FIFA: Tovább tesztelik a bírókat segítő technikai újításokat

A labdarúgás szabályalkotó testületének (IFAB) hétvégi ülése előtt a nemzetközi szövetség (FIFA) bejelentette, hogy a játékvezetőket segítő technikai újításokat tovább teszteli, így köztük Maruzsi László találmányát.


Jerome Valcke, a FIFA főtitkára úgy fogalmazott, azért folytatják a bírósegítő találmányok vizsgálatát, mert arra törekednek, hogy a legjobb megoldást találják meg. Bár korábban úgy tűnt, a technikai újításokkal kapcsolatban zajló évek óta tartó vita lezárulhat az IFAB éves tanácskozásán, a FIFA bejelentése nyomán valószínűtlennek tűnik, hogy a hétvégén végleges döntés szülessen a kérdésben.

A játékvezetők technikai támogatása azt követően került hangsúlyosan előtérbe, hogy a tavaly nyári, dél-afrikai világbajnokságon a meccsek eredményeit döntően befolyásoló hibákat követtek el a bírók, ez pedig világszerte felháborodást váltott ki, s egyúttal megmozgatta a feltalálók fantáziáját is. A tévedések elkerülését szolgáló - s a FIFA által februárban már vizsgált - bírósegítő találmányok egyike a magyar Maruzsi Lászlóé.

Az 1886-ban alapított, nyolcfős IFAB a hétvégén 125. alkalommal ül össze, a szervezet tagságának felét - 1913 óta - a nemzetközi szövetség adja, a másik négy szakértő pedig Angliát, Skóciát, Észak-Írországot és Walest képviseli. A szabályok megváltoztatásához a voksok 75 százaléka szükséges. A "Grál-lovagoknak" is nevezett testület az elmúlt években mindig a technikai újítások bevezetése ellen voksolt, most legfeljebb a további tesztek lefolytatását támogathatja.

A FIFA olyan rendszert keres, ami egy másodpercen belül tájékoztatja a játékvezetőt arról, hogy a labda túljutott-e a gólvonalon. A főtitkár szerint lehetséges, hogy a további teszteket Angliában, egy stadionban végzik majd el, s hangsúlyozta, csak olyan technikai segédeszközt vezetnek be, amelyről először bebizonyosodik, hogy hibátlanul működik.

Joseph Blatter FIFA-elnök továbbra is kitart amellett, hogy a további asszisztensek bevonásával lehetne elősegíteni a játékvezető munkáját, az európai szövetség (UEFA) jelenleg többek között a Bajnokok Ligájában próbálja ki a két gólbírós rendszert. Ha az IFAB hozzájárul, hasonló szisztémában dolgozhatnak a bírók jövőre az ukrán-lengyel közös rendezésű Európa-bajnokságon is.

Videók