Alapjaiban írná át az olimpia bizonyos részeit a NOB-elnök

Alapjaiban reformálná meg az olimpiákat és az olimpiai mozgalmat a Nemzetközi Olimpiai Bizottság német elnöke, Thomas Bach.


A rendezési költségek lefaragása, olimpiai televíziós csatorna beindítása és egyes eseményeknek a házigazda városon, illetve országon kívüli megrendezésének a lehetősége is szerepel abban a 40 pontos reformjavaslatban, amelyet Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tavaly megválasztott elnöke hozott nyilvánosságra kedden. A NOB-tagok a szervezet december 8-9-i közgyűlésén szavaznak a modernizációs programról.

Azt Bach már korábban hangsúlyozta, szeretné vonzóbbá tenni a rendezést, a költségeket lefaragni, és a közönség számára még látványosabbá tenni a játékokat úgy, hogy továbbra is - most ezt külön kiemelte - a "tiszta" sportoló maradjon a középpontban. A NOB-elnök szerint valamelyest ártott az olimpia nimbuszának, hogy a 2022-es téli játékokra eredetileg hat jelentkező volt, de négy - elsősorban pénzügyi okokból - visszalépett, s csak Peking, illetve a kazah Almati maradt versenyben.

A hatékonyabb és a korábbinál költségkímélőbb lebonyolítás érdekében a házigazda városnak bizonyos korlátok mellett megengednék, hogy más helyszínen, akár az adott országon kívül rendezzen meg egy-egy versenyt. A NOB a mostaninál szigorúbban ellenőrizné az előkészületeket, ezért új posztokat hoznának létre a szervezeten belül, illetve a NOB nyilvánosságra hozná a rendező várossal kötött szerződést az átláthatóság érdekében.

A házigazda bizonyos feltételek mellett maga dönthetne - a NOB beleegyezésével - egy vagy több sportág eseményeinek programba vételéről, azonban nem léphetné át nyári olimpia esetén a 10 500, téli játékoknál pedig a 2900 fős sportolói létszámot. A szervezet a jövőben hatékonyabban szeretne együttműködni a profi ligákkal annak érdekében, hogy valóban a világ legjobbjai lehessenek ott az ötkarikás játékokon.

Hogy az olimpia ne csak a sportról szóljon, a "sportcentrikusságtól" elmozdulnának az "eseménybázisú" rendezés felé. Ennek szem előtt tartásával a szervezők különféle kulturális programokat is szervezhetnének. A NOB az eddiginél hatékonyabban működne együtt a sportszervezetekkel, hogy a nők létszáma elérje az ötven százalékot, és a jövőben akár vegyes csapatversenyeket is tartanának a játékokon.

Beindulna egy olimpiai televíziós csatorna, amely egész évben a mozgalommal kapcsolatos műsorokat sugározna. Bach szerint a játékok így nagyobb tömegeket vonzanának, és további szponzorokat, támogatókat nyerhetnének meg.

A javaslat szerint a mindenkori házigazdának garantálnia kell, hogy az országban nincs szexuális diszkrimináció. A NOB együttműködik az UNESCO-val, hogy világszerte az iskolákban a gyerekek ismereteket szerezhessenek az olimpiai mozgalomról, általában a sportról és ezek értékeiről. A nyári és téli ifjúsági olimpiát nem olimpiai évben tartanák. Az első ilyen eseményre 2022 helyett 2023-ban kerülne sor.

A küldöttek szavaznak majd arról is, hogy a NOB-tagok életkori határát felemeljék-e a most érvényben lévő 70 évről. A javaslat az, hogy egyszeri esetben négy évvel meghosszabbítható legyen a tagság. A NOB a reformokkal összességében abba az irányba terelné a jelentkezési procedúrát, hogy az érdeklődők olyan tervvel álljanak elő, amely számukra a legmegfelelőbb sportszakmai, gazdasági, társadalmi és hosszú távú környezetvédelmi szempontból egyaránt.

Videók