Olimpialexikon: Krisztina királynő, Dream team és új országok - 1992. Barcelona

Az olimpia közeledtével visszatekintünk az eddigi huszonkilenc nyári játékra. Cikksorozatunk 22. részében az 1992-es barcelonai olimpiáról írunk.


 Nagyot változott Szöul óta a világ képe: leomlott a berlini fal, megszűnt a Szovjetunió, szétesett Jugoszlávia, a korábban kirekesztett államok is közeledni kezdtek a világ többi országához. Ennek megfelelően Juan Antonio Samaranch szülővárosa, Barcelona nagyszerű hangulatú, békés, bojkott-mentes olimpiát rendezett 1992-ben. Új részvételi rekord született, 169 ország 9367 sportolója vett részt a katalánok által rendezett olimpián. Önállóan indultak a függetlenné vált balti államok, míg a nagy Unió 12 állama Független Államok Közössége (FÁK) néven indult.

Egyesült a két Németország és a két Jemen is, visszatért az apartheid politikától megszabadult Dél-Afrika, Kuba és a Koreai NDK sem hirdetett ezúttal bojkottot. Saját zászlajuk alatt vonulhattak fel a horvát, szlovén és boszniai sportolók, míg a szerb és montenegrói versenyzők egyéni sportolóként vettek részt a játékokon. Az olimpiát 3,5 milliárdan nézték a televízió képernyőn keresztül szerte a világon. Műsorba iktatták a baseballt, visszatért a kajakszlalom, és a hölgyek számára is kiírták a cselgáncsversenyt. A megnyitó megható befejezéseként a mozgássérült Antonio Rebello 70 méter távolságról lőtt íjával, és tüzes íjvesszőjével lobbantotta fel a fáklyát.

 
Barcelonában teret hódított a profi sport is. Így lehetett jelen az amerikai kosárlabda-válogatott, a Dream Team, az Álomcsapat. A többek között Michael Jordan, Magic Johnson, Larry Bird, Charles Barkley, David Robinson, Scottie Pippen, Patrick Ewing, Karl Malone, John Stockton alkotta gárda igazi show-műsorral kápráztatta el a közönséget, és közben mellékesen simán megnyerte az olimpiát. A döntőben 32 ponttal verték a Drazsen Petroviccsal felálló és kiemelkedően játszó horvátokat.
 
 
A XXV. Nyári Olimpiai Játékok legsikeresebb sportolója a FÁK színeiben induló Vitalij Scserbo lett, aki a tornacsarnokban hat aranyérmet szerzett. Carl Lewis távolugrásban és a 4X100-as váltó tagjaként is a dobogó legfelső fokára állhatott, így Carl király összesen nyolc olimpiai aranynál járt már ekkor.
 
 
A spanyolok otthon tartották a fociaranyat - soraikban Canizaresszel, Luis Enriquével és Abelardóval, míg a kézilabda bajnoki cím a férfiaknál a FÁK-é, a hölgyeknél pedig a Koreai Köztársaságé lett. Nem sikerült a Dream Team eredményét elérnie az amerikai női kosárcsapatnak, a Független Államok Közösségéé lett az arany, míg az USA Team csak harmadik lett. Káprázatosan szerepelt az immár Magyar Köztársaság név alatt induló magyar csapat. A 11 arany, 12 ezüst- és 7 bronzéremmel versenyzőink Helsinki után a második legjobb eredményt érték el.
 
 
A Szöulban berobbant Egerszegi Krisztina szárnyalt, három aranyérmével Barcelona egyik legnagyobb alakja lett. 400 vegyesen hatalmas küzdelmet vívott ellenfeleivel, végül Egérke - vagy inkább Krisztina királynő - nyert, mi pedig libabőrösen hallgathattuk, amint Vitray Tamás az éterbe ordítja: "gyere Krisztina, gyere drágám!" A 100 és a 200 háton aztán már izgulnunk sem kellett. Duplázott Darnyi Tamás is, a szerény és halk szavú Széchy tanítvány 200 és 400 vegyesen is maga mögé utasította a mezőnyt.
 
 
 
Dupla arany született a birkózócsarnokban is, Repka Attila és Farkas Péter állhatott a donogó legfelső fokára. Utóbbi az eredményhirdetéskor fogaival vizsgálta meg az aranyérem valódiságát, ezzel, valamint laza és kedves stílusával azonnal belopta magát minden sportrajongó szívébe.
 
 
Új nemzeti sport indult hódító útjára. A cselgáncsról van szó, ahol a paksi Kovács Antal - Atom Anti - nyakába aranyérmet akaszthattak. Hajtós Bertalan is megérdemelte volna az első helyet, az elfogult bíráskodás azonban megakadályozta ebben. Cselgáncsozóink további egy ezüstöt és bronzot szereztek a tatamin. A tornacsarnokban is örülhettünk egy magyar aranynak, Ónodi Henrietta ugrásban nyert holtversenyben a román Milosevicivel. A békéscsabai sportolóhölgy ráadásul talajon is hozott egy ezüstöt. A régi magyar kard-dicsőség is kezdett újjáéledni, egyéniben Szabó Bence játszi könnyedséggel győzte le ellenfelét a fináléban.
 
 
Ugyan a korábban verhetetlen férfi kajak négyest éppen az olimpián győzték le, a női kajak négyes - Czigány Kinga, Dónusz Éva, Kőbán Rita és Mészáros Erika - azonban a korábban szintén egyeduralkodónak számító német egység előtt nyerte meg az olimpiai bajnoki címét. Együttesünk ezzel az éremtáblázat nyolcadik helyén végzett. A FÁK sportolói kasszírozták a legtöbb aranyat (45), őket az amerikaiak (37) és a németek (33) követték.
 
 
Önmagában is figyelemreméltó lenne csapatunk nagyszerű olimpiai szereplése, ha pedig ehhez hozzávesszük, hogy mennyire kiszélesedett a résztvevő nemzetek és sportolók száma, akkor egyszerűen káprázatosnak nevezhetjük. Akárcsak a barcelonai olimpiai játékokat, amelyen végre ismét a sport és a békesség dominált, nem zavarták bojkottok, doppingbotrányok, a politika és az üzlet mindent legyőző befolyása. 
 
Forrás: sportma.hu
    

Videók