Lőrincz Tamás birkózó EZÜSTÉRMES!!!

Ezüstérmet nyert Lőrincz Tamás a londoni olimpián, a 2006-ban Eb-győztes magyar birkózót a dél-koreai Kim Hjeon Vu győzte le a fináléban.

A 2006-ban Európa-bajnok, a pekingi olimpián nyolcadik Lőrincz - aki a nyolcaddöntőben a kontinenselső német Frank Stäblert, a negyeddöntőben a vb-ötödik amerikai Justin Dashaun Lestert, az elődöntőben pedig a vb-ezüstérmes grúz Manuhar Tszhadaját győzte le - a 2010-es vb-n már találkozott Kimmel, akkor két menetben győzte le. A magyar végül ötödikként, a dél-koreai pedig nyolcadikként zárt.

A 25 éves ceglédi birkózó bevonulásánál sok magyar zászló is feltűnt a lelátón, és a közel száz magyar drukker hatalmas éljenzésben tört ki.

Az első menetben mindketten keresték a fogást a másikon, de nem volt értékelhető akció, így aztán a szabályok értelmében kékmezesként Kimnek kellett elsőként letérdelnie.

Lőrincznek fél perce volt, hogy pontot szerezzen. A tét rányomta bélyegét az első parterhelyzetre, ugyanis a bíró előbb figyelmeztette, majd meg akarta inteni Lőrinczet, de a zsűri ezt annulálta. Ennek ellenére a 30 mp így sem volt elég a magyar birkózónak, hogy értékelhető akciót hajtson végre, ezért jó védekezésének köszönhetően Kimé lett az első menet (0-1).

A második felvonás hasonló forgatókönyv szerint alakult, csak éppen másfél perc elteltével Lőrincznek kellett parterhelyzetbe lemennie. Kim, akinek jobb szemén hatalmas monokli "díszelgett", a kifelé menekülő Lőrinczet kiemelte, majd kidobta az érvényes területről, amiért két pontot kapott, ráadásul Lőrincznek térden kellett maradnia a folytatásban, így esélye sem volt az egyenlítésre.

Kim a dél-koreai zászlóval tiszteletkört futott, míg Lőrinczet - aki egész nap látványos és akciódús birkózást bemutatva versenyzett - edzői vigasztalták, majd könnyes szemmel vonult el a küzdőtérről.

Lőrincz a magyar birkózás történetének 16. olimpiai ezüstérmét és 53. dobogós helyezését szerezte meg, egyben ő a kilencedik magyar dobogós a londoni játékokon, közülük a második birkózó, ugyanis Módos Péter (55 kg) vasárnap harmadik lett.

LONDON 2012
Férfiak, kötöttfogás, 66 kg:
Olimpiai bajnok:

1. Kim Hjeon Vu (Koreai Köztársaság)

2. LŐRINCZ TAMÁS

3. Manuhar Tszhadaja (Grúzia) és Steeve Guenot (Franciaország)

HÁTTÉR
Lőrincz Tamás portréja:
Születési idő, hely: 1986. december 20., Cegléd
Klubja: Ceglédi VSE
Súlycsoportja: 66 kg
Fogásnem: kötöttfogás
Olimpiai eredményei: 2. (2012), 8. (2008)
További kiemelkedő eredményei: Európa-bajnok (2006), Eb-2. (2011), Eb-3. (2010), vb-5. (2007, 2009, 2010)