Van igazság: iksz Izland ellen, közel a továbbjutás!

A magyar válogatott közel 50 percen keresztül hátrányban volt második Eb-csoportmeccsén, Izland ellen egy tizenegyesgól miatt, de a vége felé megtört az ellenfél a nyomás alatt, és egy öngóllal teljesen megérdemelten ki tudtunk egyenlíteni szombat este Marseille-ben, ahol 25 ezren szurkoltak a helyszínen a mieinknek. Nagyon közel a nyolcaddöntőbe jutás, legrosszabb esetben is csoportharmadikok vagyunk.

A magyar válogatott közel 70 százalékban birtokolta a labdát a kezdeményezést átadó izlandiak ellen, de az első félidőben egyáltalán nem ízlett neki a szigetországiak játéka. A félidő hajrája felé többször is mögénk tudtak kerülni egy-egy labdavesztés után, ekkor még elkerültük a kapott gólt, nem sokkal később azonban Király kiejtett egy labdát, és ráesett az egyik izlandira, aminek büntető és Gylfi Sigurdsson vezető gólja lett az eredménye. Máshogy is alakulhatott volna, ha beakad Kleinheisler hatalmas ballábas lövése a 34. percben.

A térfélcsere után futnunk kellett az eredmény után, de nem nyílhattunk ki, és kemény diónak tűnt az izlandi védelem feltörése. Elsősorban Dzsudzsák szabadrúgásai hordoztak magukban veszély.

Böde és Nikolics beállítása hozott némi frissességet, és utóbbi passza után a Szalai elől menteni igyekvő Saeversson perdített a saját kapujába, 1-1-re alakítva az állást. A 95. percben egy 17 méteres szabadrúgásénél és Gudjohnsen ismétlésénél is ki kellett imádkoznunk a döntetlent.

Már biztosan nem lesz negyedik a magyar csapat, amelynek a csoportelsőségre is komoly esélye van. Ha a portugál-osztrák döntetlennel végződne, akkor már egy Cristiano Ronaldóék ellen játszott iksszel is az élről mennénk tovább a nyolcaddöntőbe.

Bernd Storck villámreakciója: "Igen, valóban mi játszottuk a jobb focit, annak ellenére, hogy nagyon erős, egységes ellenfelünk volt. Jól futballoztunk a második félidőben, ennyit még egy meccsen sem birtokoltuk a labdát."

Dárdai Pál rövid értékelése: "Jól nyúlt bele a meccsbe a Storck, Dzsudzsák átjött a bal oldalra, ez hasznos volt, a csereként beállt Nikolics pedig gólpasszt adott. Ajándéktizenegyest kapott Izland az első félidőben, megérdemeltük a döntetlent, sőt, a magyar győzelem is reális lett volna."

Labdarúgó Eb, F-csoport, 2. forduló
Izland-MAGYARORSZÁG 1-1 (1-0)
Marseile, Stade Vélodrome, vezette: Szergej Karaszjov (orosz).

Izland: Halldórsson - Saevarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson (Hallfredsson, 65.), B. Bjarnason - Bödvarsson (Finnbogason, 70.), Sigthórsson (Gudjohnsen, 84.). Szövetségi kapitány: Lars Lagerbäck.
Cserepad: Kristinsson, Jónsson, Hauksson, Herrmannsson, Ingason, Magnússon, Sigurjónsson, E. Bjarnason, Hallfredsson, Traustason, Finnbogason, Gudjohnsen.

MAGYARORSZÁG: Király - Lang, Guzmics, Juhász (Szalai, 85.), Kádár - Gera, Nagy Á. - Dzsudzsák, Kleinheisler, Stieber (Nikolics, 65.) - Priskin (Böde, 65.). Szövetségi kapitány: Bernd Storck.
Cserepad: Dibusz, Gulácsi, Korhut, Bese, Elek, Pintér, Lovrencsics, Németh, Szalai, Nikolics, Böde.

G.: G. Sigurdsson (39. - 11-esből), ill. Saevarsson (88. - öngól)

Sárga lap: Gudmundsson (41.), Finnbogason (75.), Saevarsson (77.), ill. Kádár (81.), Kleinheisler (83.), Nagy (91.)

Később: Portugália-Ausztria, 21:00.

Az F-csoport állása:
1. Magyarország 4 pont, 2. Izland 2 pont (2-2), 3. Portugália 1 pont, 4. Ausztria 0 pont.

PERCRŐL PERCRE:

95.: VÉGEEEEE!!!! EGY-EGY!!!!

95.: 17 méteres izlandi szabadrúgás vágódott le, Gudjohnsen ismételt, fél méterrel mellé!

