Nadrágszíjjal verekedő, robogóval támadó ultrák - Minden héten háború, 1. rész

A Sport365.hu új sorozatában bemutatjuk azokat a mérkőzéseket, ahol nem csak a játéké a főszerep. Utcai harcok, lelátói atrocitások, és hasonló finomságok. Az első részben a Derby della Capitale, azaz a római városi derbi, tehát a Roma-Lazio összecsapások rövid történetét mutatjuk be.


A két római csapat öszecsapását a leghevesebb mérkőzésnek tartják Itáliában, megelőzve a milánói, a torinói és a genovai derbiket is. A Roma-Lazio több mint egy mérkőzés, kultúrák, politikai eszmék csapnak össze a stadionban és a stadionon kívül, gyakran csatatérré változtatva az olasz fővárost.



A huszas években döntött úgy Benito Mussolini, a római labdarúgócsapatok összevonásáról, hogy a főváros ki tudjon állítani egy erős gárdát az északi klubok dominanciája ellen. Így jött létre az AS Roma, mégpedig három klub egyesüléséből, név szerint a Roman F.C, az Alba Audace és a Fortitude csapatai estek "áldozatul" a nagyra törő reformoknak. Egyedül a Lazio állt ellen, és ez remek alapot teremtett a későbbi rivalizálásnak. 1929. december nyolcadikán került sor az első mérkőzésre a két csapat között, és a találkozó az AS Roma 1-0-ás sikerével végződött. Az első Lazio-győzelemre három évet, és nyolc mérkőzést kellett várni, ekkor idegenben nyertek a kékek 3-0-ra, Fantoni duplájával és Malatesta találatával. Az összesített mérlegben a Roma áll jobban,  63 győzelme ellen a Lazio csak 46 sikert tud szembeállítani, 60 döntetlen mellett. Érdekesség, hogy viszonylag ritkán hozott gólparádét a városi derbi, a Roma kétszer is tudott 5-1-re nyerni idegenben, de az is biztos, hogy a farkasok sem teszik kirakatba a 2009-es Lazio-Roma mérkőzést, amikor 4-2-es vereséget szenvedtek az Olimpicoban.



Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a Lazio ellenállása magával hozta a szélsőséges megnyilvánulásokat is, meccseiken gyakran feltűnnek különböző fasiszta jelképek. Bár a közvélemény úgy tarja, hogy a Lazio hagyományosan a jobb, míg a Roma a baloldali eszméket képviseli, a Roma szurkolótábora mégsem tekinthető baloldali bázisnak, sőt. Első, és legnagyobb ultracsoportjuk, a Commando Ultra Curva Sud feloszlása után egyértelműen a szélsőjobboldali huligánok uralják a lelátókat.



A Lazio szurkolók 2000-ben óriási drapériával tisztelegtek Arkan parancsnok, a délszláv háború tömeggyilkosának emléke előtt, az 1987-ben alakított Irriducibili tagjai előszeretettel használják a náci karlendítést üdvözlésképpen, a Roma szurkolók 1984-es késeléseinek tulajdonítják az okát annak, hogy egy évvel később az angol huligánok lerohanták az olaszokat a brüsszeli Heysel stadionban. 1979-ben halálos áldozatot is hozott a római derbi, a Lazio-szurkoló Vincenzo Paparelli életét oltotta ki egy fáklya, ami a romanisták táborából érkezett. 2004-ben a tömegben terjedő álhírek miatt miatt szakította meg a játékvezető a mérkőzést, elterjedt ugyanis, hogy a rendőrség megölt egy gyereket. Valójában nem halt meg senki, de hiába szólt többek között Totti a tömeghez, kisebb polgárháború rázta meg a fővárost, az utcai harcok eredménye 170 sebesült, és 13 letartóztatás. Motoros rendőrök, könnygáz, barrikádok, ezekkel szembesült Róma népe aznap éjszaka.



Manapság sem csitultak el az indulatok, aki egyszer átélt egy Lazio-Roma meccset, az sohasem felejti el az "élményt", bár a stadion semmihez sem fogható hangulatát, a szurkolást gyakran feledteti a meccs utáni és előtti összecsapások ténye, a mai divat szerint csatos nadrágszíjjal verekedő, robogóval támadó ultrák képe nehezen törlődik az agyból.

Videók