Drámai csatát vívott Babos Tímea az amerikai csodatini ellen

Tombolt a közönség a kiélezett meccs láttán.

Az esős szerda után, csütörtökön ragyogó napsütésben folytatódott a US Open. Ezúttal a nőknél hullottak a csillagok és nem sok kellett ahhoz, hogy legalább néhány óráig Babos Tímeáról beszéljenek New Yorkban. A magyar végül kikapott, de nem véletlenül mondta, hogy nem csalódott.

Óriási, mondhatni drámai csatát vívott egymással Babos Tímea és Coco Gauff csütörtök este a Louis Armstrong stadionban. Ritkán fordul elő egy Grand Slamen, hogy két top százon kívüli játékos kiemelt pályán játssza a 2. fordulós mérkőzését, ráadásul főidőben.

Babos Tímea legutóbb tavaly szeptemberben sétált ki a 14 ezres Louis Armstrong stadionba, akkor a női páros elődöntő miatt. Ezúttal elsősorban nem neki szólt a fokozott figyelem, de megdolgozott érte, hogy újra ott legyen. Az amerikai tenisz, sőt, az egész WTA Tour egyik friss csillaga, a nemzetközi köztudatba Wimbledonban berobbant Coco Gauffot nagyobb érdeklődés kíséri, mint a jelenleg elsőszámú amerikai férfi játékos John Isnert. A 15 éves floridai szupertehetség sorba dönti a rekordokat és nem csak a teniszével ejt ámulatba mindenkit. Kiváló nyilatkozó, színes egyéniség. Elég jó kezekben van, Roger Federer menedzsere, Tony Godsick foglalkozik az ő ügyeivel is.

Babos Tímea 2012 óta soha nem hiányzott a US Open főtáblájáról, az idén már nyolcadszor indulhatott a 128-as elitből egy sikeres selejtező után. Ez egyben azt is jelentette, hogy sorozatban négy mérkőzést nyert, nem csak jól megy neki a játék, de az önbizalma is megnőhetett.

Babos Tímea páholyából szurkolta végig a mérkőzést Fucsovics Márton, aki szerda óta vár arra, hogy a férfi párosban, egy visszalépés eredményeként felkerüljön a 64-es táblára. Erre az első forduló végéig, a mostani állapot szerint szombatig van esélye.

Remekül kezdett a 26 éves magyar, egyből elnyerte az amerikai tini adogatását, de az öröm nem tartott sokáig: 2:1-es Gauff vezetéssel ültek le az első pihenőre. A floridai lány ellenállhatatlanul teniszezett és folyamatosan a magyar tenyeresét támadta, tesztelte, eredményesen (2:6). A 2. szettben megváltozott a játék képe, Babos Tímea variábilisabban kezdett teniszezni, többet pörgetett, nyesett és a tenyerese is stabilabb lett. Ő kezelte ekkor jobban a fokozódó nyomást és mire Gauff megtalálta volna a választ a változásra, 6:4-gyel kiegyenlített.

A döntő játszma olyan labdameneteket, fordulatokat, küzdelmet hozott, hogy az igényes New York-i publikum nem győzött tapsolni, tombolni. Teljesen nyílt volt a csata, Babos Tímea négyszer jutott fogadóelőnyhöz, de Gauff hatalmas szervákkal túlélte a kritikus pillanatokat. Amikor a magyar 4:5-nél a meccsben maradásért szervált 1-2 hiba végzetesnek bizonyult és 2 óra 21 perc alatt 6:2, 4:6, 6:4-re kikapott.

„Nagyon jó meccset játszottunk. Sajnálom, meg szomorú vagyok, de ettől ez még nagyon nagy meccs volt és nem vagyok csalódott. Úgy érzem, alakulhatott volna fordítva is. A döntő szett elején nekem volt több lehetőségem. Rögtön az első gémben volt egy pici szerencséje, hogy nem tudtam lebrékelni – kezdte az értékelést Babos Tímea a találkozó után. – Igazából meglepett a játéka. Azért 15 évesen így szerválni… az elmúlt hetekben nagyon jól ritörnöztem bárki ellen, most nem tudtam belépni a pályára. De örülök, hogy sikerült megoldást találnom erre a 2. játszmától és nem adtam fel, erre büszke vagyok. Egyébként is sokat lehet tanulni ebből a meccsből. Egyrészt, ami pozitív, hogy mit csináltam jól, másrészt, hogy min lehet még javítani.

A verseny előtt aláírtam volna, hogy felkvalizom magam, nyerek egyet a főtáblán és végül egy ilyen meccsen kapok ki. Különleges volt ellene játszani egy ekkora stadionban, ahol telt ház volt és a 14 ezerből körülbelül tízen drukkoltak nekem, ilyenkor az ember kizárja ezt.

A pénteki páros most egy új kihívás lesz, egy ilyen meccs után nehéz lesz játszani. Nem könnyű, mert Kiki egy olyan lánytól kapott ki egyéniben előttem, aki ellen még szettet sem vesztett korábban. Mindkettőnknek fontos a páros, ami sokszor nehéz helyzeteket szül, elkezdeni a versenyt, de, amikor már elődöntőről, döntőről beszélünk, akkor látod a célt. Első kiemeltek vagyunk, mindenki minket akar megverni. Biztos, hogy nehéz lesz a pénteki meccs, de csapatként, jó barátnőkként, egymást megértve és segítve megpróbáljuk ezt a nehézséget megoldani, mert az a célunk, hogy nyerjünk. Arra nem számítok, hogy jól fogunk játszani, de mindet megteszünk majd a győzelemért” – mondta búcsúzóul Babos Tímea.

„Az első játszmában egyértelműen én irányítottam. A második szettben jobban kezdett játszani és nem tudtam befejezni a meccset, de akkor elképesztően teniszezett. Én is jól játszottam, nagyszerű meccs volt. Alapvetően inkább támadó játékosnak tartom magam, de a védekezés is mindig fontos része volt a játékomnak. Ezt akkor szoktam használni, amikor szükségem van rá. Igen, a harmadik szettben nagyon sok labdát futottam be. Néhány pontnál könnyű helyzetekben hibázott és ez motivált, hogy megpróbáljak mindent visszaütni valahogy, mert soha nem tudhatod, mi fog történni. Ha kicsit izgulsz, bármi megtörténhet”- magyarázta Coco Gauff, aki Novak Djokovicot idéző módon tudott csúszni, irányt váltani, megnyúlni, robbanni a betonon. A következő feladat szombaton vár rá, amikor a címvédő, világelső Oszaka Naomi ellen játszik.

Babos Tímeához hasonlóan a 64 között búcsúzott a wimbledoni bajnok Simona Halep, a 6. kiemelt Petra Kvitova és a szintén top tízes Arina Szabalenka. Rafael Nadal játék nélkül ment tovább, mert az ausztrál Thanasi Kokkinakis sérülés miatt nem állt ki ellene. Csütörtök estére az egyéniben behozták a lemaradást, amit a szerdai eső okozott, csak azok a játékosok jártak rosszul, akiknek most egymást követő napokon kell pályára lépniük, tehát pénteken is meccsük van. Érdekes lesz, hogyan regenerálódik 24 óra alatt a 37 éves Paolo Lorenzi, aki már a második ötszettes párbaját nyerte és előtte a selejtezőben is játszott 3 meccset, vagy az orosz Daniil Medvegyev, aki csütörtökön úgy görcsölt a meccse közben, hogy menni alig bírt és alulról adogatott. Erre szokták mondani, hogy ja, kérem, ez itt a US Open.