Obama a Twitteren gratulált Phelpsnek

Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke Twitter-üzenetben gratulált Michael Phelps úszónak ahhoz, hogy kedden este minden idők legeredményesebb olimpikonja lett.

A 27 esztendős Phelps a 4x200-as gyorsváltóval megvédte címét a londoni játékokon, így összesítésben már 19 ötkarikás éremnél tart: 15 aranyat, 2 ezüstöt és 2 bronzot szerzett eddig. A korábbi csúcstartó a szovjet tornász Larissza Latinyina volt, aki 1956 és 1964 között 18 érmet gyűjtött (9/5/4).

Barack Obama személyes Twitter-üzenetben üdvözölte a rekorddöntést: "Gratulálok Michael Phelpsnek ahhoz, hogy övé minden idők legtöbb olimpiai érme. Büszkévé tetted az országodat!" - írta az elnök. A friss rekorder megköszönte Obamának a gratulációt, s azt írta: "Büszke vagyok rá, hogy az Egyesült Államokat képviselhetem!"

A korábbi csúcstartó, Larissza Latinyina a helyszínen követte a csúcsdöntést: "Láttam őt, ott voltam, mikor +elúszott+ a rekordom" - mondta a 77 éves Latinyina. - "Örülök, hogy láthattam egy ekkora tehetséget, aki képes volt felülmúlni a csúcsomat."

Nem osztotta viszont a lelkesedést Sebastian Coe, az olimpia szervezőbizottságának brit elnöke, aki maga is kétszeres olimpiai bajnok.

"Nyugodtan elmondhatjuk, hogy ő a legeredményesebb sportoló. Abban viszont nem vagyok biztos, hogy ő a legjobb" - mondta az 55 esztendős sportvezető.

Coe megnevezett néhány sportolót, akiket érdemesebbnek tart a "titulusra": az ötszörös olimpiai bajnok evezős brit Steve Redgrave-et, a kétszeres győztes brit tízpróbázó Daley Thompsont, a négyszeres bajnok amerikai atléta Jesse Owenst és a három aranyérmet nyerő romániai tornász Nadia Comanecit sorolta a legnagyobbak közé.