekingben nyert a világranglista akkori 3. helyén álló Jelena Jankovic ellen, és ezzel már a top 20-ban jegyezték. Decemberben az év női sportolójává választották Magyarországon.

2008 tavaszán érte el pályafutása eddigi legjobb világranglistás helyezését, április 4-én 13.-ként jegyezték. A Roland Garros 12. kiemeltként szerepelt, és a legjobb 32-ig jutott, Wimbledonban a nyolccandöntőig menetelt. Az év második felében Ági az Olimpiát tekintette fő versenyének, de már az első körben búcsúzott. Szávay régi formája eltűnt. 2009 eleje inkább a kudarcokról, vereségekről szólt, azonban a tavasz már ígéretesebbnek tűnt, a Roland Garroson legyőzte Venus Williamst, ráadásul az első szettben gémet se engedett az amerikainak (6:0, 6:4). Aztán ismét hullámvölgy következett, Wimbledonban az első körben kiesett. Ezek után nem lehetett megjósolni, hogy a budapesti GDF Suez Grand Prix-n, ahova a próbaidős osztrák edzővel, Karl-Heinz Wetterrel érkezett, mit fog produkálni. A döntőig menetelt, és a fináléban megverte az első helyen kiemelt svájci Patty Schnydert. Ezzel a győzelemmel kijutott Bali szigetén rendezett bajnokok tornájára, ahol sajnos mégsem sikerült a jó szereplés, mindkét csoportmeccsét elvesztette. Közben rövid időre átvette Czink Melinda az elsőszámú magyar teniszező címet. Így vágott neki 2010-nek.

Az idei szezon jól indult, megvédte címét a budapesti GDF Suez Grand Prix-n, és egy héttel később WTA-tornát nyert Prágában is, azonban az év végi folyamatos sérülések miatt a nagy cél – a top 20-ba visszakerülni – jövőre marad. „A második félévemmel elégedett vagyok, főleg tizenkét mérkőzéses győzelmi sorozatom miatt, azonban tény, hogy többre lehettem volna képes, ha jobb az egészségi állapotom. Akkor talán a top harmincban zárhatnám az évet, de mivel a továbbiakban sem lesz sok megvédendő pontom, ezt talán már 2011 elején elérhetem" – értékelte az évet Szávay.

A legjobb WTA-helyezést 2008 tavaszán érte el, akkor 13. volt, azonban az eltelt több mint két év alatt stabilabb játékossá vált, tapasztaltabb versenyző lett, és mentálisan óriásit fejlődött, amiben nagyon sokat segített neki jelenlegi trénere Karl-Heinz Wetter, ezért minden esély meg van rá, hogy javítsa a ranglistás helyezését. Eddig 1 786 059 dollárt teniszezett össze. Sejteni lehet, hogy nem ez az összeg jelenti a végállomást.