91.: Nagy-sárga.

90.: Négy perc.

GÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓL!!!!!!!!

Izland-Magyarország 1-1 a 88. percben!!!! Saevarsson-öngól Nikolics bejátszása után!

85.: Csere: Juhász helyett Szalai.

84.: Csere: Sigthórsson helyett Gudjohnsen.

83.: Kleinheisler legyintett rá a bíróra, sárga lap.

81.: Kádár-sárga.

77.: Saevarsson-sárga.

76.: Dzsudzsák 30-ról csavarta a szabadrúgást Halldórsson kezébe.

75.: Finnbogason-sárga.

72.: Böde fordult le, és lőtt 16-ról laposan, nem volt benne erő, Halldórssoné.

70.: Csere: Bödvarsson helyett Finnbogason.

66.: Dzsudzsák pattogós szabadrúgása másodszorra megvan Halldórssonnak.

65.: Csere: Gunnarsson helyet Hallfredsson. Stieber helyett Nikolics, Priskin helyett Böde.

58.: Kleinheisler szúrta rá 20-ról, egy kapunyival fölé.

56.: Bödvarsson ollózott a lelátóra.

53.: Stieber esett hatalmasat egy izlandi bekk szorításában a 16-oson belül, Karaszjov továbbot intett.

50.: Dzsudzsák szabadrúgása után Kleinheislernek tették le lövésre a 16-os vonalánál, jócskán fölédurrantott.

46.: Folytatááás!!!

45.: Vége a félidőnek! Dárdai: Egy kissé felhoztuk őket a félidő végére. Több átlövés, több pontrúgás kell, fontos, hogy mit lép most a kapitány.

41.: Gudmundsson-sárga.

Izland-Magyarország 1-0, G. Sigurdsson, 39.p. - 11-esből - biztosan a jobb alsóba helyezett.

38.: Királyról kijött a labda egy szögletnél, ráesett az izlandira, tizenegyest ad a szigorú orosz bíró!

37.: Gudmundsson 12 méteres, a rövid alsó felé tartó lövésére ért oda az utolsó pillanatban Guzmics!

34.: Kleinheisler húzta vissza, aztán kapura tekert jobbról, 20-ról, Halldórsson nem vetődött, elszállt a kapufa mellett fél méterrel félmagasan!

31.: Gudmundssonról pattant le Kádár, ezt követően jobbról, nagy helyzetben lőhetett az izlandi... Király útját állta a labdának!

30.: Dzsudzsák váratlanul játszott be lövés helyett, Priskin nem számított rá.

24.: 70 százalékban a magyaroknál a labda.

18.: Dzsudzsák beadása vágódott szögletre R. Sigurdssonról.

17.: Dzsudzsák lopózott középre, és lőtt 20-ról... Gunnarsson blokkolt.

14.: Dzsudzsák szabadrúgását Priskin fejelte 15-ről, erőből másfél méterrel a kapu fölé.

10.: Jobb oldali beadás után fejelgettek a 16-oson belül, Bödvarsson bólintott egy méterrel a léc fölé.

9.: Izlandi szöglet.

4.: Lang jobb oldali beadása után Saevarsson mentett fejjel Stieber elől.

1.: Izland kezdte.

17:55. A pályán a főszereplők, jönnek a himnuszok.

17:40. Melegítenek, tesztelik a gyepet a játékosok a Vélodrome-ban. A franciák és az angolok is csúszkáltak a helyenként rossz állapotban lévő pályán, vagyis a cipőválasztás is fontos lehet majd.

17:30. Dárdai Pál, korábbi szövetségi kapitány, szakkomentátor: Nem szabad hagyni, hogy érvényesüljön a kontrajátékuk. Nem szabad elkapkodni, sok passzal fárasztani kell őket, be kell fejezni az akciókat. Kevésgólos meccs lehet. Általában hozzák, amit tudnak, pontrúgásokból kellemetlenek lehetnek. Szükség van az egyéni villanásokra. A sok fejpárbajhoz jó lehet ez a védelem.

17:10. Magyar cserepad: Dibusz, Gulácsi, Korhut, Bese, Elek, Pintér, Lovrencsics, Németh, Szalai, Nikolics, Böde.

Izlandi cserepad: Kristinsson, Jónsson, Hauksson, Herrmannsson, Ingason, Finnbogason, Sigurjónsson, E. Bjarnason, Magnússon, Hallfredsson, Traustason, Gudjohnsen.

17:00. Az izlandi kapitány, Lars Lagerbäck a portugálok elleni tizenegyet küldi fel.

16:51.  A magyar válogatott kezdője Izland ellen (F-csoport, 18:00, Marseille):

Király - Lang, Guzmics, Juhász, Kádár - Gera, Nagy Á. - Dzsudzsák, Kleinheisler, Stieber - Priskin. Szalai és Németh csere, Stieber és Priskin kezd. Juhász bekerült, Lang kihúzódik a jobb szélre, a megsérült Fiola helyére.

16:30. Magyar invázió a Vélodrome-nál:

16:15.

Valószínűleg már a döntetlen is továbbjutást érne a végelszámolásnál a magyar csapatnak, de Dzsudzsákék célja a győzelem, amely vagy csoportelsőséget eredményezne, vagy pedig azt, hogy az utolsó körben a portugálok elleni párbajban dönthetnénk arról, ki megy tovább az első helyen, és ki a másodikon. Ha az első két hely valamelyikén végeznénk, akkor minden bizonnyal nem Eb-esélyest kapna a nyolcaddöntőre a Storck-együttes.

A magyar válogatott Eb-n 1972 óta, vb-n 1966 óta nem szerepelt olyan találkozón, amely nem a csoportküzdelmek részét képezte.

Statisztika
• Magyar-izlandi, örökmérleg: 10 mérkőzés, 7 magyar győzelem, 0 döntetlen, 3 magyar vereség.
• Magyar-izlandi, összesített gólarány: 21-10.
• Legutóbb 2011-ben játszottunk egymással, akkor 4-0-ra nyertünk a Puskásban barátságos mérkőzésen.

Az akkori mérkőzés góljai (Koman, Rudolf, Dzsudzsák, Elek):

A keretek:

Izland
Kapusok: Hannes Thór Halldórsson (Bodö/Glimt), Ögmundur Kristinsson (Hammarby), Ingvar Jónsson (Sandefjord)
Védők: Birkir Már Savarsson (Hammarby), Ragnar Sigursson (FK Krasznodar), Kári Árnason (Malmö FF), Ari Freyr Skúlason (OB), Haukur Heidar Hauksson (AIK Stockholm), Sverrir Ingi Ingason (KSC Lokeren), Hördur Björgvin Magnússon (AS Cesena), Hjörtur Hermannsson (IFK Göteborg)
Középpályások: Aron Einar Gunnarsson (Cardiff City), Emil Hallfredsson (Udinese), Birkir Bjarnason (FC Basel), Jóhann Berg Gudmundsson (Charlton), Gylfi Thór Sigurdsson (Swansea City), Theódór Elmar Bjarnason (Aarhus GF), Rúnar Már Sigurjónsson (GIF Sundsvall), Arnór Ingvi Traustason (IFK Norrköping)
Csatárok: Eidur Gudjohnsen (Molde), Kolbeinn Sigthórsson (FC Nantes), Alfred Finnbogason (FC Augsburg), Jón Dadi Bödvarsson (1. FC Kaiserslautern

Magyarország:
Kapusok: Király Gábor (Swietelsky-Haladás), Dibusz Dénes (Ferencváros), Gulácsi Péter (RB Leipzig)
Védők: Fiola Attila (Puskás Akadémia), Bese Barnabás (MTK Budapest), Guzmics Richárd (Wisla Kraków), Juhász Roland (Videoton FC), Lang Ádám (Videoton FC), Kádár Tamás (Lech Poznan), Korhut Mihály (DVSC-Teva)
Középpályások: Elek Ákos (DVTK), Gera Zoltán (Ferencváros), Nagy Ádám (Ferencváros), Kleinheisler László (Werder Bremen), Lovrencsics Gergő (Lech Poznan), Pintér Ádám (Ferencváros), Stieber Zoltán (Nürnberg)
Támadók: Dzsudzsák Balázs (Bursaspor), Szalai Ádám (Hannover), Németh Krisztián (al-Gharafa), Nikolics Nemanja (Legia Warszawa), Priskin Tamás (Slovan Bratislava), Böde Dániel (Ferencváros)

Az F-csoport menetrendje:
1. forduló
Június 14. - 18.00: Ausztria–MAGYARORSZÁG 0-2, Bordeaux, Matmut Atlantique
Június 14. - 21.00: Portugália–Izland 1-1, Saint-Étienne, Stade Geoffroy-Guichard

A jelenlegi csoportállások:

Évtizedek óta nem játszott ilyen fontos meccset a magyar válogatott, amely máris nyolcaddöntőbe jutna a foci Eb-n, ha legyőzné szombat este Izlandot Marseille-ben, ahol 20 ezren szurkolnak majd a helyszínen a mieinknek. Kövesd élőben a fejleményeket velünk!